Spisovatel Stephen King na tiskové konferenci, kde představil svou knihu Doktor...

Spisovatel Stephen King na tiskové konferenci, kde představil svou knihu Doktor Spánek (12. listopadu 2013) | foto: Profimedia.cz

Chirurgicky přesná knižní pitva díla krále nejen literární hrůzy

  • 0
Už za pár dní, konkrétně 11. listopadu, bude mít kinech premiéru film Doktor Spánek, adaptace stejnojmenného románu Stephena Kinga, který navazuje na jeho slavné Osvícení. Připomeňme si prostřednictvím knihy Stephen King ve filmu, jak se s jeho dílem vypořádali filmaři v minulosti.

Mistr hororu, král hrůzy. Těmito a mnoha dalšími přízvisky je častován americký spisovatel Stephen King, jeden z nejúspěšnějších autorů všech dob, jehož každý román prakticky okamžitě letí na vrcholy žebříčků bestsellerů. 

Podle jeho knih vznikly jak filmové klasiky jako Osvícení, Carrie nebo Vykoupení z věznice Shawshank, tak tuna béčkových a céčkových slátanin, které si z mnohovrstevnaté literární předlohy vzaly jen povrchní strašení, krev a hnus.

Na všechny filmové a televizní adaptace Kingových románů, novel a povídek se v knize Stephen King ve filmu podíval britský filmový publicista Ian Nathan a učinil tak velmi čtivou formou. 

Nepostupuje chronologicky, adaptace rozdělil do několika oddílů, z nichž každý klade důraz na něco jiného. Ať už jde o osobitou režisérskou vizi, děti v hlavních rolích děsuplných příběhů nebo důraz na „nehororovou“ látku, vždy se autor představuje jako znalec. Kinga má načteného, přepisy jeho díla pečlivě nakoukané a všímá si i těch nejdrobnějších detailů. 

Samozřejmě se vždy píše lépe o práci vizionářů typu Stanleyho Kubricka, jehož film Osvícení Stephen King dodnes nesnáší, Davida Cronenberga nebo Briana DePalmy než o upachtěném snažení řemeslníků, kteří nedokážou zachytit onen v knize několikrát zmiňovaný vypravěčův „hlas“. 

Nathan je však poctivý a i z toho nejšílenějšího braku umí vytáhnout alespoň jeden moment, který stojí za to.

Rozbor kladů a záporů kingovských filmů navíc koření humorem, třeba když popisuje anabáze kolem vzniku vážně strašného prvního a podle všeho i posledního spisovatelova režijního pokusu Vzpoura strojů z roku 1986, který Stephen King natáčel v době, kdy kulminovala jeho závislost na kokainu. Měl k dispozici italského kameramana, který uměl jediné anglické slovo – yes.

Nebo když seděl na obědě s Brucem Springsteenem a koutkem oka zahlédl, jak se k jejich stolu blíží jakási dívka. Springsteen si už připravoval pero, ale slečna ho zcela zasklila a hrnula se pro podpis ke Kingovi, řkouc, že je jeho „fanynkou číslo jedna“. Hádejte, odkud se vzal nápad na mrazivý thriller Misery. 

Publikace vyšla s ideálním načasováním. Stephen King a jeho dílo jsou momentálně velmi v kurzu. Boom odstartovala v roce 2017 megaúspěšná adaptace románu To, respektive první část. 

Film režiséra Andyho Muschiettiho vydělal sedm set milionů dolarů a stal se nejvýdělečnějším hororovým snímkem všech dob. Druhý díl vydělal „jen“ 452 milionů, což je při nákladech necelých 80 milionů slušné skóre.

S napětím je očekáván film Doktor Spánek, což je pokračování slavného Osvícení. Dospělého Dannyho Torrance hraje Ewan McGregor a režii měl na starosti Mike Flanagan, kromě jiného autor povedeného hororového seriálu The Haunting, jehož kvality ocenil i sám Stephen King.