RECENZE: Balabánova poslední kniha není nejlepší. Ale uchovává ryzí bolest

  11:43aktualizováno  11:43
Není to sice nejlepší kniha Jana Balabána, ale nejdrásavější určitě. Román Zeptej se táty se v knihkupectví objevil dva měsíce po autorově smrti.

Jan Balabán na zadní straně přebalu své poslední knihy Zeptej se táty | foto: Kavárna

Obálka poslední knihy Jana BalabánaO té knize se mluvilo už ž dřív, než vyšla. Se zatajeným dechem, úzkostí. Jan Balabán psal román o smrti otce, dokončil ho, upravoval - a v dubnu zemřel. V devětačtyřiceti letech, bez zdravotních obtíží, v den výročí otcova skonu.

A jinak než s myšlenkou na smrt román Zeptej se táty snad ani číst nelze. Zmar šátrá z každé řádky tak intenzivně, až z toho dochází dech i románu.

Pálení a svírání

"Existuje společenství živých a mrtvých, jak o tom dětem tolikrát vykládal? Nebo je život jen pálení a svírání, jen nesmyslná šmouha, stopa našeho duševního a biologického rozkladu?" napsal Balabán v novém románu, který by se dal označit za metafyzický, meditační, baladický. Nese se v ozvěnách Bible, Erbena, Kafky i Johna Donna, rozlévá se do dlouhých monologů, úvah, podobenství, symbolů.

Čtyři recenze Balabánových knih

Píše Josef Chuchma

Balabán nikdy nebyl typ autora-furianta, který by strachy zaháněl divokými historkami, opojnou závratí z vyprávění. Jeho texty mají hloubku i tíhu, punc bolestného osobního hledání. Možná i proto je v nich tak málo humoru, ironie tu nikoho před ničím nezachrání. Stačí přelétnout názvy některých jeho knih: Boží lano, Možná že odcházíme, Jsme tady, Kudy šel anděl. Spojuje je ústřední metafora života, do kterého jsou lidé ja jako trestanci odkudsi vyvrženi.

A tak jsme tady, uvázlí a ztracení, s vědomím konečnosti, bez domova. Slovo tady, které se u Balabána poměrně často s opakuje, tudíž zároveň znamená i tam, jako by pobyt na zemi byl vyhnanstvím v nevlídné pustině. Ale dočkáme se někdy záchranné lodi na šťastnější planetu?

Dívka, která se naklání do dne

Byl by to život k nepřežití, kdyby se v něm občas nepřihodily "záblesky", "ožehnutí" (stálý motiv ohně). Může jím být polibek či pohlazení, ale také smažení patnácti řízků pro rodinné setkání. Malíř Hans, jedna z hlavních postav knihy Zeptej se táty, v tramvaji pozoruje pěknou dívku, která se naklání do dne. Nevěří té dívce, která za chvíli možná začne mluvit jako dlaždič, ale věří tomu okamžiku. A tyhle ustrnuté chvíle, hry světel a stínů Balabán dokázal zvěčnit jako málokterý český spisovatel.

Spisovatel Jan Balabán, rok 2006

Spisovatel Jan Balabán, rok 2006

Jeho citlivost však vynikla víc v povídkách než v románech, které obtížněji klenou oblouky. V novince Zeptej se táty je to podobně, přímo odkazuje k předchozím Balabánovým knížkám, z nichž si půjčuje některé postavy: Hanse, Emila, hořící dítě Kateřinu, ba i doktora Nedomu (odkazuje k bezdomoví).

Krajní téma, krajní styl

Potíž s Balabánovou novinkou je však její absolutní bezvýchodnost: konec předchází začátku, zklamání kráse, mrtví pohlcují živé, radost se rodí na dosah úzkosti, víru mučí skepse. Balabán žene do krajnosti myšlenky a pocity, ale také styl, což je horší. Kniha zejména v první polovině sténá pod vší tou symbolikou, biblickými obrazy a odkazy, zbytečným patosem ("Ano, jsem tu, uprostřed ohromného plápolu lásky stromů").

Spisovatel Jan BalabánJako by smrt sama o sobě nebyla dost hrozná, jako by se musela apokalypticky stupňovat. Nevyskytuje se tu snad žádná doufající postava, nakonec i zvířata ničí sama sebe. Jenže celou tu velkou kafkovskou scénu s posledním soudem, v níž otec čelí tajemnému obvinění, strčí do kapsy lidová povídačka o smrti komunistického papaláše, kterého nikdo nechtěl ošetřit: aby za ni nemohl.

Zeptej se táty není nejlepší Balabánova kniha, leccos opakuje, mnohé přepíná. Ale i tak si uchovává spodní proud, ryzí bolest. Ta je nejen osobní, ale i kolektivní, přítomná ve čtyřicetiletém poryvu, který "ohýbal mého otce, můj rod i můj národ". A už je jen na čtenáři, kam se s odpovědí propadne.

Jan Balabán: Zeptej se táty
Host, 184 stran, cena 229 korun
Hodnocení MF DNES: 60 %

Mohlo by vás zajímat

24. 2. se uskuteční 91. ročník předávání filmových cen v Los Angeles
23. 3. proběhne předávání filmových cen (Praha, Rudolfinum)
17. 3. bude mít premiéru pořad Za oponou na iDNES KINO


Nejčtenější

Boris Rösner mi radil, ať Ulici beru, vzpomíná Martin Hofmann z Mostu!

Martin Hofmann v seriálu Most! (2019)

Zatímco se všude mluví o seriálu Most!, sedáme si spolu v šatně pražského Divadla v Celetné. Před pěti minutami...

KOMENTÁŘ: Záhadná postava. Velice spokojený televizní divák

Ze seriálu Most!

Patří do rodiny nadpřirozených bytostí z novodobých pohádek. Na rozdíl od početné armády reptalů ho nikdy nikdo...

VIDEO: Poslední díl seriálu Most! posune vysílací čas. Kvůli vulgaritě

MOST!

Sedm dílů seriálu Most! se vysílalo hned po deváté večer, ale jeho osmá, závěrečná epizoda posune v pondělí 25. února...

RECENZE: Jaromír Hanzlík si napsal telenovelu Léto s gentlemanem

Trailer k filmu Léto s gentlemanem

Na svatého Valentýna utrpěla kina srážku s telenovelou. Kdyby v titulcích filmu stálo Rosamunde Pilcherová a běžel na...

RECENZE: Kéž by Černé vdovy měly víc rozumu. Anebo ztřeštěnosti

Propagační fotografie k seriálu Černé vdovy

Jitka Čvančarová, Jana Plodková a Lucia Siposová se v seriálu Černé vdovy zbaví manželů, ale nikoli policisty v podání...

Další z rubriky

RECENZE: Když už na svačinu, tak s Jánošíkem a jeho rotační valaškou

Kniha Juraj Jánošík proti Dračímu řádu

Novela slovenského spisovatele Svetozára Olovranta Juraj Jánošík proti Dračímu řádu, která právě vyšla v pražském Argu,...

Který Malý princ, Čapek nebo Dracula? Klasiky trpí nekvalitními reedicemi

Malý princ (ilustrace)

Reedice úspěšných děl a klasik jsou nedílnou součástí knižního trhu. Velký Gatsby, Malý princ nebo Dracula se prodávají...

Vychází deník jedenáctiletého chlapce, který přežil pochod smrti

Děti v nacistickém koncentračním táboře u polské Osvětimi krátce po osvobození...

Taussigovi měli vlastně štěstí. Do Osvětimi je transport dopravil koncem listopadu 1944. Neprošli selekcí a spalovací...

Najdete na iDNES.cz