RECENZE: Když se dobrý úmysl mísí se špatným provedením. To je Přehodit řeku

  11:53aktualizováno  11:53
Román Přehodit řeku připomíná německého radiotechnika Rudolfa Formise, který z Československa vysílal protinacistické relace do své vlasti.

Příběh má mnohé společné s okolím Slap. | foto: Archiv Honzy a Blanky Reichardtových

Na začátku stál dobrý úmysl. Seznámit veřejnost s osudem muže, který v roce 1934 přišel do Československa, aby kousek od Prahy zahájil protinacistické vysílání Černé fronty. Bohatá a dramatická historická linka, která končí vraždou Rudolfa Formise, však spisovateli a novináři Iljovi Kučerovi ml. nestačila.

Obálka knihy Přehodit řeku

Obálka knihy Přehodit řeku

Do knihy musel vměstnat ještě paralelní příběh novináře Jakuba Halmicha, který v roce 2014 připravuje o Formisovi román, přičemž se zamiluje do mladší dívky. Ohraněji už by to nešlo. Z díla, které se mohlo stát solidním dobovým thrillerem, tak nakonec vznikl žánrově rozmělněný tvar, který neví, co chce říct.

Skáče se z dekády do dekády. Události roku 2014 jsou zbytečně zdlouhavé, kdežto zajímavé dění let 1934 a 1935 zůstává v pozadí. Stránky jsou nahuštěny fakty a událostmi až téměř připomínají encyklopedické heslo. Přitom Halmichovy roztáhlé zamilované monology nevzbuzují kýžený soucit s hrdinou, spíš odpor k citově rozervanému muži středního věku s dvěma dcerami.

Začátek byl slibný

O vyprávění se tak v některých momentech knihy ani nedá mluvit. Zvlášť v závěru, kdy musí komplexnost Formisovy povahy čtenář pochopit jen z dialogu hlavního hrdiny a jeho kamaráda historika. Přitom konflikt osobnosti, v níž se bila lehkomyslnost s hrdinstvím, poskytuje spisovateli jedinečný manévrovací prostor.

Přesto v úvodu román Přehodit řeku působil slibně. Pád Formisovy radiotechnické kariéry v Německu a nástup nacismu je popsán věrohodně, stejně jako jeho rozhodnutí emigrovat do Turecka. Nakonec v úvodu tolik nevadí ani Halmich, ale pouze do chvíle, než se autor začne přehnaně zabývat jeho klišovitým osobním životem. 

Přehodit řeku

Ilja Kučera ml.

2018, Tebenas, 224 stran

Hodnocení­: 45 %

Zcela zbytečnou funkci má v románu linka, která sleduje Halmichův vztah k Rusům. Pro účely knihy je to informace nepotřebná, navíc ještě rušivá. Jako by měl Kučera neodolatelnou touhu si to jednou provždy „s Rusáky“ vyříkat. Mohl tak však raději učinit v jiné knize. Tragikomický příběh o muži, který po anexi Krymu přestane rozumět ruštině, skoro zavání šabachovskou poetikou.

Spisovatel Ilja Kučera ml. tak svou devátou knihou řeku nepřehodil. Chtěl toho říct příliš a nakonec nesdělil nic. Možná snad jen potvrdil rčení, že někdy se vyplatí zcela opustit ješitné autobiografické choutky pro účel zdařilého výsledku. Ačkoliv samozřejmě Kučera sám upozorňuje, že vše týkající se současnosti je zcela smyšlené. Bohužel si stačí zadat jeho jméno do internetového vyhledávače a je jasné, že některé podobnosti čistě náhodné opravdu nejsou.

Mohlo by vás zajímat

24. 2. se uskuteční 91. ročník předávání filmových cen v Los Angeles
23. 3. proběhne předávání filmových cen (Praha, Rudolfinum)
17. 3. bude mít premiéru pořad Za oponou na iDNES KINO


Nejčtenější

Boris Rösner mi radil, ať Ulici beru, vzpomíná Martin Hofmann z Mostu!

Martin Hofmann v seriálu Most! (2019)

Zatímco se všude mluví o seriálu Most!, sedáme si spolu v šatně pražského Divadla v Celetné. Před pěti minutami...

Českou stopu v Teorii velkého třesku podporuje představitelka Amy

Mayim Bialik jako Amy Farrah Fowler v seriálu Teorie velkého třesku

V americkém seriálu Teorie velkého třesku, jehož závěrečnou řadu nyní vysílá Prima Cool, se občas objevují odkazy k...

KOMENTÁŘ: Záhadná postava. Velice spokojený televizní divák

Ze seriálu Most!

Patří do rodiny nadpřirozených bytostí z novodobých pohádek. Na rozdíl od početné armády reptalů ho nikdy nikdo...

RECENZE: Jaromír Hanzlík si napsal telenovelu Léto s gentlemanem

Trailer k filmu Léto s gentlemanem

Na svatého Valentýna utrpěla kina srážku s telenovelou. Kdyby v titulcích filmu stálo Rosamunde Pilcherová a běžel na...

Filmový Freddie Mercury je hit „zbytku světa“, rekordy neláme

Záběr z filmu Bohemian Rhapsody

V Česku i na Slovensku ovládl loni návštěvnost kin. Jak si Bohemian Rhapsody, životopis Freddieho Mercuryho ze skupiny...

Další z rubriky

RECENZE: Když David Bowie slouží jen jako marketingové lákadlo

Spisovatel Jean Michel Guenassia

O osudovém vlivu Davida Bowieho na holky píše spisovatel Jean-Michel Guenassia.

Pavel Kosatík píše nejdražší ságu. Bude vycházet do roku 2038

Kniha Kronika první republika, rok 1918

V mincích se zrcadlí historie a v historii zase mince, odhaluje nová sběratelská sága Kronika první republiky od Pavla...

Vychází deník jedenáctiletého chlapce, který přežil pochod smrti

Děti v nacistickém koncentračním táboře u polské Osvětimi krátce po osvobození...

Taussigovi měli vlastně štěstí. Do Osvětimi je transport dopravil koncem listopadu 1944. Neprošli selekcí a spalovací...

Najdete na iDNES.cz