Středa 22. ledna 2020, svátek má Slavomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 22. ledna 2020 Slavomír

RECENZE: Velkorysé setkání s Blatným je zatím nejlepší knihou sezony

  14:31aktualizováno  14:31
Torst vydal román Martina Reinera Básník o básníkovi Ivanu Blatném. Velkoryse popisuje počátky surrealismu, vliv totalit na literaturu, básníkovu desítky let trvající izolaci v ústavech i horečné psaní.

Z výstavy Přelom 68 - Ti, kteří zvolili svobodu (Ivan Blatný) | foto: Wilfried Bauer

Jeden z nejočekávanějších titulů letošního jara, Reinerův román o Ivanu Blatném, by se klidně mohl jmenovat Básníci, a nikoli "jen" Básník.

Kromě toho, že jde o velkoryse zpracovaný životopis polozapomenutého autora, podává Reiner v knize detailně zpracované a v působivých souvislostech popsané vztahy mezi českými surrealisty před válkou, situaci literatury během ní, nekompromisní a často nenávistné štěpení scény po únoru 1948 i utajované, či alespoň zamlčované aktivity básníků za totality.

Fotogalerie

Přestože těžiště knihy leží v životě Blatného, od první do poslední strany se zde rodí a umírá jak poezie, tak sama existence Nezvalova, Bieblova, Ortenova, Hiršalova, Kolářova, procitá Kundera, z Kanady píše Škvorecký, spílá a našeptává Chalupecký, vzpomíná Halas, o Blatného dílo pečuje Antonín Brousek. Nacismus, stalinismus i reformní snahy komunistů se přelévají přes životy básníků jako ničivé vlny a v jejich tvorbě bublají, pění i nenávratně boří. Zkrátka: takhle je nutné psát o dějinách literatury, aby tyto dávaly smysl v souvislostech.

A v centru velkých dějin stojí Blatný: Reiner je neúnavně fascinován osobností básníka, který jakožto sirotek začal už ve čtrnácti letech vstřebávat vliv avantgardy, psát první verše, pít, recitovat, diskutovat.

Pohnutý osud ho nejprve vynesl na výsluní, dal mu vydělat na poezii (jakkoli to dnes zní neuvěřitelně), vehnal mu do náruče ženy, které bledého poetu chtěly opatrovat i využívat - aby ho posléze uvrhl do emigrace.

Obálka nové knihy Martina Reinera o Ivanu Blatném.

Obálka nové knihy Martina Reinera o Ivanu Blatném.

V Británii Blatný vstřebával jazyk a samotu, většinu života zde však prožil v ústavech. Poprvé byl hospitalizován v roce 1948, později Československý rozhlas oznamuje, že Blatný zemřel, tak jak se to stalo několika dalším umělcům, kteří se odmítli podílet na budování socialismu.

Skoro padesát let v částečné či intenzivní izolaci polevilo jen rozvolněním koncem 60. let, přesto zemřel v roce 1990 Blatný víceméně zapomenut. Nebýt péče zdravotní sestry Frances Meachamové o jeho dílo, těžko bychom ho dnes znali jako jednoho z největších lyriků 20. století.

Faktografická bravura

Tolik fakta. Román Básník je rozvíjí, košatí detaily, sleduje každý Blatného krok, ať už vedl po brněnském Obilném trhu či po pokoji v St. Clement’s Hospital v Ipswichi. Reiner dovedl popis jeho života k faktografické bravuře, oprostil ho od romantizujícího pohledu, líčí ho na hranici literatury faktu spíš než jako čistokrevnou beletrii.

Básník

autor:

nakladatel: Torst

600 stran, 399 Kč

Hodnocení­: 90 %

Přesto dokáže čtenáře ke stránkám přikovat. A paradoxně je místy jeho řeč až nečekaně artistní, povzdechy a zvolání rozmáchlá. Ale to sem patří, však tenhle osud si říká o názor. A kdo jiný by ho měl vyslovit než znalec Blatného života i díla, jenž uprostřed něj žije třicet let. Z nichž se posledních pět let intenzivně věnoval samotnému psaní. Bylo by zajímavé vidět, co všechno padlo za oběť redakčním škrtům, krácení i autorově vlastní disciplíně, vnímat organismus Blatný bez omezení oněch rozsáhlých šesti set stran románu.

Protože přesně to je výsledný dojem ze čtení: že ač tohle setkání bylo velké a intenzivní, otevřelo svět, který stojí za to obývat a zkoumat dál.

Další knihy Martina Reinera

Další knihy autora najdete na portálu Knihy.idnes.cz 

  • Nejčtenější

RECENZE: Srdcová královna ví, jaké dovedou být ženy herečky a bestie

Počínaje Absolventem a konče Ženami v pokušení se už vyprávěl mnohokrát, totiž románek zralé dámy s mladíčkem. Jenže...

Premium

Je z ní druhá Greta. Z Emmy Watsonové se stala ekologická aktivistka

Filmová čarodějka to dopracovala k důležitým proslovům a boji za ženská práva. Co všechno už má Emma Watsonová vlastně...

RECENZE: Tupí a tupější se snaží přesvědčit, že komedie nemusí mít humor

Režisér a producent Miloslav Šmídmajer uvedl premiéru svého Případu mrtvého nebožtíka tradiční populistickou frází, že...

TELEVIZNÍ CENY: Černobyl, nebo Zaklínač? Vyberte zahraniční seriál roku

Na portálu iDNES.cz pokračuje pátý ročník televizních cen. Čtenáři vyberou postupně nejlepší český i zahraniční seriál,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

RECENZE: Jak Králíček Jojo skoncoval s Hitlerem a míří k vrcholům roku

Když se u nás Králíček Jojo natáčel, mluvilo se o něm jako o hitlerovské satiře. Ale výsledek vstupující do kin stojí...

Premium

Proč vyhraje vodík. Vynálezce Tůma má o budoucnosti automobilů jasno

Už před dvaceti lety se projel vodíkovým autem, kterým chtějí Japonci na letošní olympiádě v Tokiu propagovat...

Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

Přivřela oči a doufala v polibek. Manžel ji místo toho shodil ze srázu

Ležela vedle něj a pravidelně oddychovala. Odtáhl se od ní, co mu jen postel dovolila, a otočil se zády. Musí to udělat...

  • Další z rubriky
Premium

Dvě manželky a podivná smrt. Haškův vnuk poodhaluje život autora Švejka

Jaroslav Hašek patří k nejslavnějším českým spisovatelům. Přesto se o jeho poměrně krátkém životě a přebohatém díle...

RECENZE: Depresivní čtení. Jak se Putin snaží léčit nové Rusko z kocoviny

„Během svých cest po postsovětském světě jsem nepřetržitě cítil, že náklonnost k sovětskému dědictví představuje...

RECENZE: Malé pikantní vraždy ze salonu krásy si Adler-Olsen vychutnal

Spisovatel a novinář Jussi Adler-Olsen se za pouhou dekádu s trochou nadsázky stal klasikem dánské detektivky. V sérii...

Zemřel Roger Scruton, britský filozof s vazbami na Česko

Po těžké nemoci v neděli zemřel konzervativní britský filozof, spisovatel a politolog Sir Roger Scruton. Bylo mu 75...

Najdete na iDNES.cz