RECENZE: Rafinované detektivky napsala trojice domácích autorů

  13:55aktualizováno  13:55
Prázdniny se chýlí ke konci, ale pár hodin někde u vody se dá ještě stihnout. A třeba s příjemnou detektivkou, tentokrát domácí provenience.

Obal detektivky Vražda na svatbě | foto: MOBA

Vražda na svatbě
Půl hodiny předtím, než měl starosta oddat dceru známého podnikatele, upadne jeden z hostů s prostřelenou hlavou. Mezi svědky násilné smrti jsou i dva přední pražští kriminalisté a jeden z nich, kapitán Petr Brandl, dostane vyšetřování na starost. Zjistí, že střela vyšla z dálky, že by se v metropoli objevil odstřelovač?

Vražda na svatbě

autor:

nakladatel: Moba

Hodnocení­: 60 %

Petr Bým vykombinoval příběh, který – spíše než aby vedl čtenáře po stopách – nahlíží podrobně do policejních postupů. A jako bonus autor přidává nejen další oběti, zabité stejným způsobem, ale i poučení o kouzlu luxusních hodinek. Záhada, před kterou Brandl se svými kolegy stojí, má kořeny jak v současnosti, tak v dávné minulosti. Rafinovanou historku vydalo nakladatelství Moba.

Vlk na vodítku
Stejné nakladatelství stojí i za románem Nadi Horákové. Další rafinovaná záležitost, tentokrát využívající nabídky netradiční zábavy po internetu. V takzvaném honu na lišku, kterou organizuje mezinárodní firma, jejímž zaměstnancem je i hrdina knihy, Čech s neobvyklým jménem Alan Malchow, lze vyhrát značné částky, takže je o ni samozřejmě značný zájem. 

Vlk na vodítku

autor:

nakladatel: Moba

Hodnocení­: 60 %

Ale hon na lišku se může změnit v hon na člověka, jak si uvědomí Malchow  poté, co zmizí jeho švagrová a současně milenka.

Z perfektního lovce se stává štvanec, který musí zmobilizovat všechny své schopnosti, aby přežil. Velké peníze zkrátka mohou znamenat i velké nebezpečí.

Třikrát zločin
Jan Klíma, autor tří novel shromážděných ve svazku vydaném nakladatelstvím MatFyzPress, je teoretický fyzik se silným smyslem pro humor. Detektivními schopnostmi obdařil matematika Miroslava Nedbala, tak trochu životního ztracence, marně shánějícího byt a usilujícího o přízeň krásné studentky Marcely Laskavé, která se k němu příliš laskavě nechová. 

Třikrát zločin

autor:

nakladatel: MatFyzPress

Hodnocení­: 90 %

Nedbal nejprve zjišťuje, kdo chtěl znemožnit jistého lékaře, pak pátrá po příčině a způsobu smrti umyvače oken a kšeftmana Pontiho, a nakonec řeší problém ukradených vzácných pohárů.

Příběhy se odehrávají počátkem 80. let a Klíma tu dobu líčí s kouzelnou ironií. Pro ilustraci stačí uvést nezbytnost koupit počítač přes bazar, neboť na trhu nejsou a soukromník ho státní organizaci prodat nemůže. Krve používá Klíma minimálně, zato vtipem a důvtipem snad až hýří.


Nejčtenější

Rád bych někdy přijel a poznal Vojtu Kotka osobně, řekl Daniel Radcliffe

Daniel Radcliffe (Los Angeles, 6. srpna 2014)

Už dávno není kouzelnickým učněm. Výběrem rolí i změnou image dává Daniel Radcliffe jasně najevo, že se chce od role...

Z Nabarveného ptáčete se odcházelo i v Torontu, píše Daily Mail

Teaser k filmu Nabarvené ptáče

I druhá festivalová zastávka snímku Václava Marhoula Nabarvené ptáče potvrdila, že ne každý divák je schopen přijmout...

V Benátkách uspěla restaurovaná Extase. Zlatého lva má Joker

Z filmu Extase

Ocenění v kategorii Venice Classics si ze 76. ročníku benátského filmového festivalu odváží Národní filmový archiv...

PRVNÍ DOJMY: Je Nabarvené ptáče dobrý film? Rozhodně pro to dělá maximum

Teaser k filmu Nabarvené ptáče

O Nabarveném ptáčeti už se ví skoro všechno. Jak se slavně probilo na festivaly v Benátkách a Torontu, že mu jedni...

RECENZE: Film Nabarvené ptáče je pásmo obrazů. I když nádherných

Druhá ukázka z filmu Václava Marhoula Nabarvené ptáče

Coby producentský čin představuje Nabarvené ptáče nesporně událost roku, před níž se sluší hluboce smeknout. Jako film,...

Další z rubriky

Inovovati budeš, zní jedenácté přikázání pro přežití Izraele

Spisovatel Tuvia Tenenbom

Tuvia Tenenbom v závěru své knihy Chyťte Žida píše: „Když jsem tuhle cestu začínal, mým společníkem byl smích, když ji...

RECENZE: Pohyby ledu jsou ambiciózní kniha, ale někdy až moc

Obálka knihy Pohyby ledu od A. Gravensteena

Skutečně výjimečná umělecká díla nemusí dopředu upozorňovat na svou výjimečnost. Prostě taková jsou. S literaturou je...

Zemřel maďarský spisovatel, sociolog i disident György Konrád

Maďarský spisovatel, sociolog a čelní představitel disentu v dobách...

Ve věku 86 let zemřel maďarský spisovatel, sociolog a čelní představitel disentu v dobách komunistického režimu György...

Advantage Consulting, s.r.o.
SPECIALIST PRO INFRASTRUKTURU

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 40 000 - 50 000 Kč

Najdete na iDNES.cz