Přísně tajný cíl Marka Frosta jen tak neodložíte

  4:29aktualizováno  4:29
Bernie Oster je vyplašený mladík v americké uniformě a německých službách uprostřed bitvy o Ardeny v prosinci 1944. V zádech má geniálního a bezohledného esesáckého poručíka rovněž v americké uniformě.

Bitva v Ardenách - němečtí vojácí na belgicko-lucemburské hranici - (zima 1944-1945) | foto: Profimedia.cz

A před sebou tajné poslání, o němž nic neví. Má jediný plán: až to zjistí, vše řekne Američanům, i když ví, že ti ho možná popraví. Tedy pokud ho dřív nezastřelí esesák.

Příliš hollywoodská zápletka? Trochu ano, protože tuhle knihu napsal Mark Frost, scenárista a producent takových věcí, jako je kultovní seriál Twin Peaks, a pravá ruka Davida Lynche. A trochu ne, protože příběh vychází z reality.

Jak odhalit esesáka
Kdo se zajímá o válku, asi už slyšel, že při ofenzivě v Ardenách Němci vyslali jako předvoj "americky" mluvící muže v amerických uniformách jako sabotéry a záškodníky. Američané je odhalovali jen obtížně: podezřelých se ptali na sestavy baseballových týmů či poslední role filmových hvězd. Generála Omara Bradleyho dlouho držela hlídka, která chtěla znát hlavní jméno státu Illinois.

Bradley odpověděl správně, že je to Springfield, ale vojáci si mysleli, že je to Chicago a že chytili skopčáka. Někteří Němci v převleku se odhalili sami: jezdili v džípech ve čtveřicích a neuměli si otevřít cigarety zabalené v celofánu, válečnou novinku zavedenou proto, aby vojákům cigarety nevlhly.

Jenže za sabotérským posláním většiny byl ještě druhý cíl: malé komando mělo zabít někoho hodně vysoce postaveného a přivodit tak rozvrat mezi Spojenci. Dokumenty o tomto plánu odtajnili Američané až v půlce 90. let. Mark Frost je prostudoval a na jejich základě napsal "reálný thriller" Přísně tajný cíl.

Bernie Oster je jedním z komanda. Syn německých rodičů se narodil a vyrostl v Brooklynu. Do Německa se rodina vrátila těsně před válkou. A Bernie neví, kým se má cítit. Amerika však začíná převládat.

Jenže vedle něj je ďábelský a krutý poručík von Leindorf. A v patách vojenský vyšetřovatel Grannit, v civilu detektiv newyorského oddělení vražd. Jen on dokáže číst stopy, které za sebou nechává Bernie, jenž si chce vykoupit život.

Tahle knížka je jako ze staré školy, což je myšleno coby pochvala. Žádná postmoderna, ale akce, zvraty, dobré dialogy. Připomíná staré dobré knihy tohoto žánru jako třeba Orel přistál od Higginse, v níž Němci rovněž vyslali zabijácké komando, tentokrát s cílem zavraždit Churchilla.

Stránku za stránkou
Autor vás nechává strhnout dějem jako plavce peřejemi, ale pod hladinou stačíte zahlédnout i myšlenky viditelné natolik, abyste se nad nimi v i v tom tempu stačili zamyslet. Třeba nad dvojí loajalitou k dobru a zlu.

Dobrým okamžikem je i chvíle, kdy se von Leindorf, jenž je v boji výkonný a nesmiřitelný jako germánský bůh, přizná, že chtěl žít jiný život než válečnický. Ale doba z něj udělala stroj na zabíjení.

Uspěje on, nebo Bernie? Protože o válce něco víme, tušíme dopředu, jak to dopadlo. Ale hollywoodský scenárista zase ví, jak si s námi pohrát, kdy nás napnout a jak ten skřipec ještě přitahovat až do konce. Američané těmto knihám říkají page-turner, kniha, od níž se neodtrhnete.

Nenechte se odradit obálkou s Hitlerem, která vyvolává představu, že jde o jednu z těch publikací, o něž zakopáváte v Levných knihách. Je to dobré čtení, když si chcete propláchnout hlavu a nemít pocit, že jste zabili čas. A nezačínejte to číst, pokud máte lístky do divadla. Propadly by.

MARK FROST - Přísně tajný cíl
Jota 2008, počet stran 360, doporučená cena 338 korun.
Hodnocení MF DNES: 70 %


Nejčtenější

RECENZE: Stoprocentní hecíř Habera a jeho věrní málem zbourali O2 arenu

Pavol Habera a Team 9. června 2019 v pražské O2 areně

Pavol Habera s kapelou Team je opět na turné. Nemají novou desku, nemají žádné výročí, jen byl po třech letech zase čas...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Ed Sheeran na svém prvním pražském koncertě 12. 2. 2015 v pražské Tipsport Areně

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Hudební kalendář 2019: Největší koncerty českých a slovenských interpretů

Skupina Kabát na festivalu České Hrady CZ ve Švihově

Rok 2019 je jubilejní pro řadu českých a slovenských interpretů a nejčastější volbou pro velkolepou oslavu je O2 arena....

RECENZE: Kabát i na turné ke třicetinám sází po čertech na jistotu

Kabát, Po čertech velký turné, Ostrava, 8. června 2019

Člověk nemusí být ani skalní fanoušek, aby z proslovů mezi jednotlivými skladbami většinou poznal, jaká bude...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

Další z rubriky

RECENZE: Vondruškova sklářská sága začíná slibně. A sexu je tu opět dost

Vlastimil Vondruška, spisovatel

Po svých epopejích z dob přemyslovských králů a husitské epochy se Vlastimil Vondruška posunul v čase dopředu. Jeho...

Být dobrým člověkem je naše rozhodnutí. Patrick Ness píše pro dospělé

Spisovatel Patrick Ness, autor knihy Volání netvora

Budou to dva roky, co spisovatel britsko-amerického původu Patrick Ness naposledy navštívil Česko, aby představil svou...

Za normalizace u vás nebylo šedo, míní Rakušan. V knize má českého všeuměla

Rakouský spisovatel Robert Menasse

Přední rakouský intelektuál, spisovatel a zastánce evropské integrace Robert Menasse vydal knihu Hlavní město. Vychází...

Najdete na iDNES.cz