RECENZE: Čtivá kniha dobře vystihuje bohéma Jiřího Štaidla

  8:18aktualizováno  8:18
Patřil mezi hudební osobnosti šedesátých let. Jiří Štaidl tehdy psal hity i Karlu Gottovi. Jaroslav Kříženecký ho představuje jako muže, který pořád za něčím chvátal až do své smrti při tragické autonehodě. V knize se neobjevuje jen povinný životopis, ale i texty Štaidlových písní.

Textař a hudebník Jiří Štaidl | foto: © Česká televize

Tam za vodou v rákosí, Lady Carneval či Hvězda na vrbě jsou písně, které zná skoro každý Čech. Texty k nim a desítkám dalších zlidovělých songů napsal Jiří Štaidl, jehož třicetiletý život se tragicky uzavřel v říjnu 1973.

Jaroslav Kříženecký - Jiří Štaidl (přebal knihy)Právě o jednom z nejnadanějších textařů, jenž dával styl i lesk českému popu šedesátých let, vypráví nová knížka Jaroslava Kříženeckého, nazvaná jednoduše Jiří Štaidl.

Nejde jen o jeho životopis, který přináší plno "povinných" údajů o rodinném zázemí, jeho prvních autorských pokusech či významném podílu na kariéře Karla Gotta. V osudu Jiřího Štaidla je zapsáno velké drama, které přesahuje běžný životní příběh textaře tvořícího spíše za scénou.

"Měl někde v podvědomí zakódováno, že si musí přichvátnout, protože osud k němu bude nespravedlivý," řekla Pavlína Filipovská. "A tak všechno dělal rychle, všude chtěl stačit, všude chtěl přijet první. Takže nás všechny předjel. I tam..."

I proto lze knížku číst jako příběh, který by se, pokud bychom žili v Americe, nejspíš dočkal hollywoodského zpracování. Vždyť před odchodem Jiřího Štaidla, který nepřežil autohavárii u Říčan, se zabila i jeho velká láska, krasobruslařka Hana Mašková.

Psal i dobré scénáře

Autor knížky udělal hodně, aby představil mnohostranný talent Jiřího Štaidla, který směřoval také k filmovým scénářům a muzikálům (Noc na Karlštejně). Jeho silné i slabé chvíle dokládají vzpomínky Evy Pilarové, Karla Gotta, Pavla Bobka, bratra Ladislava Štaidla či kolegy Pavla Vrby.

V textu nechybějí ukázky dobových recenzí, zvláště od publicisty Jiřího Černého, které nejsou vždy pochvalné. Jiří Štaidl nebyl jen bohém, povznesený nad denní trmácení. Dokázal být i pragmatický v tom, že se uměl podbídnout širšímu posluchačskému vkusu.

Textař a hudebník Jiří ŠtaidlV knižní mozaice, která barvitě skládá jeho osobnost, hrají důležitou roli fotografie z rodinného archivu i písňové texty vložené do vyprávění a otištěné většinou v plném znění. Je to dobrý nápad. Většina Štaidlových textů, které ilustrují jeho přesný cit pro zvukomalebnost češtiny, náladu i pointu písní, překračuje standardní úroveň řemesla. Do vyprávění tak vstupuje přímo osobnost, o které je v knížce řeč. K tomu autor v závěru přiložil čtyři povídky Jiřího Štaidla, jeho reportáž Můj výlet na tenký led. Nechybí ani podrobná diskografie.

Biografie o Jiřím Štaidlovi shromažďuje mnoho informací i názorů provázaných do čtivého proudu vyprávění. Knížku lze přivítat a také doufat, že bude odrazovým můstkem k dalším, odborněji zaměřeným publikacím.

Jaroslav Kříženecký: Jiří Štaidl
Nakladatelství XYZ, 384 stran, cena 249 korun
Hodnocení MF DNES: 70 %

  • Nejčtenější

Ondřej Vetchý posílí Cimrmany, ač ho po škole nejprve jako herce zapudili

Do své 52. sezony vstoupilo Divadlo Járy Cimrmana po smutném létě, kdy brzy po sobě odešly jeho dvě výrazné tváře. I...

Premium

Karel Gott byl s koncem smířený. Proč bych se měl rouhat? přemítal

Kdysi řekl, že ho fascinuje dostávat se na novou půdu. A dobývat ji. Pomalu, kousek po kousku. Dobyl ji znovu, když se...

PRVNÍ DOJMY: Křepčení na hrobě, nebo pocta? StarDance začala Gottem

Muselo to být ošemetné rozhodování. Totiž jestli první díl StarDance, který náhodou vyšel na den státního smutku,...

Vivat Vlasta! Do „života čtvrtého“ vyprovodil Chramostovou dlouhý potlesk

Státní hymna a dlouhotrvající potlesk v zaplněném Národním divadle vyprovodily zesnulou herečku Vlastu Chramostovou....

PRVNÍ DOJMY: Jaromír Soukup je Premiér. Naštěstí ještě ne premiér

TV Barrandov tvrdí, že sitcom Premiér je parodická politická satira. Šéf stanice tvrdí, že v ní hraje. Nic z toho není...

Premium

Pokrok po švédsku: mizející pisoáry a genderově neutrální sport

Severská země přichází s revolučními nápady, kterým aplaudují pokrokoví liberálové z celého světa. Mizí pánské pisoáry,...

Premium

Zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson přijede s nehudební show. Získejte vstupenky zdarma

Zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson se předvede v poněkud netradiční roli. V rámci večera mluveného slova představí svou...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Rekordně silný podzim. Přidávají se tituly Ferrante nebo Tolkiena

Co v knižním světě odlišuje jaro od podzimu? Počet potenciálních bestsellerů, kterými nakladatelé umějí zahrnout...

Kamila Moučková jde Hlavou proti zdi. Vzpomíná i na otce komunistu

„Jsme obsazený,“ zavolal v noci na jednadvacátého srpna 1968 televizní hlasatelce Kamile Moučkové kamarád, redaktor...

Premium

Vondruška o nové knize: Někomu mluvím z duše, pro jiné jsem hanebný

S historickými romány o Přemyslovcích či husitech slaví velké úspěchy, stejně jako s detektivkami o Oldřichovi z...

Michael Kocáb poráží konspirační teorie, Jan Svěrák si plní svůj sen

Knižní novinku hudebníka a aktivisty Michaela Kocába Vabank zdánlivě nespojuje s chystaným titulem Jana Svěráka Bohemia...

KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo
KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo

Měli jste možnost si přečíst o mém porodu a o pobytu v porodnici na šestinedělí. Nyní bych chtěla rozvést poslední a nejtěžší část mého příběhu. První půlrok mého mateřství.

Najdete na iDNES.cz