Harry Potter a relikvie smrti - obal knihy

Harry Potter a relikvie smrti - obal knihy | foto: Albatros

Poslední Harry Potter konečně vychází česky

  • 19
V noci na čtvrtek 31. ledna se bude vítat i loučit. Česky vychází sedmá a zjevně poslední kniha série Joanne K. Rowlingové Harry Potter a relikvie smrti.

Když v českém překladu vyšla první kniha o Harrym Potterovi, bylo jeho čtenářům něco kolem osmi – dnes jim je bezmála šestnáct. Změnil se však nejen věk fanoušků. Také Joanne K. Rowlingová za tu dobu stihla své příběhy podstatně rozvinout a zkomplikovat, zpochybnit některé postavy a zatížit děj.

Hrdinové zdaleka nejsou jednoznační, a dokonce i ústřední trojice Harry, Hermiona a Ron působí v sedmé knize poněkud rozporuplně. A to nemluvě o někdejším řediteli Bradavic Albusi Brumbálovi, kterého i po smrti dostihne minulost.

Sedmá kniha Harry Potter a relikvie smrti je jistě nejdospělejší, nejakčnější a také nejpochmurnější, i když pravděpodobně ne nejlepší. Možná i proto, že autorka vyrvala své postavy ze školního prostředí a učinila z nich psance, jejichž strastiplná cesta však působí chvílemi úmorně až nastavovaně.

Ale toť otázka názoru: bestsellerový mistr napětí Stephen King vyčinil kritikům, kteří v sedmé knize vyčítali Rowlingové přímočařejší styl jazyka a nedostatek humoru. Četli prý knížku moc rychle a povrchně. King naopak ocenil, že Rowlingová píše čím dále více pro dospělé a čím dál méně pro děti. Harry Potter se podle něho zařadí mezi literární klasiku.

Potterovská noc
Opravdu si dnes už asi málokdo umí představit dobu, kdy úvodní díl Harryho Pottera vstoupil na český trh opatrně a nenápadně, v pár tisících výtiscích a s tříletým zpožděním za anglickým originálem. Bez večerních akcí a masivních dvousettisícových nákladů.

Postupně však Potterovi propadlo i Česko a také noc na 31. ledna, kdy do českých knihkupectví vstoupí Relikvie smrti, bude žít oslavami. Alespoň v pražském Domě knihy Kanzelsberger na Václavském náměstí, který se chce proměnit na Příčnou ulici.

"Harry by si býval přál mít aspoň čtyři páry očí navíc. Jak procházeli ulicí, rozhlížel se na všechny strany, aby si mohl prohlédnout všechno najednou: obchody, věci vyložené před nimi i lidi, kteří nakupovali. Před lékárníkovým krámem stála boubelatá žena, a právě když procházeli kolem, kroutila hlavou a vyvolávala: Dračí játra! Sedmnáct srpců za unci. Levnější nenajdete," popisuje Příčnou ulici v první knize Rowlingová.

Nákupní ulice dlážděná valouny je zkrátka rušným místem, kde se dá leccos důležitého sehnat: od zlatých kotlíků přes hůlky s žíní z jednorožce až po nezbedné puštíky.

Knihkupectví Kanzelsberger se snaží fantazii alespoň trochu dostihnout a po celý den a téměř celou noc poskytne prostor kouzelnickým "obchodům", v nichž se bude soutěžit, ale také prodávat. Z Ameriky totiž přišly originální potterovské rekvizity, mezi nimiž jsou speciální brýle, klobouky, hůlky či knihy. Nejlevnější předmět je za 220 korun, ten nejdražší – lampa – za šestnáct set.

Potterovské noci se zúčastní překladatel Pavel Medek, Klára Honzíková z českého fanklubu Harryho Pottera i kouzelník Tom Gryf. Jan Kanzelsberger si pochvaluje, že na novou knihu předprodal už stovky poukázek a kupodivu se v obratech stále dobře "točí" i starší Potteři. Je to úrodná půda.

Za kolik bude?
V "sousedním" Paláci knih Luxor a povětšinou i zbytku republiky však už sedmého Pottera tolik neprožívají. V Luxoru budou mít sice otevřeno přes půlnoc, ale zvláštní pořady nechystají. Snad jen že návštěvníci dostanou ke knížce ještě poukázku s pětiprocentní slevou na další knihu. "Spíše se chceme zaměřit na nové tituly, Potter už je poněkud provařený," podotýká Zuzana Turňová z marketingového oddělení.

Podobně jako v dalších kamenných knihkupectvích se i tady bude Potter prodávat za plnou cenu, tedy 549 korun. Což není za knížku nijak málo, i když má více než šest set stran a poprvé vyjde na ekologicky šetrném papíře. Do ceny se promítl jak náročnější výrobní postup a větší rozsah, tak zvýšená sazba DPH za knihy, která z pěti procent poskočila na devět.

O něco levněji se dá Potter pořídit v internetových obchodech – tu ušetříte padesát korun, tu stovku (například Dumknih.cz). Obecně však Albatros výrazně posílil opatření, aby se jako v minulých letech nerozhořela cenová válka mezi různými typy prodejců – knihkupci totiž nemůžou s velkými obchodními řetězci závodit. Z tohoto důvodu hodlá Albatros do hypermarketů uvolnit prodej české verze až s měsíčním zpožděním.