Nobelova cena J. Seifertovi, šeptala před 30 lety zpráva v Rudém právu

  18:11aktualizováno  18:11
Před třiceti lety, v pátek 12. října, se v Rudém právu objevila krátká zpráva s titulkem „Nobelova cena J. Seifertovi“. Jen jakoby z povinnosti, krčila se na sedmé straně novin mezi rozsáhlými projevy soudruhů. Doslova šeptala. Přitom tato světově nejprestižnější cena do naší malé země putovala teprve podruhé, a dosud naposledy.

Dcera básníka Jaroslava Seiferta Jana Seifertová-Plichtová | foto: Viktor Votruba, 5plus2.cz

Proslulému českému básníkovi, spisovateli, novináři a překladateli Jaroslavu Seifertovi ji udělila Švédská akademie dne 11. října 1984. Seifertovo zdraví již bylo podlomené a sám si cenu převzít nemohl. Z rukou švédského krále si ji tedy následně převzala básníkova dcera Jana Seifertová-Plichtová (83), její originál má dodnes schovaný doma.

Patří více básníkům

Tehdejšímu režimu takové ocenění přišlo nevhod a v médiích se o něm vyskytla jen stručná zmínka. Jaroslav Seifert sice měl titul národního umělce, jeho vztah s komunistickou mocí se však v období normalizace zkomplikoval. Byl nucen odejít do ústraní a stále více se orientoval na český disent. V prosinci 1976 se stal jedním z prvních signatářů Charty 77.

Fotogalerie

„S odjezdem do Švédska měla naše rodina do poslední chvíle problémy. Neměli jsme povolení, a proto jsme si nemohli zakoupit ani letenku. Můj manžel musel jít ke švédskému velvyslanci a ten zatlačil,“ vzpomíná na perné období Jana Seifertová-Plichtová. Nakonec ze socialistické republiky vycestovala. Sešel se kvůli tomu výbor komunistické strany.

Povolení dostala jen ona a její bratr Jaroslav, byť podle regulí se smí slavnostní ceremonie zúčastnit celá rodina včetně známých, a to do počtu devíti osob. Ceremonie se odehrála 10. prosince 1984.

„Tatínkovi ocenění samozřejmě udělalo radost. Domníval se však, že patří většímu množství českých básníků. Mezi nimi jmenoval například Holana, jehož poezie jej ovlivnila,“ říká Seifertová, která dnes jako jediná z rodiny o těchto událostech může hovořit. Její bratr Jaroslav zemřel minulý rok a manžel Dalibor Plichta, politolog a publicista, zesnul letos v srpnu.

Vyprávět už nechce

„Bratr na taková povídání ani nikdy nebyl. Byl to introvert, který nesnášel hlučnou společnost. Určitou plachost zdědil po otci. Na různé vzpomínkové akce jsem proto vždy jezdila jen já,“ vysvětluje Seifertová. Každý rok se například účastní festivalu poezie a přednesu Seifertovy Kralupy, který se v Kralupech nad Vltavou koná od roku 1996.

Vyprávět o otci již však ani ona není ochotná. „Zařekla jsem se, že na žádnou besedu už jezdit nebudu. Lidi se ptají stále na to samé a já už jsem to vyprávěla tolikrát,“ říká.


Nejčtenější

Přetočte poslední řadu Hry o trůny, žádají v petici statisíce fanoušků

Záběr z předposledního dílu seriálu Hra o trůny

Více než sedm set tisíc lidí z celého světa už podepsalo petici, která žádá producenty seriálu Hra o trůny, aby právě...

POSLEDNÍ DOJMY: Seriál Hra o trůny skončil. Jak, to už není důležité

Z finále seriálu Hra o trůny

Představa, že ve stejném okamžiku miliony lidí na celé světě zklamaně vyhrkly: „A to má být všechno?!“, je svým...

GLOSA: Leoš Mareš na koncert v O2 areně přivedl i Freddieho Mercuryho

Leoš Mareš 16. května 2019 v pražské O2 areně

Po roce je Leoš Mareš opět v O2 areně. Ve čtvrtek v Praze absolvoval první ze série tří koncertů. Měl vyprodáno a...

Eurovizi vyhrál favorizovaný Nizozemec, Lake Malawi skončili jedenáctí

Duncan Laurence z Nizozemska ve finále Eurovize 2019.

Příští ročník Eurovize se díky vítězství Duncana Laurence bude konat v Nizozemsku. Česká kapela Lake Malawi si vedla...

GLOSA: Madonna v Eurovizi? Naživo dost ostuda, ze záznamu úplný výsměch

Madonna jako host na finále Eurovize 2019 v Tel Avivu

Ještě několik dní před vysíláním sobotního finále letošní Eurovize nebylo jisté, zda americká zpěvačka Madonna v Tel...

Další z rubriky

RECENZE: Pouhý popis mrtvého do života nevrátí. Ani na papíře

Spisovatelka Viktorie Hanišová

Nejdřív Anežka (2015), pak Houbařka (2018) – a teď Rekonstrukce. Spisovatelka Viktorie Hanišová (1980) vyslala za...

Za normalizace u vás nebylo šedo, míní Rakušan. V knize má českého všeuměla

Rakouský spisovatel Robert Menasse

Přední rakouský intelektuál, spisovatel a zastánce evropské integrace Robert Menasse vydal knihu Hlavní město. Vychází...

Americká manželství i justiční systém prověřuje oblíbenkyně Winfreyové

Spisovatelka Tayari Jonesová

Co může rozdělit manželství? Nevěra, hádky nebo snad smrt? Zajisté. V případě nové knihy spisovatelky Tayari Jonesové...

Najdete na iDNES.cz