Na trhu je překnížkováno a my nevíme, co si koupit, říká studie

  9:35aktualizováno  9:35
Vychází u nás příliš mnoho knih a Češi si mezi nimi neumějí vybrat. Tento trend odhalila třetí velká studie bohemisty Jiřího Trávníčka o našem i světovém knižním trhu, která právě vychází.

Ilustrační foto | foto:  Petr Topič, MAFRA

A vyplývá z ní mimo jiné i to, že na světě koluje čím dál tím víc knih a ani u nás na tom nejsme se čtením, půjčováním a nakupováním čtiva tak bídně, jak někteří předpokládali.

Poslední roky se světový knižní trh ustálil zhruba na milionu vydaných titulů ročně, více než polovina připadá na země Evropské unie. Nejvíc knih na hlavu vychází ve Velké Británii – neskutečných 130 tisíc. V Česku statistiky za rok 2014 ještě nejsou k dispozici, Trávníček proto pracuje s těmi o rok staršími. A to u nás vyšlo přesně 17 876 titulů. Mimochodem v roce 1990 jich bylo jen něco málo přes čtyři tisíce.

V počtu vydaných knížek na hlavu patříme mezi největší čtenáře na světě, operuje u nás i nadprůměrné množství nakladatelů, zejména těch malých, kteří vydávají knihy spíš z lásky k nim než s vidinou zbohatnutí. Stačí jim přežít. Podle nejnovějších dat přečte průměrný Čech za rok třináct knih, senioři i více než dvacet.

Počet čtenářů se zvýšil

A ještě jeden průměr: za rok 2013 si modelový čtenář koupil 2,3 knihy a zaplatil za ně 691 korun. Nesrovnalost? Ne, hojně totiž navštěvujeme veřejné knihovny, máme plné ty domácí, půjčujeme si knížky mezi sebou, přiznáváme se k jejich stahování z internetu a obvykle je dostáváme jako dárek.

Trávníček zkoumal čtenáře i v roce 2010. Změnilo se od té doby něco zásadního? „To, že k nám všemi kanály doputovalo v průměru téměř o tři knihy méně než v roce 2010, přičemž počet čtenářů se za stejnou dobu o pět procent zvýšil,“ říká bohemista. „Ocitáme se ve stavu knižního nadbytku, přezásobenosti, jisté zahlcenosti,“ upřesňuje autor studie.

Mění se i to, jak si dnes knihy pořizujeme, přibývá pochopitelně nákupů přes internet. A zajímavá je i kategorie nečtenářů, zatímco 48 procent obyvatel si v roce 2013 koupilo alespoň jednu knihu, zbylých 52 procent nikoli.

Pokud vyškrtneme všechny ty, kteří si knihy jen půjčují nebo je dostávají, vyjde nám, že každý pátý Čech si knihy nekupuje prostě proto, že nečte. A většina z těch, kteří knížky nekupují, tvrdí: „Na trhu je příliš mnoho titulů, takže nevím, který si mám vybrat.“ Prostě překnížkováno.


Nejčtenější

Marvel ohlásil nové filmy. Thor bude žena, ukáže se Blade i Angelina Jolie

Herečka Natalie Portmanová na festivalu Comic-Con (21. 7. 2019)

Společnost Marvel oznámila novou várku filmů a seriálů. Do komiksového světa přilákala Angelinu Jolie, která se objeví...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

RECENZE: Rammstein zapálili i kočárek. Jen kdyby to mohl každý vidět

Rammstein 16. července 2019 v pražské Eden Areně

Skalní fanoušci Rammstein budou nejspíš přísahat, že jejich úterní koncert v pražském Edenu byl skvělý a ze svého...

KOMENTÁŘ: Mizerných dvě stě tisíc korun je dělí od nesmrtelnosti

Moderátor Marek Eben uvedl 29. června 2019 zrestaurovaný film Spalovač mrtvol...

Seznam je to úctyhodný a zároveň smutný. Úctyhodný, protože obsahuje jména našich velkých filmařských mistrů; smutný,...

Avengers se stali nejvýdělečnějším filmem všech dob. Překonali Avatara

Záběr ze snímku Avengers: Endgame

Americký snímek Avengers: Endgame, který završuje ságu z epického světa marvelovských superhrdinů, se v neděli stal...

Další z rubriky

Zneužíval jej otec, vypsal se z toho s ironií. Vychází Patrick Melrose

Záběr ze seriálu Patrick Melrose

Někdy si literárního díla musí všimnout filmaři, aby je docenila široká veřejnost. Bylo to tak v případě Královy řeči,...

Učit se skutečné jazyky? Klingonština je zábavnější, dokazuje kniha

Star Trek

Kolik řečí umíš, tolikrát jsi člověkem, hlásá pořekadlo. Čím je však znalec klingonštiny ze Star Treku, mimoňštiny z...

Propadl starší ženě, ona alkoholu. Julian Barnes vypráví Jediný příběh

Spisovatel Julian Barnes (2015)

Zatímco loni nakladatelství Odeon připomnělo spisovatele a držitele Man Bookerovy ceny Juliana Barnese knihou z roku...

Najdete na iDNES.cz