RECENZE: Coelho touží po originalitě, v šestadvacáté knize ale nic neobjevil

  13:14aktualizováno  13:14
Jeden z nejprodávanějších autorů planety Paulo Coelho vydává novou knihu. Je v pořadí už šestadvacátá, v češtině sedmnáctá přeložená, jmenuje se Nevěra a vychází opět v Argu.

Spisovatel Paulo Coelho | foto: Michal Šula, MF DNES

Publikum se ve vztahu k brazilskému autorovi bestsellerů Coelhovi dělí do dvou extrémních táborů – jeho věrní čtenáři ho bezmezně milují a přijímají jeho knihy jako poselství, zjevení proslovené skrze vyprávění, podobenství. Kritikové patří do druhého tábora, tvrdí, že to, co Coelho píše, není literatura, že recykluje staré příběhy a pověsti, a když dojde na modelování vlastních hrdinů, klouže po povrchu a tápe neschopný stvořit uvěřitelný svět. Nevěra má být jiná. Coelho se odklonil od osvícených příběhů a prorockých pravd a rozhodl se napsat příběh ze současnosti.

Odehrává se v Ženevě, ve městě, které má k východnímu učení či jakémukoli alternativnímu přístupu daleko. Hrdinkou je třicátnice Linda, žena, která má všechno. Bohatství, zdravé a klidné upozaděné děti, úspěšného a naslouchajícího manžela, báječnou práci, služebnou, přítelkyně. Nechybí jí vůbec nic, a tak se nudí.

A přemýšlí, jestli by ta nuda mohla být depresí. Když pak potká vyhořelého politika, svého bývalého spolužáka, nechá se unést touhou. Její smutek a prázdnota všedního dne jsou rázem pryč. „Udělala jsem něco, co jsem nikdy předtím neudělala, a tím jsem začala bořit zdi, které mě věznily.“

Nevěra

autor:

nakladatel: Argo

překlad: Jindřich Vacek

232 stran, 248 Kč

Hodnocení­: 30 %

I přes svoji snahu stvořit opravdový příběh o palčivém problému dneška Coelho jen sepsal slova do placatého tématu. Linda nemá hloubku, autor jí sice nadělil dvě děti, ale ty jsou tu jen figurkami na klíček, které je možné kdykoli „vypnout“ nebo svěřit chůvě, bez jakéhokoli citového angažování se. Jak může říct manžel manželce, která se ptá, jak se bez nich děti obejdou na výletě, když si rodiče půjdou zaběhat – „Nedělej si starosti. Jsou natolik vychované, že když jim řekneme, aby na nás klidně počkaly, poslechnou“? Podobných důkazů o odtržení autora od skutečného světa, skutečné mluvy, skutečných problémů a skutečné literatury je v knize mnoho.

Ty čarovné vztahy mezi lidmi

Přestože téma románu mělo být žhavě současné a mělo rezonovat s člověkem, který na nevěru naráží prakticky denně, ať už jako zrazený, ten, který zradil, nebo jako důvěrník svých přátel, kteří nevěru řeší, nepřineslo nic objevného. Navíc, a podle rozhovorů, které Coelho v souvislosti s knihou dal, se nezdá, že by si to uvědomoval, vypráví velká část historické i moderní literatury právě o nevěře či o lásce poznamenané nevěrou, takže nic nového pod sluncem.

Linda dochází nakonec k prozření: „Kdo bude neustále hledat vysvětlení čarovných, tajemných vztahů mezi lidmi, přijde o to nejlepší, co může život dát.“ Coelhovy fanynky nechť si to zapíší do památníčků, celý román kvůli tomuto moudru není nutné číst.


Nejčtenější

Přetočte poslední řadu Hry o trůny, žádají v petici statisíce fanoušků

Záběr z předposledního dílu seriálu Hra o trůny

Více než sedm set tisíc lidí z celého světa už podepsalo petici, která žádá producenty seriálu Hra o trůny, aby právě...

POSLEDNÍ DOJMY: Seriál Hra o trůny skončil. Jak, to už není důležité

Z finále seriálu Hra o trůny

Představa, že ve stejném okamžiku miliony lidí na celé světě zklamaně vyhrkly: „A to má být všechno?!“, je svým...

GLOSA: Leoš Mareš na koncert v O2 areně přivedl i Freddieho Mercuryho

Leoš Mareš 16. května 2019 v pražské O2 areně

Po roce je Leoš Mareš opět v O2 areně. Ve čtvrtek v Praze absolvoval první ze série tří koncertů. Měl vyprodáno a...

Eurovizi vyhrál favorizovaný Nizozemec, Lake Malawi skončili jedenáctí

Duncan Laurence z Nizozemska ve finále Eurovize 2019.

Příští ročník Eurovize se díky vítězství Duncana Laurence bude konat v Nizozemsku. Česká kapela Lake Malawi si vedla...

GLOSA: Madonna v Eurovizi? Naživo dost ostuda, ze záznamu úplný výsměch

Madonna jako host na finále Eurovize 2019 v Tel Avivu

Ještě několik dní před vysíláním sobotního finále letošní Eurovize nebylo jisté, zda americká zpěvačka Madonna v Tel...

Další z rubriky

Za normalizace u vás nebylo šedo, míní Rakušan. V knize má českého všeuměla

Rakouský spisovatel Robert Menasse

Přední rakouský intelektuál, spisovatel a zastánce evropské integrace Robert Menasse vydal knihu Hlavní město. Vychází...

RECENZE: Drsný ponor do duše dravce líčí Vzorný syn

Román se odehrává v Jižní Koreji

Proboha, co se tady stalo, ptá se šestadvacetiletý Judžin, když ho brzy ráno probudí telefon. Kde se vzala všechna...

Cenu Jiřího Ortena získala Anna Cima. Uspěla s Probudím se na Šibuji

Japanoložka Anna Cima

Držitelkou Ceny Jiřího Ortena se letos stala spisovatelka a japanoložka Anna Cima. Porotu přesvědčila svým debutovým...

Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče
Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče

Je mi 20, jemu bude 30. Tvrdí ze ja mám sex na prvním místě, ale on už ne.. je pravda ze změnil práci. Je ridic. Predtim ale dělal náročnější práci a sex ještě byl několikrát týdne. Teď stěží jendou a to ještě on si nevzpomene ani měsíc…

Najdete na iDNES.cz