RECENZE: Čtivá kniha dobře vystihuje bohéma Jiřího Štaidla

  8:18aktualizováno  8:18
Patřil mezi hudební osobnosti šedesátých let. Jiří Štaidl tehdy psal hity i Karlu Gottovi. Jaroslav Kříženecký ho představuje jako muže, který pořád za něčím chvátal až do své smrti při tragické autonehodě. V knize se neobjevuje jen povinný životopis, ale i texty Štaidlových písní.

Textař a hudebník Jiří Štaidl | foto: © Česká televize

Tam za vodou v rákosí, Lady Carneval či Hvězda na vrbě jsou písně, které zná skoro každý Čech. Texty k nim a desítkám dalších zlidovělých songů napsal Jiří Štaidl, jehož třicetiletý život se tragicky uzavřel v říjnu 1973.

Jaroslav Kříženecký - Jiří Štaidl (přebal knihy)Právě o jednom z nejnadanějších textařů, jenž dával styl i lesk českému popu šedesátých let, vypráví nová knížka Jaroslava Kříženeckého, nazvaná jednoduše Jiří Štaidl.

Nejde jen o jeho životopis, který přináší plno "povinných" údajů o rodinném zázemí, jeho prvních autorských pokusech či významném podílu na kariéře Karla Gotta. V osudu Jiřího Štaidla je zapsáno velké drama, které přesahuje běžný životní příběh textaře tvořícího spíše za scénou.

"Měl někde v podvědomí zakódováno, že si musí přichvátnout, protože osud k němu bude nespravedlivý," řekla Pavlína Filipovská. "A tak všechno dělal rychle, všude chtěl stačit, všude chtěl přijet první. Takže nás všechny předjel. I tam..."

I proto lze knížku číst jako příběh, který by se, pokud bychom žili v Americe, nejspíš dočkal hollywoodského zpracování. Vždyť před odchodem Jiřího Štaidla, který nepřežil autohavárii u Říčan, se zabila i jeho velká láska, krasobruslařka Hana Mašková.

Psal i dobré scénáře

Autor knížky udělal hodně, aby představil mnohostranný talent Jiřího Štaidla, který směřoval také k filmovým scénářům a muzikálům (Noc na Karlštejně). Jeho silné i slabé chvíle dokládají vzpomínky Evy Pilarové, Karla Gotta, Pavla Bobka, bratra Ladislava Štaidla či kolegy Pavla Vrby.

V textu nechybějí ukázky dobových recenzí, zvláště od publicisty Jiřího Černého, které nejsou vždy pochvalné. Jiří Štaidl nebyl jen bohém, povznesený nad denní trmácení. Dokázal být i pragmatický v tom, že se uměl podbídnout širšímu posluchačskému vkusu.

Textař a hudebník Jiří ŠtaidlV knižní mozaice, která barvitě skládá jeho osobnost, hrají důležitou roli fotografie z rodinného archivu i písňové texty vložené do vyprávění a otištěné většinou v plném znění. Je to dobrý nápad. Většina Štaidlových textů, které ilustrují jeho přesný cit pro zvukomalebnost češtiny, náladu i pointu písní, překračuje standardní úroveň řemesla. Do vyprávění tak vstupuje přímo osobnost, o které je v knížce řeč. K tomu autor v závěru přiložil čtyři povídky Jiřího Štaidla, jeho reportáž Můj výlet na tenký led. Nechybí ani podrobná diskografie.

Biografie o Jiřím Štaidlovi shromažďuje mnoho informací i názorů provázaných do čtivého proudu vyprávění. Knížku lze přivítat a také doufat, že bude odrazovým můstkem k dalším, odborněji zaměřeným publikacím.

Jaroslav Kříženecký: Jiří Štaidl
Nakladatelství XYZ, 384 stran, cena 249 korun
Hodnocení MF DNES: 70 %

Tipy z televizního programu

Recenze: Pojedeme k moři 70 %, Oko dravce 60 %, Plán útěku 60 %, Kryštůfek Robin 60 %, Trans 60 %, Brak 55 %

Klíčová slova: Policie Modrava, Linka, Comeback, Show Jana Krause

Nepřehlédněte: 28. 6. - 6. 7.

Nejčtenější

Češi jsou nejvtipnějším národem světa, tvrdí Palin z Monty Python

Michael Palin s rytířským řádem sv. Michala a sv. George (12. června 2019)

Michael Palin z legendární britské komediální skupiny Monty Python považuje Čechy za nejvtipnější národ na světě. V...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Ed Sheeran na svém prvním pražském koncertě 12. 2. 2015 v pražské Tipsport Areně

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

Hudební kalendář 2019: Největší koncerty českých a slovenských interpretů

Skupina Kabát na festivalu České Hrady CZ ve Švihově

Rok 2019 je jubilejní pro řadu českých a slovenských interpretů a nejčastější volbou pro velkolepou oslavu je O2 arena....

RECENZE: Jazyky Kiss a plnovousy ZZ Top. V Edenu hráli skvělí veteráni

Kiss na akci Prague Rocks na stadionu v Edenu (19. června 2019)

Druhý ročník akce nazvané Prague Rocks představil na stadionu v Edenu dvě hudební legendy – americké kapely ZZ Top a...

Další z rubriky

Německý nepřítel okouzlil matku i syna. Vychází román Chlapec ze sněhu

Spisovatelka Chloë Mayerová

Matka, která nemůže najít cestu ke svému synovi, a syn, který za druhé světové války v Anglii žije tak trochu v...

Být dobrým člověkem je naše rozhodnutí. Patrick Ness píše pro dospělé

Spisovatel Patrick Ness, autor knihy Volání netvora

Budou to dva roky, co spisovatel britsko-amerického původu Patrick Ness naposledy navštívil Česko, aby představil svou...

Zabíjení plodí jen nenávist a další zabíjení, psal autor Obchodu na korze

Scenárista Ladislav Grosman (vpravo s cenou Melpomené) a režiséři Ján Kadár a...

Nebýt Ladislava Grosmana, prvního Oscara pro Československo by nezískal snímek Obchod na korze. Právě on totiž napsal...

Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek
Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek

V Česku klesá počet porodů císařským řezem a také dětí s nízkou porodní váhou. Tyto informace zazněly na tiskové konferenci věnované perinatální péči v ČR. Příznivé zprávy souvisí s nižším počtem vícečetných těhotenství i dobré perinatální péči.

Najdete na iDNES.cz