RECENZE: Církev gramodesek. Nový Chabon opět stojí a padá s muzikou
Spisovatel Michael Chabon | foto: AP
Americký spisovatel Michael Chabon získal v roce 2001 Pulitzerovu cenu za román Úžasná dobrodružství Kavaliera a Claye, jenž je od začátku do konce holdem popkultuře postavené na hrdinech, konkrétně na komiksových hrdinech. Chabonova nejnovější próza Telegraph Avenue - v bravurním překladu Olgy Walló ji právě vydává Odeon - zase stojí a padá s muzikou, s černošským soulem, funky a jazzem. V jejím centru stojí „církev gramodesek, vinylová církev“. Svatostánek tu tvoří starý obchod s deskami, který vlastní dva kamarádi Nat a Archy, ne nepodobní Kavalieru a Clayovi.
Od kung-fu po matky-vlčice
Paralelně s tím se román sklání před umem Quentina Tarantina i jeho inspirátorů, točí se kolem kung-fu, béčkových filmů a ještě béčkovějších herců, jejichž vypracované tělo dostalo zabrat chlastem a fetem. To všechno pojí Chabonův zájem o homosexualitu a její hranice i (ne)přijímání. Ostatně v začátku kariéry byl tehdy už ženatý spisovatel dokonce omylem zařazen v jednom žebříčku mezi nejnadějnější homosexuální autory, což mu, jak uvedl, vůbec nevadilo.
Koktejl okořenil hrstí chybujících otců a matek-vlčic, zakápnul ho lehkou kritikou globalizace, naději vetkl do neohrožené černošské porodní asistentky, asi nejsympatičtější postavy knihy. Výsledkem je jeden z nejlepších současných románů, sebevědomý v jazyce, silný v myšlence.
Jediný Chabonův handicap spočívá v přehnaném množství bujících metafor a přirovnání, jako by jimi předně dokazoval, že je umí - na ně jsou ovšem Chabonovi čtenáři už zvyklí. Takže nepřekvapí, že hrdinové hledí „na výšivku ulic, mostů a silnic stehovanou a páranou světly na tmavém podkladu vody a nebe“ či že je ovívá chlad z „železné fuchsie ventilátoru“. Někdy budí smích („protáhl se vchodem, neodvratný jako úřední oznámení“), někdy spokojenou rezonanci („zadní světla byla úzká jak štěrbiny v masce Batmana“), jindy je možné je rovnou kopírovat jako citáty („dobré srdce je osmdesát pět procent všeho, co tvoří život“).
Telegraph Avenue se odehrává v Oaklandu, přesně na rozhraní tradičně silné černošské komunity a bílých obyvatel směřujících na univerzitu v Berkeley. Kolem krámku s deskami se postupně profiluje sada hrdinů: Nat zastupuje židovskou menšinu, Archy černošskou, jejich ženy jako alternativní soukromé porodní báby odmítají sterilní nemocniční dogma, jejich synové ztělesňují úzkou hranici mezi hetero- a homosexualitou.
A zápletka? Místní radní si odhlasují stavbu obřího řetězce, v němž bude mimo jiné i výjimečně dobře zásobený obchod s hudbou, což musí malý obchůdek obou přátel nutně dovést ke krachu. Přichází několik dní, které prověří vztahy a stanou se zlomovými pro další životní dráhu většiny zúčastněných.
Telegraph Avenueautor: Michael Chabon nakladatel: Odeon překlad: Olga Walló 504 stran, 399 Kč Hodnocení: 90 % |
Centrálním pojmem románu je láska - a není to laciné ani dojemné, ani prvoplánové. Láska v mnoha podobách. Předně láska k hudbě, vytrvalá a neotřesitelná. Také láska k dětem, již kromě palačinek matky Avivy představuje hlavně Nat jako otec milující svého zženštilého syna s holčičím jménem Julie bezpodmínečnou, byť trochu neohrabanou láskou.
V Archyho případě naopak láska chybí - jak ta, kterou mu jeho otec, zkrachovalý slavný kung-fu herec, neuměl a nechtěl dát, tak ta, kterou Archy (logicky podle hesla: Kdo nedostal, nemá co dát) teď neumí cítit ke svému synovi. Místo zde má i nostalgická láska k prostoru, k věci, k tradici. Prodávat desky lze i přes internet, dokonce asi lépe než v obchůdku s pojízdnými regály, kam chodili současní zákazníci už v době, kdy tady bylo holičství, jenomže duch místa má sílu, pouto.
Dokonale uvěřitelné postavy
A v neposlední řadě je tu autor, jenž miluje své postavy. Všechny bez výjimky. Žádný hrdina není u Chabona vedlejší, i ten poslední synovec majitele pohřebního ústavu sehrává svůj part grandiózně. Má být za budižkničemu a pitomého floutka, a je jím s věrohodností hodnou oscarového herce. Hrdinové jsou absolutně přirození - snad až na figurku, byť kouzelnou, stárnoucí kung-fu girl Valletty Moorové. Chabon je raději nechá mluvit tak, jak jim zobák narostl, aby nepůsobili uměle, i když riskuje, že čtenář se bude muset dost dlouho dohadovat, o čem je řeč. Největším požitkem z četby (nikoli jen této knihy) je pak celá třetí kapitola čítající sedmnáct stran napsaných jedinou větou.
Chabona označují kritikové za kronikáře popkultury, mistra, který se dá srovnávat s Philipem Rothem. Umí být jemnější, v každém románu zkouší jiný žánr, mění hlasy, střídá velká témata, přesto je to stále on. Pokud někdo nabízí literární drogu, po jejímž dočtení člověk cítí fyzickou bolest z odloučení od hrdinů, je to právě Chabon.
Tipy z televizního programu
Recenze: Temný rytíř povstal 60 %, Příliš osobní známost 20 %, Terminátor: Temný osud 60 %, Kursk 60 %, Dokonalá lež 55 %, Shrek: Zvonec a konec 70 %, Letopisy Narnie: Plavba Jitřního poutníka 50 %, Thelma 65 %, Bourák 45 %, Jak se zbavit nevěsty 50 %, Bezva ženská na krku 35 %, Ostrov 50 %, Twilight sága: Nový měsíc 30 %
Klíčová slova: Poldové a nemluvně, Všechnopárty, Like House, Pražské jaro, Léto s kovbojem, Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary
Spisovatelku vyhodili z konference kvůli jednomu špatně zvolenému slovu
Americká fantasy spisovatelka Mercedes Lackeyová se dostala do problémů, když při online setkání Nebula Conference...
Zemřel Andy Fletcher, zakladatel a klávesista Depeche Mode. Bylo mu 60 let
Ve věku šedesáti let zemřel Andy „Fletch“ Fletcher, zakladatel a klávesista britských Depeche Mode. Skupina to ve...
{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}
Ecce homo Homolka. Slavnou rodinku prý dnes trápí chudoba a nezájem státu
Homolkovi 21. století přežívají ve stísněném bytě bez naděje na změnu, příroda okolo nich je nenávratně poškozena,...
RECENZE: Lepší než první díl. Tom Cruise má Top Gun zkrátka v krvi
Premium Zřídka se stane, že pokračování kultovního hitu je lepší než první film. Premiérový snímek českých kin Top Gun:...
Zemřel herec Ray Liotta. Proslavil se rolí ve Scorseseho Mafiánech
V 67 letech zemřel herec Ray Liotta, který se proslavil zejména rolí ve snímku Mafiáni režiséra Martina Scorseseho....
Do Ostravy přijede Wim Hof. Colours znovu doprovodí diskuzní Meltingpot
Hudební festival Colours of Ostrava znovu doprovodí mezinárodní fórum Meltingpot. Na osmi diskusních scénách bude od...
Audioknihou roku se stal dokument o vraždě ruského agenta Litviněnka
Absolutním vítězem ankety Audiokniha roku 2021 se stal Agent. Dokumentární audio-rekonstrukci vraždy bývalého ruského...
{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}
Válka na Altaji, Čína na Sibiři. Co všechno předpověděl Vladimir Sorokin
Jako bychom vraždili vlastní matku, líčí ruský spisovatel Vladimir Sorokin válku na Ukrajině. Postmodernímu autorovi...
Vítězem Ceny Jiřího Ortena se stal Vojtěch Vacek za sbírku básní Měňagon
Laureátem 35. ročníku Ceny Jiřího Ortena se stal Vojtěch Vacek. Porotu zaujal básnickou sbírkou Měňagon. Ve sbírce jsou...

Pronájem obchodního prostoru 60 m2
Krkonošská, Desná - Desná II, okres Jablonec nad Nisou
13 000 Kč/měsíc