RECENZE: Zero je krvavá jízda s podpisem Čecha, který uhranul Ameriku

  7:18aktualizováno  7:18
Čeští čtenáři mají po měsících čekání možnost zabrousit do světa komiksu Zero. Scenáristické dítko Čecha Aleše Kota, který v USA platí za komiksovou hvězdu, je nekompromisní v každém ohledu. Je plné násilí, adrenalinové akce i záměrně roztříštěného příběhu jednoho drsného tajného agenta.

Čeští čtenáři mají po měsících čekání možnost zabrousit do světa komiksu Zero od Aleše Kota. | foto: Crew

Jak kluk, který se tak trochu nedokázal vypořádat s českým školstvím (za dvanáct let vystřídal šest škol), ke štěstí přišel. Tak nějak by se dala popsat kariéra 28letého Aleše Kota. Ve třiadvaceti odjel do Ameriky. V zádech měl hromadu přečtených komiksů a touhu prorazit v zemi komiksům zaslíbené. Přes podřadné práce se propracoval k novinařině a pak už to šlo ráz na ráz.

Aleš Kot

Aleš Kot

Aleš Kot se narodil 27. září 1986 v Ostravě. Proslavil se coby česko-americký komiksový scenárista, který jako první Čech ve svém oboru prorazil v USA. Všechny své komiksy napsal v angličtině. Do USA se přestěhoval v roce 2009. Od roku 2012 píše pro známá komiksová vydavatelství DC Comics, Image Comics a Marvel Comics.

Zdroj: Wikipedia

Vydavatelství Image Comics se zalíbily dva jeho náměty na komiksové minisérie. V roce 2012 Kotovi vyšel grafický román Wild Children. „Pět studentů mezi patnácti až osmnácti lety napochoduje do školy s automatickými zbraněmi, LSD a kamerami, které všechno přenášejí na internet. Nechají téměř všechny kromě čtyř učitelů opustit školu a pak začnou výuku,“ popsal Kot příběh svého prvního úspěšného díla.

Zářezy má také u DC Comics a Marvelu. Z této tvorby jmenujme například oceňovanou řadu Secret Avengers. Stručně řečeno – nadaný mladý Čech se stal v zámoří komiksovou hvězdou a žádaným autorem.

Talent prokazuje i v patrně nejosobnějším díle – řádně krvavé a nekompromisní sérii Zero, jejíž první svazek s podtitulem Krize se v polovině října dostal, pod křídly nakladatelství Crew, na český trh. Sledujeme v něm titulního hrdinu Edwarda Zera. Tajný agent, nezničitelný stroj na zabíjení a oddaný nástroj v rukách vlády si projde celou řadou misí, mimo jiné i v Pásmu Gazy.

Bondovský úvod plný akce, krve a drsných hlášek však vzápětí doplňuje i pohled do mládí agenta, které strávil ve speciálním výcvikovém programu ve společnosti podobně „nadaných“ vrstevníků. Pochopitelně dojde i na psychologii a postupné zpochybňování činů agenta. Nebojuje čistě náhodou na nesprávné straně?

Uvědomělý brak, který zná své hranice

Kot naštěstí netouží po mnohovrstevnatém příběhu s hlubokou psychologií. Zero se nestydí za určitou brakovost, ať už v podobě extrémně brutálního násilí, nevybíravého slovníku hlavních hrdinů či necenzurovaného sexu. Komiks by měl být podle mnohých hlavně zábavou, což Zero splňuje měrou vrchovatou.

Fotogalerie

Dávkování informací skrze nechronologické vyprávění drží pozornost na jedničku. Kot mezi některé kapitoly vložil také fiktivní záznamy z rozhovorů s hlavním hrdinou. Na jednu stranu čtenáři dávají větší náhled do jeho duševních pochodů, na stranu druhou však tak trochu zadrhávají jinak svižné vyprávění.

Více než zajímavá je na první pohled stylizace komiksu. Každou kapitolu totiž dostal na starosti jiný kreslíř. Jednou tak příběh září v pastelových křiklavých barvách, jindy se zase topí v nevýrazné šedi. Zajímavý formální prvek je však jednou z mála vad na kráse jinak dobře vysoustruženého komiksového vyprávění.

Skoky ve vizuální podobě komiksu totiž tříští už tak poměrně komplikovanou strukturu vyprávění. Stačí jedno otočení stránky, komiks změní podobu a čtenář matně vzpomíná, na které postavy se to vlastně dívá. Nekonzistentnost formální stránky pak, byť minimálně, narušuje také jinak skvěle budovanou atmosféru světa agenta Zero.

Zero: Krize

autor:

nakladatelství: Crew

překlad: Filip Škába

160 stran, 369 Kč

Hodnocení­: 70 %

I přesto se však do komiksu Zero vyplatí začíst. Český čtenář má zatím k dispozici jen aktuálně vydaný svazek prvních pěti sešitu, ve Spojených státech však na trh zamířil už sešit jedenáctý.

Příběhové střípky tak pravděpodobně složí velký komplexní svět, do kterého se vyplatí vstoupit. Přeci jen, když vám hlavní hrdina na konci českého vydání sdělí, že právě on může za vymření většiny civilizace, jednoduše chcete vědět víc!

Podívejte se na přednášku Aleše Kota, ve které mluví i o komiksu Zero:

Témata: Filip Škába

Nejčtenější

Marvel ohlásil nové filmy. Thor bude žena, ukáže se Blade i Angelina Jolie

Herečka Natalie Portmanová na festivalu Comic-Con (21. 7. 2019)

Společnost Marvel oznámila novou várku filmů a seriálů. Do komiksového světa přilákala Angelinu Jolie, která se objeví...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

RECENZE: Rammstein zapálili i kočárek. Jen kdyby to mohl každý vidět

Rammstein 16. července 2019 v pražské Eden Areně

Skalní fanoušci Rammstein budou nejspíš přísahat, že jejich úterní koncert v pražském Edenu byl skvělý a ze svého...

KOMENTÁŘ: Mizerných dvě stě tisíc korun je dělí od nesmrtelnosti

Moderátor Marek Eben uvedl 29. června 2019 zrestaurovaný film Spalovač mrtvol...

Seznam je to úctyhodný a zároveň smutný. Úctyhodný, protože obsahuje jména našich velkých filmařských mistrů; smutný,...

Avengers se stali nejvýdělečnějším filmem všech dob. Překonali Avatara

Záběr ze snímku Avengers: Endgame

Americký snímek Avengers: Endgame, který završuje ságu z epického světa marvelovských superhrdinů, se v neděli stal...

Další z rubriky

Propadl starší ženě, ona alkoholu. Julian Barnes vypráví Jediný příběh

Spisovatel Julian Barnes (2015)

Zatímco loni nakladatelství Odeon připomnělo spisovatele a držitele Man Bookerovy ceny Juliana Barnese knihou z roku...

Učit se skutečné jazyky? Klingonština je zábavnější, dokazuje kniha

Star Trek

Kolik řečí umíš, tolikrát jsi člověkem, hlásá pořekadlo. Čím je však znalec klingonštiny ze Star Treku, mimoňštiny z...

Věř, věř, brzy padnou. Druzí Američtí bohové nadále stupňují napětí

Ukázka z druhé komiksové knihy Američtí bohové

V češtině vychází druhý soubor komiksového zpracování Amerických bohů. Jeden z nejlepších příběhů Neila Gaimana ve...

Najdete na iDNES.cz