Spisovatel Tuvia Tenenbom

Spisovatel Tuvia Tenenbom | foto: Colours of Ostrava

Inovovati budeš, zní jedenácté přikázání pro přežití Izraele

  • 4
Tuvia Tenenbom v závěru své knihy Chyťte Žida píše: „Když jsem tuhle cestu začínal, mým společníkem byl smích, když ji končím, provázejí mě slzy.“ Izraelský rodák, posléze americký spisovatel a významný divadelník, v ní vylíčil pětiměsíční putování.

Během své cesty se snažil najít odpověď na otázku, kterou použil jako podtitul knihy: Proč Evropa nenávidí Izrael a miluje Palestince. Aby to zjistil, vydával se v Izraeli tu za křesťana, Němce Tobiho, tu za muslima Abú Alího.

Neboť jako se Židem by se s ním v židovském státě nebavili ani tamní Palestinci, ani zástupci desítek různých evropských organizací, které jim posílají miliony a jejichž činnost, ať to přiznají, nebo ne, provází skrytý a někdy i otevřený antisemitismus.

Chyťte Žida je pozoruhodné čtení: nekorektní, vtipné – a v důsledku naprosto zoufalé. Sledovat, jak jsou Židé bezmocní ve vlastním státě, bylo hrozivé, tvrdí Tenenbom a konstatuje, že měla-li by být průvodcem daného stavu logika, Izrael zanikne: „Obklíčená nenávistí zvenčí i zevnitř nemůže žádná země přežít dlouhou dobu.“

Přitom stát ohrožovaný ze všech stran je plný tvůrčích lidí, kteří z pouští vydupali zahrady a díky systému Iron Dome čelí i raketám, jež na ně vysílají sousedé. Čímž se dostáváme k druhé knize o Izraeli. Podstatně optimističtější.

Jejím autorem je Avi Joreš, americký odborník na Blízký východ. Nazval ji Inovovati budeš, a třebaže Bůh Mojžíšovi takové přikázání nesdělil, přehlídka izraelských vědeckých úspěchů je impozantní. Mimochodem Izraelci dávají na vědu a výzkum více než čtyři procenta HDP. Kromě již uvedeného protiraketového systému, který zemi chrání, připomeňme z desítek vynálezů některé další, jimiž podle Joreše přispívá Izrael k nápravě světa.

Objev chemického složení aktivních látek v marihuaně umožnil využít „trávu“ jako lék. Nemocným ulehčí život i další nalezený lék na roztroušenou sklerózu. Obří uzavíratelné pytle na obilí chrání sklizeň proti škůdcům. Kamera v tabletce pomáhá lékařům při léčbě chorob zažívacího traktu. Nedostatek vody řeší kapkové zavlažování. Exoskelet dovoluje paraplegikům chodit.

Inovovati budeš je dílo plné inspirativních příběhů. A i když má místy nádech propagandy, poslání je jasné. Tahle země nesmí zaniknout už jen kvůli tomu, čím vším obohatila lidstvo a co mu ještě může dát.