Skončil fotbal, zemřel Lennon. Kniha líčí první zprávy o tragédiích

  12:56aktualizováno  12:56
Umění nebo touha po senzaci? Známý americký experimentální umělec Kenneth Goldsmith vydává detailní přepis prvních rozhlasových zpráv o slavných úmrtích. Atentát na Kennedyho rámovala reklama na pivo, Lennonově smrti předcházel fotbal.

John Lennon věnoval svému vrahovi Markovi Davidovi Chapmanovi krátce před tragédií autogram. | foto: archiv

Listopad 1963. V Dallasu vysílá rádio Klif. Jsou slyšet reklamy na prodej krocanů, blíží se totiž Den díkůvzdání. Pak reklama na pivo. A píseň dívčí kapely The Chiffons, v níž se zpívá Slíbil mi, že mě nikdy nerozpláče. V tu chvíli už ovšem pláče moderátor zpráv - a do mikrofonu říká: "Tohle jsou zprávy rozhlasové stanice Klif v­ Dallasu. Tři výstřely byly dnes údajně vypálené do kolony prezidenta Kennedyho poblíž centra města. Víc nevíme, chystáme podrobnosti, zůstaňte s námi." A­ opět reklama na pivo.

Fotogalerie

Také další podobné scény popisuje kniha konceptuálního umělce a experimentálního básníka Kennetha Goldsmithe s názvem Sedm amerických smrtí a katastrof. Umělec prohledal archivy rozhlasových stanic a televizí a přesně přepsal, jak o událostech informovaly včetně právě třeba reklam, které předcházely první zprávě. Volně tak navazuje na koncept Andyho Warhola z šedesátých let, i on zobrazil řadu tragických úmrtí. Jenomže zatímco u Warhola šlo o barevné tisky, Goldsmith o smrti píše.

Kromě J. F. Kennedyho dokumentárně ztvárnil vraždu Johna Lennona, havárii raketoplánu Challenger, úmrtí Michaela Jacksona či 11. září 2001. Zatímco kritikové knihu odsuzují jako chladnou touhu po senzaci, která využívá fascinaci neštěstím, jiní oceňují dokumentární tón, který ke zprávám nic nepřidává, prostě ukazuje, jak se svět mezi reklamami a popovými hity dozvídá o tragédiích.

Přehlídka krutosti, nebo jen hra?

"Je to na jednu stranu důležitý historický dokument, na stranu druhou povedený příklad toho, jak by dnes mohl vypadat velký americký román," míní Paris Review. A­ recenzent z The New York Times tvrdí: "Je to přehlídka krutosti a zároveň i malá černá knížka žalu, který láme srdce." A dodává, že to není první Goldsmithovo skandální či lehce vyšinuté dílo, které se vymyká běžnému chápání umění.

V devadesátých letech vydal šestisetstránkovou knihu, která obsahovala pouze rytmicky frázovaná slova obsahující písmeno R seřazená podle abecedy, nebo knihu přepisů toho, co vyřkl za jediný týden. A­ také publikaci, v níž byly jen detailní předpovědi počasí za celý rok. "Je to vlastně podobné jako všechno, co Goldsmith dělá, ale přesto úplně jiné," dodávají The New York Times ke knize Sedm amerických smrtí a katastrof.

Když zemřel John Lennon, přerušila zpráva vysílání o pondělních fotbalových výsledcích: "Nezapomeňte, že je to jen hra, nezáleží na tom, kdo vyhraje a kdo prohraje. Televize ABC právě odvysílala zprávu o­ neočekávané tragédii. John Lennon, asi nejznámější člen kapely Beatles, byl venku před hotelem ve West Side v New Yorku dvakrát střelen do zad. Zemřel při převozu do Rooseveltovy nemocnice."


Nejčtenější

RECENZE: Metallica a opakovaný vtip? Už zase hity naředila Jožinem

James Hetfield, Metallica, Letiště Letňany (18. srpna 2019)

Americká kapela Metallica hrála v neděli večer v pražských Letňanech sedmdesáti tisícům fanoušků, koncert byl velkolepý...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Michael Bublé odehrál svou tuzemskou koncertní premiéru 24.1. 2014 v O2 aréně.

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Michael Bublé, Eros Ramazzotti nebo Ariana...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

RECENZE: Ječící fanynky a jalová show. Praze se představila Billie Eilish

Billie Eilish 20. srpna 2019 v pražské O2 areně

Beznadějně vyprodaná pražská O2 arena přihlížela v úterý večer koncertní premiéře hudebního zjevení dnešní doby....

No Time To Die. Tvůrci prozradili název pětadvacátého filmu s agentem Bondem

Ve snímku No Time To Die (Není čas zemřít) se zřejmě naposledy objeví v roli...

Pětadvacátý film s Jamesem Bondem ponese název No Time To Die (Není čas zemřít). Na sociálních sítích o tom informovali...

Další z rubriky

RECENZE : Německý Švejk čelí bestialitě a baví zimního krále

Spisovatel Daniel Kehlmann

Třicetiletá válka a Tyll Enšpígl – jde to dohromady? Jedna znejbestiálnějších řeží v lidských dějinách a zlomyslný...

Místo lékaře spisovatelem. Román o údělu člověka připomíná W. S. Maughama

Spisovatel William Somerset Maugham

Angličan William Somerset Maugham vystudoval medicínu, kariérního úspěchu se však dočkal hlavně jako dramatik a...

J. K. Rowlingová se vrací pod pseudonymem. Vyjde krimi Smrtící bílá

Spisovatelka J. K. Rowlingová

Totožnost britského spisovatele Roberta Galbraitha zůstala po vydání debutu pro veřejnost skryta pouze na pár minut....

JAKO Z INSTAGRAMU: Stáhněte si zdarma milníkové kartičky
JAKO Z INSTAGRAMU: Stáhněte si zdarma milníkové kartičky

Znáte milníkové kartičky? Jsou to obrázky s textem, který označuje nějaký milník vašeho děťátka. eMimino si jich pro vás připravilo celou sadu k vytištění. Pojďte se na ně podívat.

Najdete na iDNES.cz