Pottera se tu prodalo půl milionu kusů

  4:49aktualizováno  4:49
Stotisícové náklady knih nejsou hudbou minulosti - nemusí být ani výsledkem čtenářské nadrženosti v komunistické společnosti, ani hladu po předtím zakazované literatuře, jak tomu nasvědčovaly první měsíce roku 1990. Před několika lety tenhle fakt připomněly třeba superúspěšné vzpomínky herce Jiřího Sováka. A loni? Ohnivý pohár Harryho Pottera a Chuťovky Petra Novotného ukazují, že tato magická hranice zde nemusí být utopií ani na počátku jedenadvacátého století.

Spokojenost v Albatrosu
„Rok 2001 se vydařil - tržby se nám zvedly o třicet procent. Zasloužil se o to především Harry Potter. Prodeje byly naprosto fantastické!“ libuje si programový ředitel nakladatelství Albatros Ondřej Müller. Jen posledního dílu, Harry Potter a Ohnivý pohár, který se na pultech objevil loni 11. listopadu, se prodalo za necelé dva měsíce sto tisíc výtisků.

Celkové náklady příběhů kouzelnického učedníka se od února roku 2000, kdy vyšla v češtině úvodní kniha Harry Potter a Kámen mudrců, vyšplhaly na půl milionu výtisků a čtyřmi nejprodávanějšími tituly Albatrosu v loňském roce byly právě čtyři knihy o Potterovi. Na odbyt jde také osmikazetová  nahrávka prvního dílu, kterou namluvil Jiří Lábus a trvá deset hodin. Za cenu 699 korun se jí prodalo už devět tisíc.

„Obávali jsme se, že Harry vytěsní další tituly fantasy literatury, ale on jim naopak pomohl,“ podotýká Müller. Jinak prý tržbám v Albatrosu vládne klasika v podobě knížek od Astrid Lindgrenové, Václava Čtvrtka a naučných svazků Rozum do kapsy.

Viewegh stále táhne
V dětské literatuře se dokázalo prosadit také nakladatelství Egmont: v knižní produkci měla loni tahle firma, jejíž nejsilnější skupinou jsou děti od šesti do deseti let, obrat vyšší o 45 procent. „Děti jsou někde jinde než před pěti šesti lety. Dříve jsme nestačili  dodávat příručky mladých svišťů - první měla stotisícový náklad! Dneska jsou to Pokémoni,“ uvádí Stanislav Kadlec z Egmontu, který prodal dvaačtyřicet tisíc výtisků Oficiální Pokémon příručky.

Také nakladatelský koncern Euromedia Group může být spokojený - podle Denisy Novotné se obrat podniku zvýšil téměř o patnáct procent, přičemž recepty baviče Petra Novotného přesáhly stotisícovou hranici prodejnosti. Záhad na zámku Styles od Agathy Christie bylo prodáno téměř šedesát tisíc, Velká zahrádkářská encyklopedie našla čtyřiatřicet tisíc majitelů.

Brněnské nakladatelství Petrov se loni poprvé ve své historii přehouplo přes roční obrat deset milionů korun. Podle majitele Martina Pluháčka za tím stojí především úspěch Vieweghova Románu pro ženy, kterého se od května do prosince prodalo padesát tisíc výtisků.

Mezi nejúspěšnější tituly roku 2001 se zařadil také soubor humorných úvah o životě od Haliny Pawlowské Ó, jak ti závidím. Podle majitelky nakladatelství Motto Romany Přidalové bodovaly také starší knížky téhle autorky. Druhou nejprodávanější knížkou Motta byl dramatický příběh marocké princezny Maliky Oufkirové Vězenkyně v nákladu třicet tisíc výtisků. „Myslím, že začínáme sbírat výsledky několikaleté mravenčí práce. Čtenáři vědí, že od nás mohou očekávat určitou kvalitu a druh produkce,“ tvrdí Přidalová, jejíž podnik vykázal o patnáct procent vyšší tržby než v roce 2000.

Publicita a filmy pomáhají
Jiří Buchal z BB artu má také své zaručené tituly: každé detektivky Eda McBaina prý prodá dvacet tisíc kusů. Loňské Buchalovy součty ještě ovlivní Velká kniha komiksů, která vyšla k prvnímu listopadu a prodalo se jí už na osmnáct tisíc výtisků. „Lidé dají na mediální rozruch - třeba Nickovi Hornbymu jsme vydali dva romány, ale teprve po ohlasu Fotbalové horečky lidé začali dokupovávat jeho starší tituly. Podobně to bylo s Louisem de Bernierem, kterému nesmírně pomohla filmová verze jeho románu,“ podotýká Buchal.

Což potvrzuje i případ Tolkienovy trilogie Pán prstenů. V prosinci Mladá fronta vydala v nové, výpravnější úpravě úvodní díl Společenstvo prstenu. Několikatisícový náklad zmizel z pultů během několika dnů a chystá se několikanásobně vyšší dotisk.

Na éru před - a po filmu se v tuzemsku dělí i náklady příběhů Bridget Jonesové od Helen Fieldingové. První díl Deník B. J. vyšel už v roce 1998, druhé pokračování Bridget Jonesová - S rozumem v koncích se v češtině objevilo loni.

„Nikdo tu o té knížce nevěděl. Pak přišel film a rázem je z Bridget pecka jako hrom,“ uvažuje majitel Krameriovy Knižní distribuce Ladislav Preisler. Snímek s Renée Zellwegerovou, Hughem Grantem a Colinem Firthem podle Preislerova odhadu zadělal na celkový devadesátitisícový náklad obou dílů.

Harry Potter a Vězeň z Azkabanu

  • Nejčtenější

Ondřej Vetchý posílí Cimrmany, ač ho po škole nejprve jako herce zapudili

Do své 52. sezony vstoupilo Divadlo Járy Cimrmana po smutném létě, kdy brzy po sobě odešly jeho dvě výrazné tváře. I...

Premium

Karel Gott byl s koncem smířený. Proč bych se měl rouhat? přemítal

Kdysi řekl, že ho fascinuje dostávat se na novou půdu. A dobývat ji. Pomalu, kousek po kousku. Dobyl ji znovu, když se...

PRVNÍ DOJMY: Křepčení na hrobě, nebo pocta? StarDance začala Gottem

Muselo to být ošemetné rozhodování. Totiž jestli první díl StarDance, který náhodou vyšel na den státního smutku,...

Vivat Vlasta! Do „života čtvrtého“ vyprovodil Chramostovou dlouhý potlesk

Státní hymna a dlouhotrvající potlesk v zaplněném Národním divadle vyprovodily zesnulou herečku Vlastu Chramostovou....

PRVNÍ DOJMY: Jaromír Soukup je Premiér. Naštěstí ještě ne premiér

TV Barrandov tvrdí, že sitcom Premiér je parodická politická satira. Šéf stanice tvrdí, že v ní hraje. Nic z toho není...

Premium

Pokrok po švédsku: mizející pisoáry a genderově neutrální sport

Severská země přichází s revolučními nápady, kterým aplaudují pokrokoví liberálové z celého světa. Mizí pánské pisoáry,...

Premium

Zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson přijede s nehudební show. Získejte vstupenky zdarma

Zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson se předvede v poněkud netradiční roli. V rámci večera mluveného slova představí svou...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Cestu do Narnie, Bradavic i Země Nezemě podniká Atlas literárních míst

Publikace s názvem Atlas literárních míst je přesně typem knihy, jaká má největší potenciál uspět u čtenářů na podzim...

Michael Kocáb poráží konspirační teorie, Jan Svěrák si plní svůj sen

Knižní novinku hudebníka a aktivisty Michaela Kocába Vabank zdánlivě nespojuje s chystaným titulem Jana Svěráka Bohemia...

RECENZE: Stárnout znamená naučit se ztrácet, tuší znovu skvělá de Viganová

Loni loajalita, letos vděk. Francouzská spisovatelka Delphine de Viganová se s každou novou knihou noří dál a dál do...

Premium

Vondruška o nové knize: Někomu mluvím z duše, pro jiné jsem hanebný

S historickými romány o Přemyslovcích či husitech slaví velké úspěchy, stejně jako s detektivkami o Oldřichovi z...

Najdete na iDNES.cz