RECENZE: Irský Čechov napsal letní román o lásce. Trýznivý a skvostný

  7:03aktualizováno  7:03
Nejnovější román Williama Trevora Láska a léto je trýznivý a prosluněnosti se zde nedočkáte. Ústřední dvojice prožívá osobní tragédii a spletité osudy vedlejších postav by vydaly na samostatná díla.
Výsledkem kombinace láska - léto nemusí být vždycky jenom romantika.

Výsledkem kombinace láska - léto nemusí být vždycky jenom romantika. | foto: Profimedia.cz

Nejnovější román žijícího klasika anglické literatury Williama Trevora (1928) má název Láska a léto. Bezstarostný letní příběh evokuje i přebal českého vydání. Ale nenechme se mýlit: kdo zná dílo tohoto "irského Čechova", ví, že svět jeho tápajících hrdinů je jen zřídka prosluněný.

Melancholický tón, který v roce 1964 nastolil jako začínající spisovatel v úspěšném románu Staří kamarádi, se line celou jeho tvorbou. Čítá třiadvacet románů a jedenáct povídkových sbírek, za něž Trevor získal bezpočet prestižních ocenění. Mezi ně patří především tři Whitbreadeovy ceny, dnešní Costa Awards. Renomovaná Man Bookerova cena pro něho kupodivu zůstala dosud nedosažitelná, přestože byl na ni pětkrát nominován.

Jedno léto stačilo

Román Láska a léto se odehrává koncem 50. let minulého století v ospalém městečku Rathmoye, kde ani lišky nedávají dobrou noc. Stereotyp však naruší příchod cizince, který k údivu místních fotografuje na pohřbu a nečekaně se sblíží se ženou samotářského Dillahana.

Vztah mezi Ellie a nekonvenčním Florianem je od počátku zatížen minulostí i odlišnými životními představami. Plachá Ellie, která přišla před lety na Dillahanovu farmu z klášterního sirotčince jako služka, je mladým mužem okouzlena.

Ačkoliv ji k manželovi váže vděčnost a přirozený respekt, probouzí v ní světácký Florian dosud nepoznané city a touhu po lepší budoucnosti. Leč lehkomyslný mladík si společnými schůzkami pouze zpříjemňuje čekání během prodeje rodného domu a těší se na nový začátek kdesi ve Skandinávii.

Nestálý je i jako umělec. Poslouchá Schuberta, čte Fitzgeralda a zanechává psaní, aby se nakrátko našel ve fotografování. Ani to jej však nenaplňuje. Když na Elliiono vyznání "šla bych s tebou kamkoliv" reaguje lhostejným "měli jsme pro sebe celé léto", nezbývá než přiznat, že láska měla jepičí život.

O krátkém letním vzplanutí vypráví William Trevor působivým, ale úsporným jazykem, který ponechává prostor pro nevyřčené a přitom umně graduje napětí.

Nezaobírá se ani tak vypjatými emocemi svých hrdinů, ale raději se detailně věnuje obyčejným věcem a tomu, jak s nimi jeho postavy zacházejí: Florian pálí akvarely svých rodičů, Ellie připravuje oběd, Dillahan opravuje píchlou pneumatiku, slečna Connultyová se laská s granátovým náhrdelníkem.

Panoptikum nešťastníků

Trevor ve svém skvostném impresionistickém díle reflektuje mnoho vůní, barev a nálad, aniž přitom působí kýčovitě. Letní vzduch provoní levandule, tráva se třpytí ve slunečním světle, rákosí šustí a hladina jezera je klidná. Vše má svůj pevný řád a to, co se mu vymyká, je pomíjivé.

Stejně jako romance mezi oběma protagonisty, jež se příznačně odehrává na místech symbolizujících rozpad, ať už je to zpustlá zahrada, zchátralé sídlo Florianových bohémských rodičů anebo oprýskaná zídka u zbořeného strážního domku, kde se oba tajně scházejí. A konečně i kdysi obdivované hrdinčiny šedomodré oči ztrácejí během nočního loučení někdejší krásu a stávají se pro Floriana jen "dvěma rozmazanými skvrnami v temnotě".

Vedle osobních tragédií ústředního páru se v knize objevuje i panoptikum dalších nešťastníků. Jejich dramatické životy se sice navzájem proplétají, ale zůstávají osamělí.

Mezi ně patří především Dillahan, jenž je kvůli neustálým výčitkám v souvislosti s tragickou nehodou slepý vůči okolnímu dění, zatrpklá slečna Connultyová, žijící ve vzpomínkách na zmařenou lásku, či pomatený stařík a místní podivín Orpen Wren, uvězněný ve své minulosti. Jejich spletité osudy by s přehledem vydaly na samostatná díla autora a zároveň dokládají Trevorův neutuchající potenciál.

William Trevor: Láska a léto
Mladá fronta, 2010
216 stran, cena 259 korun

HODNOCENÍ MF DNES 100%

Autor:

Tipy z televizního programu

Recenze: Pojedeme k moři 70 %, Oko dravce 60 %, Plán útěku 60 %, Kryštůfek Robin 60 %, Trans 60 %, Brak 55 %

Klíčová slova: Policie Modrava, Linka, Comeback, Show Jana Krause

Nepřehlédněte: 28. 6. - 6. 7.

Nejčtenější

VIDEO: Divoké večírky uprostřed totality. První ukázka Pražských orgií

Film Pražské orgie podle slavné knihy Philipa Rotha

Čím méně svobody, tím větší orgie, vzkazuje film režisérky Ireny Pavláskové Pražské orgie, natočený podle slavné...

Češi jsou nejvtipnějším národem světa, tvrdí Palin z Monty Python

Michael Palin s rytířským řádem sv. Michala a sv. George (12. června 2019)

Michael Palin z legendární britské komediální skupiny Monty Python považuje Čechy za nejvtipnější národ na světě. V...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Ed Sheeran na svém prvním pražském koncertě 12. 2. 2015 v pražské Tipsport Areně

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

Hudební kalendář 2019: Největší koncerty českých a slovenských interpretů

Skupina Kabát na festivalu České Hrady CZ ve Švihově

Rok 2019 je jubilejní pro řadu českých a slovenských interpretů a nejčastější volbou pro velkolepou oslavu je O2 arena....

Další z rubriky

RECENZE: Když bílí muži vraždili své indiánské ženy kvůli ropě

Nejbohatší národ  světa. Indiánský kmen Osedžů vydělal díky ropě ve své...

Je záhadou, že si toho příběhu nevšiml Quentin Tarantino a nenatočil podle něj svůj nejlepší film. Začínal by jako...

RECENZE: Sex a lži. Z provokatérky Leily Slimani je bojovnice

Spisovatelka Leila Slimani

Po vraždící chůvě a patologické nymfomance přichází francouzská spisovatelka marockého původu Leila Slimani s příběhy...

Marek Epstein napsal knihu pro děti. Proměnil Prasáka ve Srabáčka

Scenárista Marek Epstein (2012)

Půl roku po vydání upřímného, avšak bolestného románu Dravec přichází scenárista Marek Epstein s novou knihou....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz