Projekt Čtení pomáhá pokračuje. Čtenáři už mohou odpovídat na otázky

  13:27aktualizováno  13:27
Webové stránky projektu Čtení pomáhá, jehož cílem je podněcovat děti ke čtení a současně i pomoci druhým, jsou otevřeny. Každý čtenář do 18 let, který přečte některou z doporučených knih a potvrdí to krátkým testem, dostane finanční odměnu, kterou poukáže na dobročinné účely.
Komu asi malá čtenářka po zodpovězení otázek poukáže svou padesátikorunu?

Komu asi malá čtenářka po zodpovězení otázek poukáže svou padesátikorunu? | foto: Profimedia.cz

Porotci projektu Čtení pomáhá (zleva Marek Eben, Zdeněk Svěrák, Alena Ježková, Martin Roman)

Porotci projektu Čtení pomáhá (zleva Marek Eben, Zdeněk Svěrák, Alena Ježková a Martin Roman)

První doporučené knihy vybrali hlasující v anketě o nejlepší knihu pro děti a mládež. Předvýběr pro hlasování připravila odborná porota, jejímiž členy byli kromě zástupců médií i Zdeněk Svěrák, Marek Eben, Jiří Dědeček či Alena Ježková. Více než 8 tisíc hlasujících vybralo jako nejlepší české knihy pro mladší žáky Děti z Bullerbynu od Astrid Lindgrenové (ty byly osobním tipem spisovatelky Aleny Ježkové) před Rychlými Šípy Jaroslava Foglara, které chtěl mezi nejlepšími vidět Zdeněk Svěrák.

Děti z Bullerbynu

Děti z Bullerbynu vyhrály u hlasujících všeho věku. Rychlé šípy doletěly na prvním místě u všech starších hlasujících, jen u dětí do 15 let vyhrál Harry Potter a Mirek Dušín se svou partou se umístil až na sedmém místě. Je zajímavé, jak se zvyšujícím se věkem hlasujících Harry Potter postupně ztrácel. Vyhrál u dětí do 15 let, u mládeže 15-20 let se umístil na třetí příčce, mezi dospělými 21-35 let skončil až desátý a u starších hlasujících se už ani nedostal do první desítky.

My děti ze stanice ZOO

Hlasování o nejlepší knihu pro děti od 12 do 15 let bylo mnohem méně jednoznačné. Celkem 3 051 hlasujících vybralo na první místo Malého Prince od Antoina de Saint-Exupéryho, na druhém místě se opět umístil Jaroslav Foglar, tentokrát se Záhadou hlavolamu. U všech hlasujících starších 21 let však vyhrála kniha My děti ze stanice ZOO, která celkově skončila pátá. U nejmladších hlasujících však vyhrál Deník malého poseroutky.

Kdo čeká na pomoc malých čtenářů

"Děti potřebují dobré srdce stejně jako chytrou hlavu. Čtení může hodně přispět k obojímu, samotné ale nestačí. Je třeba, aby byly děti od útlého věku vedeny k empatii a ohledům k druhým. Projekt Čtení pomáhá se mi moc líbí, protože spojuje dvě moc důležité věci," komentuje Pavlína Kalousová, dlouholetá ředitelka Fóra dárců.

Mechanismus projektu Čtení pomáhá

Na stránkách www.ctenipomaha.cz se čtenář zaregistruje. Uvede město, ve kterém chodí do školy, vybere z nabídky svou školu, uvede svou třídu, dále jméno a příjmení, kontaktní e-mail (může být např. i rodičů) a uvede přihlašovací údaje. Jméno a heslo si každý čtenář volí sám. Poté obdrží na uvedený e-mail potvrzení o registraci. Čtenář se může zaregistrovat sám, ale mohou ho zaregistrovat také rodiče či učitelé.
Pokud chce čtenář věnovat 50 korun, přihlásí se do systému, zvolí záložku s knihami a vybere knihu, kterou četl. Svou znalost knihy musí dokázat zodpovězením čtyř testových otázek, a to v časovém limitu pěti minut. Na všechny otázky musí odpovědět správně. Poté přejde do nabídky s charitativními projekty. Zde vybere ten, na který chce přispět. Pokud na některou z testových otázek odpoví špatně, systém ho vrátí na začátek. Na jednu knihu má čtenář celkem tři pokusy. Pokud se mu nepodaří ani jeden, může test k této knize zkusit znovu za měsíc.

Od spuštění projektu mohou čtenáři věnovat své odměny dvanácti charitám, které dodaly renomované nadace. Dvě sbírky přineslo Paraple či Konto Bariéry, po jedné pak Nadace Terezy Maxové dětem, Fond ohrožených dětí či Světlo pro svět.

Zapojil se také nadační fond Rozum a cit, který je garantem pomoci nevidomé Pavlínce. Ta v současné době chodí do druhé třídy speciální školy, kde se učí Braillovu písmu. Knihy psané Braillovým písmem jsou však finančně nákladné, např. ta nejzákladnější, tedy slabikář Veselá písmena, stojí 6 tisíc korun.

Cílem tohoto charitativního projektu je pomoci Pavlínce získat jednak knihy pro nevidomé a jednak běžecký pás, který by jí umožnil sportovat i za nepříznivého počasí a udržovat si tak fyzickou kondici.

Obecně prospěšná společnost Pomocné tlapky zapojila do Čtení pomáhá projekt Asistenční pes Denis. Cílem je nákup štěněte plemene labradorský retrívr, zajištění jeho výchovy, výcviku, secvičení a předání potřebným. Kvalitu a důvěryhodnost jednotlivých charit garantuje metodika připravená Fórem dárců. Tak, jak budou postupně jednotlivé charity naplněny, nahradí je nové.

I knihovny vyzvou děti k zapojení do projektu Čtení pomáhá. Prvním společným krokem byla účast ambasadorů v Noci s Andersenem. Minulý týden četli dětem v knihovnách ze svých oblíbených knížek Jiří Dědeček, Alena Ježková a iniciátor celého projektu, generální ředitel společnosti ČEZ Martin Roman. Investoval do něj 10 milionů korun.

Autor:

Nejčtenější

RECENZE: Metallica a opakovaný vtip? Už zase hity naředila Jožinem

James Hetfield, Metallica, Letiště Letňany (18. srpna 2019)

Americká kapela Metallica hrála v neděli večer v pražských Letňanech sedmdesáti tisícům fanoušků, koncert byl velkolepý...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Michael Bublé odehrál svou tuzemskou koncertní premiéru 24.1. 2014 v O2 aréně.

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Michael Bublé, Eros Ramazzotti nebo Ariana...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

RECENZE: Ječící fanynky a jalová show. Praze se představila Billie Eilish

Billie Eilish 20. srpna 2019 v pražské O2 areně

Beznadějně vyprodaná pražská O2 arena přihlížela v úterý večer koncertní premiéře hudebního zjevení dnešní doby....

RECENZE: Tenkrát v Hollywoodu se najde vše, co má (nejen) Tarantino rád

Leonardo DiCaprio a Brad Pitt ve filmu Tenkrát v Hollywoodu

Dobám, kdy se muži nebáli být chlapy a ženy uplatnit svůj půvab, kdy z hereckých karavanů duněl kuřácký kašel a hvězdám...

Další z rubriky

Tichá srdce vypráví o Kábulu po 11. září. Autorka jej sama zažila

Spisovatelka a novinářka Gwen Floriová

Americký manželský pár se po 11. září 2001 vydává do Kábulu pomáhat afghánským ženám. To je ústřední linka knihy Tichá...

RECENZE : Německý Švejk čelí bestialitě a baví zimního krále

Spisovatel Daniel Kehlmann

Třicetiletá válka a Tyll Enšpígl – jde to dohromady? Jedna znejbestiálnějších řeží v lidských dějinách a zlomyslný...

Knihy v mobilu mají bojovat proti prokrastinaci, přeje si Albatros

Ukázka aplikace StoryMe

Nakladatelský dům Albatros a jeho inovační oddělení se snaží přiblížit literaturu i těm, kteří nedají celý den telefon...

JAKO Z INSTAGRAMU: Stáhněte si zdarma milníkové kartičky
JAKO Z INSTAGRAMU: Stáhněte si zdarma milníkové kartičky

Znáte milníkové kartičky? Jsou to obrázky s textem, který označuje nějaký milník vašeho děťátka. eMimino si jich pro vás připravilo celou sadu k vytištění. Pojďte se na ně podívat.

Najdete na iDNES.cz