Spisovatelé z Horkýže slíže ukazují, kam až člověka mohou dohnat drogy

Exkluzivně   10:15aktualizováno  10:15
Slovenští rockoví hitmakeři Horkýže slíže se poprvé představují jako spisovatelé. Portál iDNES.cz exkluzivně přináší ukázku jedné kapitoly připravované knihy Smaragdové oči. Její součástí bude i nový singl, nahraný s tour manažerem Sex Pistols.

Horkýže Slíže | foto: horkyzeslize.sk

Ceny Óčka - Horkýže SlížeKnihu Smaragdové oči napsali Horkýže slíže spolu se svým dlouholetým kamarádem Danielem Steel Kvasnicou. "Měli jsme přetlak nápadů, ale hlavně to byly texty, které se nedařilo zhudebnit, proto se odkládaly. Motivace, proč jsme napsali knihu, samozřejmě pramení i z toho, že chceme našim fanouškům dát opět něco nového," vysvětluje lídr skupiny Peter "Kuko" Hrivňák.

Podle samotných Horkýže slíže vypráví jejich kniha příběh fiktivní nitranské kapely Smaragdové oči, která omylem přišla do kontaktu s místním podsvětím, a také o jejich fanouškovi Martinovi, který se stal jejich nejlepším kamarádem. Příběh, nad kterým se čtenář "pobaví a pohorší zároveň", se prý inspiroval skutečnými událostmi a "ukazuje, kam až člověka můžou dohnat drogy".

Mezi ploty 2007 - Horkýže slížeK podobnosti osudů "Horkýžů" a Smaragdových očí Kuko dodává: "Osudy ani ne, spíš duše je společná. Dialogy Smaragdových očí vyšly z úst Horkýže slíže. Používají starou zelenou Volgu, jako používali Horkýže slíže, a hrají stejnou muziku. Charakteristika členů je identická tak na padesát procent."

Součástí knihy bude i multimediální CD s fotogalerií a se zbrusu novou písní Blues zo starej ubytovně, kterou právě skupina posílá i do českých rádií. Horkýže slíže píseň nahráli ve spolupráci se speciálním hostem, čtyřicetiletým tour manažerem kapely Sex Pistols Neilem Stewartem McLarenem, se kterým se seznámili na letním festivalu Hodokvas.

Poslechněte si

Ukázku Blues zo starej ubytovně najdete v audiogalerii

Kuko vzpomíná: "Měli jsme šatnu hned vedle Sex Pistols. Neil byl s nimi jako tour manager, a když zaslechl, jak jsem si brnkal na kytaru bluesovou písničku, hned se mu zalíbila." Speciální host ve skladbě Blues zo starej ubytovně hraje na kytaru a zpívá v její anglické části.

Kniha Smaragdové oči vychází 10. prosince u slovenského vydavatelství Legenda. Do 7. prosince si ji mohou i čeští fanoušci se slevou objednat v předprodeji na webu www.elegenda.sk. Od 10. prosince bude kniha v běžné knižní distribuci i v České republice.

Ukázka z knihy Smaragdové oči

Češi majú dva fenomény. Trampizmus a Kubizmus. O tom druhom neviem nič. O tom prvom viem všetko. Aj keď mi Slováci sme českých trampov iba trápne napodobňovali, asi ako keď sa Japonec snaží byť kovbojom. V každom prípade Češi sú veľmi osobitý národ a spomínané čundre, to boli pre nás dôležité exkurzie do prostredia ich kultúry a mentality. Na čundroch sme absolvovali pravdaže aj množstvo iných dôležitých exkurzií, čo s muzikou majú iba málo spoločného. No čo sa týka existencie rockovej kapely, pokiaľ sa slovenská skupina nepresadí v Čechách, ako keby ani nebola. Je to určitá známka kvality a tiež aj komerčnej úspešnosti. Ak na Slovensku predáte 3 000 kusov CD, máte zlaté a nad 6 000 platinové CD. Takýto počet predaných CD majú na Ukrajine alebo v susednom Poľsku undergroundové kapely, ktoré hrajú nejakú nepočúvateľnú chujovinu na dvoch hrebeňoch. Ono všetko je relatívne, možno že spomínané ukrajinské kapely by chceli hrať v Rusku a ruské v Amerike, ale faktom zostáva, že pre slovenskú kapelu je mimoriadne zaujímavé preraziť v Čechách. Samozrejme, existuje tisíc možností. Môžete sa napríklad presťahovať do Prahy a zmeniť si meno na Dara Rolinc, Karin Ipekarin alebo trebárs na Sisa Wysraw. Môžete sa naučiť plynulú "českoslovenčinu" a zaradiť sa tým medzi také hviezdy, ako je spomínaná Darinka, Vierka Berkyová alebo Andrea Verešová. Spievať o "šatičkách, botičkách, kytičkách" a časom si možno vypracujete aj perfektné "ř" ako Zuzka Belohorcová z Peříčka. Tiež môžete vydať CD v češtine, dokonca aj prispôsobiť celú melodiku a frázovanie "českým" ušiam. Môžete nahrať niekoľko duet s nejakou českou pophviezdou, môžete si nechať napísať niekoľko českých textov atď. To nie je problém. Problém je, keď slovenská kapela chce preraziť niekde vonku, nestratiť pritom svoju tvár, ale zároveň pre to niečo aj urobiť. Na takýto konkrétny krok existuje potom veľa názorov aj v rámci jednej skupiny.

Autor:

Mohlo by vás zajímat

24. 2. se uskuteční 91. ročník předávání filmových cen v Los Angeles
23. 3. proběhne předávání filmových cen (Praha, Rudolfinum)
17. 3. bude mít premiéru pořad Za oponou na iDNES KINO


Nejčtenější

Boris Rösner mi radil, ať Ulici beru, vzpomíná Martin Hofmann z Mostu!

Martin Hofmann v seriálu Most! (2019)

Zatímco se všude mluví o seriálu Most!, sedáme si spolu v šatně pražského Divadla v Celetné. Před pěti minutami...

KOMENTÁŘ: Záhadná postava. Velice spokojený televizní divák

Ze seriálu Most!

Patří do rodiny nadpřirozených bytostí z novodobých pohádek. Na rozdíl od početné armády reptalů ho nikdy nikdo...

VIDEO: Poslední díl seriálu Most! posune vysílací čas. Kvůli vulgaritě

MOST!

Sedm dílů seriálu Most! se vysílalo hned po deváté večer, ale jeho osmá, závěrečná epizoda posune v pondělí 25. února...

RECENZE: Jaromír Hanzlík si napsal telenovelu Léto s gentlemanem

Trailer k filmu Léto s gentlemanem

Na svatého Valentýna utrpěla kina srážku s telenovelou. Kdyby v titulcích filmu stálo Rosamunde Pilcherová a běžel na...

RECENZE: Kéž by Černé vdovy měly víc rozumu. Anebo ztřeštěnosti

Propagační fotografie k seriálu Černé vdovy

Jitka Čvančarová, Jana Plodková a Lucia Siposová se v seriálu Černé vdovy zbaví manželů, ale nikoli policisty v podání...

Další z rubriky

Podivné marocké přátelství, jež zaujalo i Clooneyho a Johanssonovou

Scarlett Johanssonová na londýnské premiéře Avengers: Age of Ultron (21. dubna...

Po bestsellerech Zmizelá nebo Dívka ve vlaku je tu další román s potenciálem zaujmout masy. Vydává se do nejtemnějších...

RECENZE: Když David Bowie slouží jen jako marketingové lákadlo

Spisovatel Jean Michel Guenassia

O osudovém vlivu Davida Bowieho na holky píše spisovatel Jean-Michel Guenassia.

Který Malý princ, Čapek nebo Dracula? Klasiky trpí nekvalitními reedicemi

Malý princ (ilustrace)

Reedice úspěšných děl a klasik jsou nedílnou součástí knižního trhu. Velký Gatsby, Malý princ nebo Dracula se prodávají...

Hyundai i30 1,4 16V...
Hyundai i30 1,4 16V...

r.v. 2010, naj. 93 442 km, benzín
133 333 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.cz