Oba autoři (držitelé ceny Magnesia Litera 2005 v kategorii Objev roku za svou předchozí knihu Proč je noc černá) podnikli mezi lety 1997-2008 sedm expedic na Novou Guineu, kde se dostali do úzkého kontaktu s příslušníky domorodých kmenů, které doposud žily stranou bělošských výprav. Z posbíraného materiálu vznikla výstava, která probíhá do 17. května v Centru současného umění DOX Praha, a kniha Nepřistupuj blíž.
Kniha obsahuje kromě stovek unikátních barevných i černobílých fotografií, z nichž většina kromě obsahové a dokumentární stránky splňuje i ryze umělecké ambice, také autentické výpovědi domorodců, seznamující nejen s jejich běžným životem, ale - a to zejména - s duchovním světem a například i bohatstvím legend a mýtů těchto jen zdánlivě "bohem zapomenutých" lidí.
Zprvu Šlapetová a Rittstein přicházeli na území přátelských kmenů, s některými jejich příslušníky se sblížili a přes jejich příbuzné postupně pronikali k více izolovaným skupinám v nepřístupném pralese i ke kmenům kanibalů. "Váhali jsme, ale rozhodli jsme se tam vydat a předběhnout misionáře i lidi, kteří se tam vydávají za obchodem. Kontaktem s vnějším světem se jim změní jejich myšlení a pak už bude pozdě na to poznat, co mají v srdcích a hlavách," řekl Rittstein.
Součástí expedic, z nichž vzešel celý projekt, byla i tvorba obou autorů. Barbora Šlapetová se realizovala jako fotografka zejména v dokumentární rovině, ale vytvořila i dvě překrásné stylizované série portrétů Madony a Lovci. Zejména první dodává knize, na jejíž obrazové výbavě v drtivé většině převažují muži, žádoucí vyváženost.
Lukáš Rittstein jako sochař vytvořil odlitky těl nejvýznamnějších bojovníků kmene Yali Mek, které použil pro své umělecké záměry a o dva roky později v rámci happeningu Přemístění, vyjadřujícího splynutí kultur, odlitky vrátil zpět na Novou Guineu Papuáncům, kteří je chtěli zachovat pro svoje potomky. Přivezli je ve zvláštním vaku, do kterého je pomáhal v Praze vložit český exprezident Václav Havel.
Ten se coby symbolický "náčelník" naší civilizace projektu účastnil už v roce 2006. Tehdy Havel na výzvu papuánského náčelníka poslal po autorech knihy pět svých filozoficky laděných otázek, na které mu jeho protějšek odpověděl. Jméno onoho náčelníka Janlivan Luku v češtině zní stejně jako titul knihy: Nepřistupuj blíž.
Barbora Šlapetová, Lukáš Rittstein: Nepřistupuj blíž
Galerie Zdeněk Sklenář/Knižní klub, 368 stran