Potřebujeme nové Čapky, tvrdí předseda Obce spisovatelů Křivánek

  13:01aktualizováno  13:01
Předseda Obce spisovatelů Vladimír Křivánek čte hlavně poezii, dokončuje monografii o Vladimíru Holanovi a přemýšlí o tom, jak českou literaturu vyvážet do Evropy.

Předseda Obce spisovatelů Vladimír Křivánek dokončuje monografii o Vladimíru Holanovi. | foto: Lukáš Procházka, MF DNES

Je přesvědčen, že každá doba potřebuje lidi, jako byl Karel Čapek. Že i dnes potřebujeme větší angažovanost. "Ale doba je nedoslýchavá na hodnoty," říká Křivánek, básník, literární historik a kritik.

Česko předsedá od příštího týdne Evropské unii. Co to znamená pro české spisovatele a pro Obec spisovatelů?
Tady je problém. Na jednu stranu se vytváří ekonomický a politický evropský prostor, na druhou stranu jednotlivé evropské literatury spolu příliš nekomunikují. Nevíme, co v Evropě vychází. Bylo by ideální, kdyby u nás existoval časopis věnovaný evropské literatuře. Jenže Obec spisovatelů na něj nemá peníze.

Ale předsedání Evropské unii je přece ideální příležitostí, jak českou literaturu podporovat a ukázat Evropě. Co se tedy chystá?
Budeme jednat s ministrem kultury o tom, co se dá pro naši literaturu udělat v této souvislosti, jak otevřít českým spisovatelům cestu do Evropy.

Až teď? Není to pozdě?
Pozdě, ale přece. Zatím jsme měli co dělat s uhájením fungování samotné Obce spisovatelů. Nejdřív musíme mít vlastní prostor, a pak teprve můžeme jít ven. Kdo utváří obraz o české literatuře v Evropě? V Evropě se ví o Michalu Vieweghovi, Jáchymu Topolovi, Petru Borkovcovi. Přidejme Kateřinu Rudčenkovou, Petra Hrušku, Bogdana Trojaka, Ivana Jirouse, Janu Štroblovou, Ivana Wernische. Ale o spoustě dalších kvalitních českých autorů se v Evropě neví, často i proto, že oni sami nemají schopnost se sami prosazovat.

Dílo Karla Čapka přestane v lednu chránit autorský zákon

Výročí úmrtí slavných spisovatelů neznamenají jenom vzpomínku v kulturním kalendáriu. V případě sedmdesáti roků, které uplynuly od smrti autora, se totiž na jeho dílo nevztahuje autorský zákon. Od Nového roku to bude platit i o díle jednoho z nejslavnějších českých literátů, dramatika a novináře Karla Čapka.

A mají ji mít? Nebo jsou od toho instituce?
Ministerstvo kultury nebo Obec spisovatelů, tedy instituce, mohou pomoci. Ale zvlášť mladší generace se prosazuje sama. V Obci spisovatelů je sdruženo 630 autorů. Jsme na to tři, abychom je prosazovali. Je nemožné se o všechny postarat.

Nejmenoval jste nikoho z držitelů českých literárních cen.
Vaculík, Havel a Lustig jsou za hranicemi natolik slavní, že není třeba je prosazovat. Proto jsem jmenoval ty mladší.

Ale druhou skupinu těch mladších oceněných, třeba Petra Nikla nebo Petru Hůlovou, jste také nejmenoval – jak je to tedy s komunikací té starší a v Obci sdružené a mladší generace spisovatelů?
Moc mezi sebou nekomunikují. Byl bych rád, kdyby se právě mladé generaci otevřela Obec spisovatelů. Průměrný věk našich členů přesahuje šedesát let. Pro mladé spisovatele je jednodušší domluvit se rovnou s překladatelem a nakladatelem než participovat na starém klubovém životě. Máme snahu Obec změnit a udělat z ní moderní organizaci. Budeme letos vydávat například internetový časopis. Ale trápíme se s tím, že literatura není legislativně ani finančně zajištěná.

Existují sponzoři české literatury?
Hledají se velmi těžko. Ale neříkejme jim sponzoři. Ani ne tak mecenáši, jako spíš partneři.

Sponzor zní moc drsně?
Ano, zní to až sprostě. Zavání to bezohledným byznysem. Máme u nás jen asi pětadvacet spisovatelů, kteří se psaním živí. A není mezi nimi žádný básník. Mezi ty, kteří se literaturou mohou živit, nepatří jen Viewegh, ale i Miloš Urban nebo autoři bestsellerů. Hlavně scenáristky se živí psaním dlouhodobých seriálů. To ale nemusíme podporovat, to se podporuje samo.

Má český stát systém stipendií, ze kterých by mohli žít spisovatelé?
Má, ale je jich málo a nedá se z nich vyžít. Snaží se podporovat nekomerční literaturu. My teď chceme zjistit, jak to dělají ostatní evropské státy. Až si v tom uděláme jasno, můžeme srovnávat a následně apelovat na ministerstvo kultury.

Na jednu stranu si stěžujeme na to, že spisovatelé se u nás špatně uživí. Ale vyšlo osmnáct tisíc knižních titulů, na Svět knihy přišel rekordní počet návštěvníků. Jak se tedy skutečně vede české literatuře?
Osmdesát, možná devadesát procent vydané literatury je z uměleckého hlediska bezcenné. Nebyl bych tedy tím rozsahem tak nadšený. Z té desetiny knih, které mají uměleckou hodnotu, jich skutečně dobrých je třeba deset nebo patnáct.

Český statistický úřad dělá hodnocení prestiže povolání. Spisovatelé se tam neobjevují.
F. X. Šalda rozděluje autory na básníky, umělce a spisovatele. Básník je nejvýš. Vezměte si Skácela. Tomu stačilo čtyřverší, aby řekl to, co spisovatel musí říct v několika románech. Spisovatel už asi nikdy nebude sloužit jako svědomí národa, tak prestižní jako kdysi už to není.

Připomněli jsme si výročí úmrtí Karla Čapka. Funguje u nás v literatuře teď někdo jako tenkrát Čapek?
O nikom takovém nevím. Česká literatura by potřebovala nové Čapky. Ale žádné takové nevidím.

KULTURA 2009

Tipy z kulturního kalendáře podle MF DNES

FILM
Z filmu Doba ledová 3Horké prázdniny přinesou třetí Dobu ledovou
První dva díly vydělaly více než miliardu dolarů, třetí ochladí horké léto 2009. Stane se animovaná Doba ledová 3 hitem roku?

Z filmu Saxana 3DKajínek a další běžci na dlouhou trať se konečně blíží ke kinům
Všichni o nich mluví, kdekdo je na ně zvědavý, ale málokdo věří, že se jich dočká. Filmy dávno ohlášené a několikrát odložené se vynořily i v plánu premiér na rok 2009. Vzniknou konečně?

HUDBA
AC/DCRokenrolový rychlík AC/DC se řítí plnou parou na Prahu
Jedna z událostí příštího roku je už nalinkovaná. Australští AC/DC spustí 17. března svůj rokenrolový bengálský stroj v Praze. A právě na to se fandové těší, jinak by nevykoupili lístky do pražské O2 Areny za dva dny.

Kapela U2U2 odvážně křičí do světa: Rok 2009 bude náš
Čas odpočinku a příprav skončil. U2 se vracejí – 2. března 2009 vyjde fandy očekávaná, dlouho slibovaná nová deska a kapela se vydá na velké světové turné.

DIVADLO
ABBADivadlo nabídne roboty a pátrání po otci s písněmi od skupiny ABBA
Volné dílo Karla Čapka, muzikál na motivy skladeb skupiny ABBA, který letos dostal veleúspěšnou filmovou podobu, či vzácné hostování Francouzského národního divadla. Takové jsou perličky divadelního světa roku 2009.

Textař Michal HoráčekPootevřely se dveře Horáčkova tajemného penzionu Svět
Textař Michal Horáček se rozmáchl. Na podzim v pražské Státní opeře představí svůj projekt velkorysých rozměrů – hudební drama Kudykam. Premiéra inscenace inspirované textem písně Penzion Svět bude 22. října.

LITERATURA
Cormac McCarthySpisovatel McCarthy se vydává na cestu po Krvavém poledníku
Šest knih s charakteristickou obálkou od Gertiho Danglára z nakladatelství Argo mají doma skalní příznivci amerického spisovatele, klasika Středozápadu a držitele Pulitzerovy ceny Cormaca McCarthyho. A v dubnu k nim přibude další. Argo totiž vydá jeho Krvavý poledník.

VÝTVARNÉ UMĚNÍ
Jan Merta - Košík (1990)V brněnské galerii vybuchne ohňostroj barev českých koloristů
Na koloristy české malby od minulého století po současnost upozorní výstava O barvě v Moravské galerii v Brně, která je v kalendáři naplánovaná na listopad. K vidění budou mimo jiné díla Karla Purkyněho, Václava Boštíka, či Emila Filly.


Nejčtenější

Poprvé v bondovce bude agentem 007 žena, černošská herečka Lashana Lynchová

Britská herečka Lashana Lynchová ve filmu Captain Marvel

Novým tajným agentem s označením 007 bude po Danielu Craigovi poprvé v dějinách bondovek žena a černoška, britská...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Z filmu Metallica: Francie na jednu noc

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Oldřich Kaiser prodělal infarkt. Skončil na jednotce intenzivní péče

Oldřich Kaiser (1. března 2017)

Herec Oldřich Kaiser (64) skončil po prodělaném infarktu myokardu na jednotce intenzivní péče v jedné z pražských...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

KOMENTÁŘ: Mizerných dvě stě tisíc korun je dělí od nesmrtelnosti

Moderátor Marek Eben uvedl 29. června 2019 zrestaurovaný film Spalovač mrtvol...

Seznam je to úctyhodný a zároveň smutný. Úctyhodný, protože obsahuje jména našich velkých filmařských mistrů; smutný,...

Další z rubriky

Horor, nebo dětský příběh? Hodinový strojek je poučný i děsivý

Philip Pullman

Hororová povídka i poučný příběh pro děti. Autora populárního Zlatého kompasu, tak často přirovnávaného k Letopisům...

Komiksodějky zajímá víc gender než komiks. Vyšly díky sbírce

Z knihy Komiksodějky

Baví je komiks a chtějí podporovat jeho rozvoj. Jen mužům je vstup zakázán. Skupinu Laydeez do Comics založily ženy a...

Věř, věř, brzy padnou. Druzí Američtí bohové nadále stupňují napětí

Ukázka z druhé komiksové knihy Američtí bohové

V češtině vychází druhý soubor komiksového zpracování Amerických bohů. Jeden z nejlepších příběhů Neila Gaimana ve...

Najdete na iDNES.cz