Poeovy povídky vycházejí s ilustracemi Aléna Diviše

  16:57aktualizováno  16:57
Kresby, jimiž malíř Alén Diviš ilustroval povídky amerického romantického prozaika, básníka a esejisty Edgara Allana Poea, vycházejí nyní poprvé knižně právě spolu s Poeovými texty.

Alén Diviš: ilustrace k povídkám E. A. Poea | foto: Argo

Diviš, kterého s autorem detektivních a hororových příběhů spojují mnohé aspekty života, kresby vytvořil před více než padesáti lety. Knihu Pád do Maelströmu a jiné povídky vydává nakladatelství Argo. Publikace zahrnuje čtrnáct povídek, jejichž výběr se odvíjel od toho, ke kterým textům Diviš vytvořil ilustrace. Poe se považuje ze zakladatele moderní detektivky a hororu.

Diviš byl dlouho jednou z nejméně probádaných osobností českého výtvarného umění, opředenou mnohými legendami a mýty. Po desetiletích přehlížení bylo Divišovo dílo objeveno v 70. letech.

Více se ho snažila přiblížit velká výstava, která se konala před dvěma lety v Rudolfinu. V životě i tvorbě obou umělců existují mnohé paralely. Oba spojují dramatické životní osudy završené osamělou smrtí v chudobě, oba měli zálibu v baladických příbězích s tajemnou atmosférou a také v jejich charakterech lze vystopovat shodné rysy.

Tato lidská i umělecká spřízněnost patrně inspirovala Diviše k vytvoření rozsáhlého souboru čítajícího přes 60 kreseb spojených se spisovatelovými povídkami. Ty se sice dočkaly řady reedic a výborů, ale s Divišovými ilustracemi vycházejí poprvé.

Alén Diviš (1900 až 1956), samotářský a nezařaditelný tvůrce halucinačních vizí, hororových scén i procítěných náboženských výjevů se v posledních třiceti letech stal pro české umění synonymem uměleckého outsiderství. Od 20. let žil v Paříži, kde studoval mimo jiné i u Františka Kupky a jiných významných tvůrců.

Zprvu byl ovlivněn kubismem a abstraktním uměním, ale ve 30. letech se od dráhy moderního umělce odklonil a soustředil se na základní otázky života a umění. Kromě drsných a pustých krajin tehdy maloval lidi z okraje společnosti.

První roky druhé světové války strávil v různých věznicích a internačních táborech ve Francii. V samovazbě pařížského vězení La Santé, kde pobýval několik měsíců, přetvořil stěny cely v jedinečný obraz vězeňského světa. Tímto výtvorem předznamenal dílo, kterým později do výtvarného umění zasáhli slavní umělci, třeba Jean Dubuffet.

Autoři: ,

Nejčtenější

Rád bych někdy přijel a poznal Vojtu Kotka osobně, řekl Daniel Radcliffe

Daniel Radcliffe (Los Angeles, 6. srpna 2014)

Už dávno není kouzelnickým učněm. Výběrem rolí i změnou image dává Daniel Radcliffe jasně najevo, že se chce od role...

Z Nabarveného ptáčete se odcházelo i v Torontu, píše Daily Mail

Teaser k filmu Nabarvené ptáče

I druhá festivalová zastávka snímku Václava Marhoula Nabarvené ptáče potvrdila, že ne každý divák je schopen přijmout...

V Benátkách uspěla restaurovaná Extase. Zlatého lva má Joker

Z filmu Extase

Ocenění v kategorii Venice Classics si ze 76. ročníku benátského filmového festivalu odváží Národní filmový archiv...

PRVNÍ DOJMY: Je Nabarvené ptáče dobrý film? Rozhodně pro to dělá maximum

Teaser k filmu Nabarvené ptáče

O Nabarveném ptáčeti už se ví skoro všechno. Jak se slavně probilo na festivaly v Benátkách a Torontu, že mu jedni...

VIDEO: Dagmar Havlová je zase komička. Na domovní schůzi Vlastníků

Z natáčení komedie Vlastníci

Komedie pro ty, kdo to nezažili. Tak si říká novinka režiséra a scenáristy Jiřího Havelky Vlastníci, která zamíří do...

Další z rubriky

Inovovati budeš, zní jedenácté přikázání pro přežití Izraele

Spisovatel Tuvia Tenenbom

Tuvia Tenenbom v závěru své knihy Chyťte Žida píše: „Když jsem tuhle cestu začínal, mým společníkem byl smích, když ji...

RECENZE: Autor Mlčení jehňátek pátrá po Escobarově krvavém zlatě

Z anglického přebalu knihy Cari Mora

Když bylo hrdince románu Cari Mora jedenáct let, odvedli ji před namířenou hlavní z rodné vesnice a naverbovali do...

Úspěch české spisovatelky. Francouzi ji navrhli na prestižní cenu

Spisovatelka Lenka Horňáková-Civade

Nový román spisovatelky Lenky Horňákové-Civade je v širším výběru na francouzskou literární cenu Prix Renaudot. Kniha...

Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení
Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení

Policisté na Královéhradecku zahájili trestní stíhání tří lidí a jedné firmy, kteří údajně nesou odpovědnost za tragédii. Ta se odehrála před dvěma lety, jejímž následkem osmiletý chlapec po operaci mandlí upadl do kómatu.

Najdete na iDNES.cz