Šestý Harry Potter vyjde o prázdninách

  13:32aktualizováno  13:32
Potvrzeno! Britská spisovatelka Joanne K. Rowlingová dopsala šestý díl série o čarodějnickém učni Harrym Potterovi. Kniha Harry Potter And The Half-Blood Prince (Harry Potter a princ dvojí krve) vyjde příští rok o prázdninách. Český překlad se objeví minimálně o půl roku později.

Kniha vyjde 16. července a bude stát 29,99 dolarů, oznámilo nakladatelství Scholastic, které vydává knihy o Harrym Potterovi v USA. Datum vydání potvrdilo i britské Bloomsbury, domovské vydavatelství spisovatelky, jehož akcie hned posílily o 7,5 procenta.

Harryho čeká šestý rok ve škole čar a kouzel v Bradavicích, během něhož bude čelit "síle lorda Voldemorta a jeho nohsledů, která se zvyšuje každým dnem", jak stojí v prohlášení nakladatelství.

Spisovatelka původně chtěla zveřejnit podrobnosti o "princi dvojí krve" až o Vánocích, nápad si ale rozmyslela. "Kdo slaví Vánoce, má ten den na práci lepší věci než se probojovávat do mé pracovny. A kdo neslaví, jistě nechce čekat až do 25. prosince," vysvětlila na své webové stránce.

České vydání bude mít zpoždění
V Česku vydá šestý díl - stejně jako předchozí - nakladatelství Albatros. "Zatím nemáme žádné bližší informace, i když s paní Rowlingovou a její vydavatelskou firmou pravidelně komunikujeme," řekl iDNES mluvčí Patrik Šalamon.

Zároveň vyjasnil nejasnosti ohledně překladu názvu knihy. "Překlad princ dvojí krve máme schválen z Británie, takže žádný levoboček, jak se občas objevuje."

Už teď je jasné, že si čeští fanoušci budou muset na oficiální překlad počkat. Předchozí díl Harry Potter a Fénixův řád se ve světě začal prodávat už 21. června 2003, ovšem česky vyšel až po tři čtvrtě roce - 29. února 2004.

"Šesté pokračování opět dostaneme k překladu až ve chvíli, kdy vyjde v originále. Bude záležet na rozsahu knihy i na redakčních či tiskařských pracích, protože kniha se tiskne ve velkém nákladu. Lze odhadnout, že kniha vyjde minimálně s půlroční prodlevou," podotkl Šalamon.

Fanoušci překládají nelegálně
Harry Potter, mladík studující čarodějnickou školu v Bradavicích, se stal celosvětovým fenoménem, čemuž napomohlo i zfilmování prvních tří dílu. Na dalších se pracuje. Nedočkaví fanoušci nové díly sami překládají a zveřejňují na internetu.

"Děje se to a nemůžeme to ovlivnit. Ovšem není to legální, je to porušování autorských práv a my zaujmeme stejné stanovisko jako v případě pátého dílu," varuje Šalamon. Albatros před rokem podal trestní oznámení a donutil několik serverů, aby nelegální překlady vystavené fanoušky odstranily.

Spisovatelka si pochvaluje, že se díky těhotenství (příští rok porodí třetího potomka) mohla v rukopisu šestého dílu "vrtat", dokud nebyla spokojená. "S výsledkem jsem spokojená víc než kdy jindy," tvrdí Rowlingová.

Zemře prý další hrdina
Stejně jako u předchozích dílů se jí daří držet děj příběhu pod pokličkou. Prozradila jen, že zemře další z hrdinů. Autorka už dříve prohlásila, že "princem dvojí krve" není Harry ani jeho největší protivník Voldemort. Úvodní kapitola nové knihy zrála v její mysli třináct let.

Nedostatek informací podněcuje spekulace. Kromě tipování, kdo zemře, fanoušci diskutují například o tom, zda spolu konečně začnou chodit Harry a Ginny, případně Ron a Hermiona.

Dokonce vycházejí tituly jako "Neoficiální princ dvojí krve" od Fredericka Zimmermana (k dostání v internetovém obchodě Amazon za necelých dvanáct dolarů), který shrnul fakta i domněnky o nadcházejícím dílu.

Navzdory tomu, že jsou knihy o Harrym Potterovi díl po dílu náročnější a obsáhlejší, jejich prodej se neustále zvyšuje. Fénixova řádu se za první den prodalo po světě přes pět milionů kusů. Celkem má čarodějnický učen na kontě přes čtvrt miliardy prodaných knih přeložených do šedesáti jazyků.

Autorka knih o čarodějnickém učni Harrym Potterovi a nejprodávanější britská spisovatelka Joanne K. Rowlingová na mezinárodním knižním festivalu v Edinburghu (15. srpna 2004)


Nejčtenější

Poprvé v bondovce bude agentem 007 žena, černošská herečka Lashana Lynchová

Britská herečka Lashana Lynchová ve filmu Captain Marvel

Novým tajným agentem s označením 007 bude po Danielu Craigovi poprvé v dějinách bondovek žena a černoška, britská...

Oldřich Kaiser prodělal infarkt. Skončil na jednotce intenzivní péče

Oldřich Kaiser (1. března 2017)

Herec Oldřich Kaiser (64) skončil po prodělaném infarktu myokardu na jednotce intenzivní péče v jedné z pražských...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

KOMENTÁŘ: Mizerných dvě stě tisíc korun je dělí od nesmrtelnosti

Moderátor Marek Eben uvedl 29. června 2019 zrestaurovaný film Spalovač mrtvol...

Seznam je to úctyhodný a zároveň smutný. Úctyhodný, protože obsahuje jména našich velkých filmařských mistrů; smutný,...

RECENZE: Rammstein zapálili i kočárek. Jen kdyby to mohl každý vidět

Rammstein 16. července 2019 v pražské Eden Areně

Skalní fanoušci Rammstein budou nejspíš přísahat, že jejich úterní koncert v pražském Edenu byl skvělý a ze svého...

Další z rubriky

Propadl starší ženě, ona alkoholu. Julian Barnes vypráví Jediný příběh

Spisovatel Julian Barnes (2015)

Zatímco loni nakladatelství Odeon připomnělo spisovatele a držitele Man Bookerovy ceny Juliana Barnese knihou z roku...

Učit se skutečné jazyky? Klingonština je zábavnější, dokazuje kniha

Star Trek

Kolik řečí umíš, tolikrát jsi člověkem, hlásá pořekadlo. Čím je však znalec klingonštiny ze Star Treku, mimoňštiny z...

Komiksodějky zajímá víc gender než komiks. Vyšly díky sbírce

Z knihy Komiksodějky

Baví je komiks a chtějí podporovat jeho rozvoj. Jen mužům je vstup zakázán. Skupinu Laydeez do Comics založily ženy a...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz