RECENZE: Stará dáma vypráví. Se smutkem, vtipem a prořízlou pusou

  6:54aktualizováno  6:54
Alena, vypravěčka a hrdinka knihy Alice Horáčkové Neotevřené dopisy, to neměla jednoduché. Narodila se tři roky před koncem války do rodiny zlatníka, jehož krátce po únoru 1948 zatkli, a její z dobového hlediska nevhodný původ ji pronásledoval dlouhá desetiletí.

Alice Horáčková | foto: MAFRA

Když otěhotněla, vdávat se sice nechtěla, ale nakonec podlehla a svého milého, výborného, ale režimu nepohodlného malíře s psychickými problémy si vzala. Nikdy toho nelitovala: „Já jsem sloužila jeho talentu, chránila jsem dar, kterej si cuchal nemocí a taky pitím, a dělala jsem to ráda,“ říká o dvě generace mladší Vlastě, které líčí svůj pohnutý a barvitý život.

Ovšem pozor: Alena není žádná oběť, nýbrž holka od rány s pěkně prořízlou pusou. A právě způsob, jakým Horáčková prezentuje její postoje a pohotový jazyk, je neodolatelně okouzlující. Přitom si dvě ženské prostě povídají, tu u kafíčka, tu nad sklenkou vína, tu v autě, tu v kuchyni.

Přesněji řečeno povídá Alena, Vlastiny otázky jsou zamontované do jejího monologu, rozbitého do kratičkých a vypointovaných kapitol a zaplněného vtipným, elegantním a místy lehce cynickým líčením zážitků z totality.

Je pozoruhodné, jak autorka, která vzhledem k věku tu dobu příliš nezažila, dokáže vyhmátnout její atmosféru, počínaje umístěnkami, pitomými kádrováky, frontami na favorita či problémy s výjezdní doložkou a konče estébáckými sliby laskavosti a výhod při spolupráci.

Člověk by se nad záplavou půvabných, v hovorovém módu formulovaných vět chvílemi s chutí zasmál – kdyby to v podstatě nebylo tak smutné. Jeden příklad za všechny: Alenin porod. Sežene si doktora, který normálně od pacientek bere tři tisíce, ale od ní požaduje „jeden olejíček“ od mistra.

Obraz samozřejmě dostane, protože porod není selanka, i když to není „olejíček“, nicméně zmršeným císařským řezem lékař Aleně rozpižlá břicho a při kontrole ho víc než její zdravotní stav zajímá, jaký rám by si měl na ten úplatek pořídit.

Neotevřené dopisy

Autor ,

Hodnocení­: 80 %

Alice Horáčková se v literatuře uvedla výborným a ceněným životopisem beatnické básnířky Vladimíry Čerepkové. Následoval další atraktivní faktografický titul 7x ve vedlejší úloze a Neotevřenými dopisy autorka dokazuje, že se stejně dobře pohybuje i ve fikci.

A jak to s nimi vlastně bylo? Najdou se v zásuvce psacího stolu, jsou psané ženskou rukou – ale ženská zvědavost není vždycky tak mocná, jak se obecně soudí.


Nejčtenější

PRVNÍ DOJMY: Koptashow, krycí jméno pro reklamu na StarDance

Z pořadu Koptashow

Co mají společného tanečnice Tatiana Drexlerová, sportovec Aleš Valenta a herec Jiří Dvořák? Přece StarDance, kde ona...

Zlaté glóby má příběh Freddieho Mercuryho i protirasistická komedie

Rami Malek získal cenu za roli Freddieho Mercuryho ve filmu Bohemian Rhapsody.

Černobílé stužky či náramky jako symbol ženského hnutí proti sexuálnímu nátlaku Time's up (čas vypršel) provázely...

RECENZE: S nadsázkou Rapl 2 vyrostl, aniž by ztratil napětí i logiku krimi

Záběr z druhé série krimiseriálu Rapl

Jen přesídlili z Jáchymova do Ústí nad Labem a přidali na šibeničním humoru. Jinak jsou v seriálu Rapl 2, jenž večer...

Případ Kursk, kde z tragédie ponorky vypustili roli sympatického Putina

Záběr z filmu Kursk

Vypjaté události, které popisuje premiérový snímek Kursk, přicházející právě do našich kin, se začaly odehrávat 12....

RECENZE: Jak Strážmistr Topinka vede do Beskyd Policejní akademii

Ze seriálu Strážmistr Topinka

Seriál Strážmistr Topinka odvozený z Doktora Martina, který v pátek startuje v České televizi, je o jeden ovčí chloupek...

Další z rubriky

Nacisté její život odložili na neurčito. V devadesáti si jej bere zpět

Dita Krausová na fotce z roku 1942, ve kterém byla deportována do Terezína

Příběh Židovky a učitelky Dity Krausové rezonoval veřejným prostorem v posledních letech několikrát. Sama se jej...

RECENZE: Děvčátko na kře vypráví o znásilnění odhodlaně a upřímně

Ilustrační snímek

Není to román, deník ani biografie. Děvčátko na kře nabízí pohled do otevřené a už navždy bolavé duše francouzské...

RECENZE: Do Pacnerova čtvrtstoletí republiky patří i závod v ješitnosti

Publicista a spisovatel Karel Pacner v diskuzním pořadu Rozstřel (22. března...

Svou opulentní, sedmisetstránkovou knihu Čtvrtstoletí republiky sepsal Karel Pacner na základě dopisů, které pravidelně...

Najdete na iDNES.cz