Ačkoli je Jiří Černý na veřejnosti znám především jako doyen české hudební publicistiky, jeho komentáře se věnují nejen kulturnímu, ale i obecně společenskému a politickému životu. Svými názory, ale i veřejnou činností (nezapomeňme, že v listopadu 1989 byl hlavním moderátorem demonstrací na Václavském náměstí) pomohl tříbit názory zdaleka nejen na hudbu už několika generacím čtenářů i rozhlasových posluchačů.
Jiří Černý
|
Příspěvky, které jsou v knize shrnuty, vycházely v Mladé frontě Dnes, Reflexu, Lidových novinách a nakonec v Hospodářských novinách. Z celkového počtu téměř tří stovek vybral redaktor Miloš Voráč pro vydání v nakladatelství Galén přibližně polovinu, veden snahou nabídnout čtenáři to nejkvalitnější, co obstojí navzdory času.
"Z krásné lži nám nová naděje nevyroste" je věta, která podle vydavatele výstižně shrnuje smysl této knihy. Jiří Černý patří nejen k nejpřesnějším a nejpřesvědčivějším glosátorům doby, ale také je znám posedlostí demystifikovat lži, polopravdy či omyly, včetně svých vlastních pochybení.
Ne vždy je nutné s Černého jeho názory souhlasit. Pokaždé ale - díky autorově erudici, kterou se mu daří vměstnati do tak zkratkovitého novinářského textu jako je komentář, sloupek či fejeton - provokují k zamyšlení a často i přehodnocení vlastních postojů.
Publikace zcela volně navazuje na knihu Načerno v Českém rozhlase (Torst, 2000), v níž byly otištěny autorovy komentáře z let 1994–2000.