„Oznamujem Vám týmto, že Vás ľúbim.“ I Július Satinský psal své Olze

  9:16aktualizováno  9:16
Jedenáct let od smrti Júlia Satinského vycházejí dopisy, které si psali s jeho první manželkou Oľgou mezi Košicemi, Bratislavou a Spojenými státy.

Július Satinský si s Oľgou Lajdovou dopisovali od roku 1962, o čtyři roky později se vzali. | foto: Slovart

Dopisy Olze psal Karel Čapek, později i Václav Havel. Ve slovenštině teď vycházejí Listy Oľge. Jde o korespondenci herce a spisovatele Júlia Satinského a jeho první ženy, tanečnice a překladatelky Oľgy Lajdové. K vydání ji připravila Satinského dcera z druhého manželství Lucie. Lajdová zemřela v roce 1985, utopila se v Karibiku. Od Satinského smrti včera uplynulo jedenáct let.

V graficky i obsahově unikátní knížce se představuje Satinský jako po uši zamilovaný muž, ale stále komik. Pro svoji lásku a později ženu dokonce vydával domácí časopis, který jí posílal, jeho ročníky i čísla pečlivě označoval, kreslil i inzeráty a reklamy. To všechno je v knize věrně přetištěné. Časopis se jmenoval po francouzsku L’Ange, Július totiž ženě často říkal Anděli. V podtitulu měl vepsáno Časopis ctiteľov Oľgy Lajdovej. V něm, podobně jako v dopisech, líčil, co se děje doma, když byla žena na cestách, či popisoval své zájezdy a pobyt na vojně. Jeho dopisů je trojnásobně víc než těch jejích, zatímco on je šíleně zamilovaný a jeho dopisy jsou vlastně stejně intimní jako originální, ona odpovídá spíš lakonicky.

Dívka ze sna

Jejich korespondence začala v srpnu 1962, Satinskému bylo jedenadvacet, ona byla o dva roky mladší. Končí v roce 1965, vzali se pak v únoru 1966, svatební fotografie jsou součástí publikace. Satinský a Lajdová se potkali při natáčení filmu Výlet po Dunaji. V epilogu k Listům však editorka připojila i povídku svého otce z října roku 1963, v níž píše o osudové dívce ze sna. Říkal jí Angelika (i od toho zřejmě oslovení Ange) a snil o ní od roku 1956. Pak ji potkal a div se nezbláznil, než se s ní naučil žít.

Už na konci září 1962 poslal Satinský Lajdové telegram do Košic, kde byla v angažmá, s textem "Oznamujem Vám týmto, že Vás ľúbim". O pár dní později narukoval na vojnu. "Sloboda príde za 717 dní. Nech žije sloboda!" napsal jako první dopis z vojny. Nejprve sloužil jako člen Vojenského uměleckého souboru v Bratislavě, později byl za trest převelen do Michalovců a na Duklu, to když s kolegou Milanem Lasicou spustili na apríla planý poplach. Na poslední měsíce služby je museli rozdělit, později se smáli, že na socialistickou armádu byli jako dvojice příliš silní.

My dva a pes

V roce 1964 Oľga odjela do Spojených států amerických, takže v součtu byli ti dva spolu za první tři roky svého vztahu jen minimálně. První dopis z Ameriky psala Oľga Júliovi shodou okolností v den prvního výročí atentátu na Kennedyho a stojí v něm mimo jiné: "Všechno by tu měli, jen nemají kde parkovat!" O týden později už zmiňuje zbrusu nový muzikál My fair lady s Audrey Hepburnovou v hlavní roli a mrazivý zážitek z koncertu, jejž dirigoval dvaaosmdesátiletý Igor Stravinskij.

Korespondence tak není jen kronikou jednoho vztahu a velké lásky, ale i poutavým svědectvím o událostech té doby, kronikou poloviny šedesátých let. Ona překladatelka a baletka, on herec a spisovatel - oba měli co říct. Přesto nejde o žádné filozofické debaty, jako třetí hlavní hrdina v dopisech vystupuje Satinského fenka Ďufa.

Lucie Satinská už před dvěma lety připravila k vydání i cestovní deníky svého otce, pod názvem Expedice 1973-1982 je stejně jako čerstvé Listy Oľge vydal Slovart.

Autor:

Nejčtenější

Poprvé v bondovce bude agentem 007 žena, černošská herečka Lashana Lynchová

Britská herečka Lashana Lynchová ve filmu Captain Marvel

Novým tajným agentem s označením 007 bude po Danielu Craigovi poprvé v dějinách bondovek žena a černoška, britská...

Marvel ohlásil nové filmy. Thor bude žena, ukáže se Blade i Angelina Jolie

Herečka Natalie Portmanová na festivalu Comic-Con (21. 7. 2019)

Společnost Marvel oznámila novou várku filmů a seriálů. Do komiksového světa přilákala Angelinu Jolie, která se objeví...

Oldřich Kaiser prodělal infarkt. Skončil na jednotce intenzivní péče

Oldřich Kaiser (1. března 2017)

Herec Oldřich Kaiser (64) skončil po prodělaném infarktu myokardu na jednotce intenzivní péče v jedné z pražských...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

RECENZE: Rammstein zapálili i kočárek. Jen kdyby to mohl každý vidět

Rammstein 16. července 2019 v pražské Eden Areně

Skalní fanoušci Rammstein budou nejspíš přísahat, že jejich úterní koncert v pražském Edenu byl skvělý a ze svého...

Další z rubriky

Jako ryba ve vodě. Akvárium v Seattlu odhalí dávné rodinné bolesti

Aljašský spisovatel David Vann

Složité rodinné vztahy. V těch se aljašský spisovatel David Vann cítí jako ryba ve vodě. České čtenáře o tom mohly...

Věř, věř, brzy padnou. Druzí Američtí bohové nadále stupňují napětí

Ukázka z druhé komiksové knihy Američtí bohové

V češtině vychází druhý soubor komiksového zpracování Amerických bohů. Jeden z nejlepších příběhů Neila Gaimana ve...

Komiksodějky zajímá víc gender než komiks. Vyšly díky sbírce

Z knihy Komiksodějky

Baví je komiks a chtějí podporovat jeho rozvoj. Jen mužům je vstup zakázán. Skupinu Laydeez do Comics založily ženy a...

Advantage Consulting, s.r.o.
SPECIALISTA CHLADÍCÍCH ZAŘÍZENÍ

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha, Středočeský kraj
nabízený plat: 45 000 - 55 000 Kč

Najdete na iDNES.cz