Podzim slibuje několik bestsellerů, blíží se Brown i Viewegh

  8:29aktualizováno  8:29
Léto pomalu dobíhá, knižní trh už žije podzimem. Začíná literárně nejvýživnější, ale také nejnáročnější období roku, přezdívané v oborové hantýrce maraton, žně, případně ždímačka. Chystá se mnohé: od nových Vieweghových povídek přes Murakamiho a McCarthyho romány až po pokračování Da Vinciho kódu z pera Dana Browna.

Novinka Dana Browna patří mezi očekávané bestsellery podzimu | foto: Profimedia.cz

S Brownovým thrillerem Ztracený symbol je však potíž. Světová premiéra je sice už 15. září, český překlad však nakladatelství Argo plánuje až na 10. února příštího roku. Anglická verze má být ve větších českých knihkupectvích okamžitě, už teď se dá objednat přes internet. Cena bude kolem 497 korun, výtisky slibují v den uvedení třeba síť Kanzelsberger či knihkupectví Barvič a Novotný v Brně.

Podobně jako J. K. Rowlingová s Harrym Potterem sází i Brown se Ztraceným symbolem na davovou hysterii, tajnosti a spekulace. Veškeré informace o novince se dají shrnout do tří výkřiků: odborník na výklad náboženských symbolů Robert Langdon, děj během pouhých dvanácti hodin a washingtonský Kapitol zobrazený na americké obálce.

Brown a Facebook

Kdo není na Facebooku, jako by nebyl. To si uvědomuje i spisovatel Dan Brown, respektive jeho americký nakladatel. Brownova novinka nazvaná Ztracený symbol, která vyjde 15. září, má zatím skoro sedmašedesát tisíc fanoušků, kteří každý den na síti hltají autorovy novinky. A řeší kvízy, kterými Brownův agent dává nahlédnout pod pokličku připravovaného titulu.

Prvotní náklad je šest a půl milionu výtisků, dosavadní rekord mamutího koncernu Random House. Jak už to u podobně sledovaných titulů bývá, překladatelé nedostanou rukopis v předstihu. Nakladatelství prý dokonce zvažovalo, že by všichni překladatelé pracovali najednou a do úmoru v jeho newyorské centrále.

Jelikož čeští čtenáři nejsou v anglickém jazyku tak zběhlí jako třeba ti němečtí či skandinávští, zpoždění překladu tu tolik neznamená. Možná že ve výsledku zasáhne domácí trh výrazněji nový Michal Viewegh, alespoň v tomto pololetí.

Spisovatel Michal Viewegh

Viewegh uvede své Povídky o lásce počátkem října a na rozdíl od Povídek o manželství a sexu, v nichž šlo hlavně o výboje promiskuitního alkoholika Oskara, budou mít v nových příbězích podstatnější prostor ženy a jejich pocity. Knížka začíná Definicí lásky a končí optimistickým Vzkříšením, zaznít mají melancholické i groteskní tóny.

Tím však výčet možných bestsellerů nekončí: příští týden by se měl objevit na trhu román Martiny Formanové Ten sen nebo úspěšná americká fantasy Zloděj blesku Ricka Riordana, zfilmovaná Chrisem Columbusem.

Vyjde i další, česky dosud nevydaná bondovka V tajné službě Jejího Veličenstva nebo netypická, detektivně laděná novinka Brazilce Paula Coelha Vítěz je sám. A koho znaví beletrie, může sáhnout třeba po rozsáhlé knize životopisce Pavla Kosatíka Deset žen z Hradu, rozšířené o kapitolu věnovanou Livii Klausové.

DVANÁCT PODZIMNÍCH NOVINEK

MICHAL VIEWEGH - Povídky o lásce
Po Románu pro muže vydá úspěšný spisovatel v říjnu Povídky o lásce. V šestnácti příbězích píše o různých podobách vztahů a citů: mileneckých, manželských, tělesných, duchovních. Hrdinům a hrdinkám je od čtrnácti do sedmdesáti let.

PAULO COELHO - Vítěz je sám
Dvanáctý román brazilského mága je jiný než ty předešlé. Možná i proto je přijímán s rozpaky a kritici mu vytýkají, zda se Coelho nesnažil napodobit Dana Browna. Dějištěm je filmový festival v Cannes a objeví se tu i masový vrah. Vyjde v listopadu.

GUSTAV JANOUCH Rozhovory s Kafkou
Kontroverzní a kafkovskými badateli zpochybňovaná kniha rozhovorů s Franzem Kafkou čekala dlouhá léta na první české vydání, dočká se v listopadu. Dá se Kafkovým citacím, jak je zaznamenal pražský Němec Janouch, věřit, nebo je to celé výmysl?

HARUKI MURAKAMI - Sputnik, má láska
Román proslulého japonského prozaika o lásce, touze a utrpení přijde do knihkupectví v září. Mladý učitel hledá svou ztracenou přítelkyni Fialku a v jejím počítači nachází zvláštní svědectví: vlastně milovala někoho jiného. Ženu.

CORMAC MCCARTHY - Města na planině
Americkému spisovateli ověnčenému Pulitzerovou cenou vychází v říjnu závěrečný díl Pohraniční trilogie. Odehrává se počátkem 50. let, na konci starých kovbojských časů a je také hodně o lásce: mladý kovboj se zamiluje do prostitutky.

RICK RIORDAN - Zloděj blesku
První díl úspěšné americké fantasy série pro mládež nazvané Percy Jackson a Olympané vyjde v září. Příběhu o chlapci, jenž zjistí, že jeho otec je olympský bůh, se ve světě prodalo přes dva miliony kusů a byl zfilmován Chrisem Columbusem.

PAVEL KOSATÍK - Deset žen z Hradu
Nové vydání příběhů prvních dam, manželek všech československých a českých prezidentů, bude k dostání od října. Svou úspěšnou knihu z roku 1993 Pavel Kosatík podstatně rozšířil a upravil – nová je i kapitola o Livii Klausové.

TOMÁŠ ZMEŠKAL - Životopis černobílého...
Životopis černobílého kůzlete je druhým románem českého autora, který loni zazářil svou prvotinou Milostný dopis klínovým písmem. Vyjde v říjnu a čerpá z osobní zkušenosti. Tématem je česká společnost šedesátých až osmdesátých let.

IAN FLEMING - V tajné službě...
Příběhy neohroženého agenta 007 jsou sice světově proslulé i úspěšně filmované, v češtině však stále ještě nekompletní. Detektivka V tajné službě Jejího Veličenstva z roku 1963 u nás letos v říjnu vyjde poprvé.

MARTINA FORMANOVÁ - Ten sen
Manželka Miloše Formana proslula svou prvotinou Skladatelka voňavého prádla a od té doby píše a má úspěch. Jak už název napovídá, nový román, jenž vyjde v září, vypráví hlavně o snech – které se mohou, ale také nemusí splnit.

DANIEL KEHLMANN - Sláva
Kehlmann je zázračné dítě nové německé literatury. Podobné výkřiky nepřehání, předchozího románu se v německy mluvících zemích prodaly téměř dva miliony výtisků. V novince třeba kazatel optimismu spáchá sebevraždu. Vyjde v listopadu.

JOSÉ SARAMAGO - Slepota
Ač je Saramago prvním portugalsky píšícím autorem, který získal Nobelovu cenu za literaturu, v češtině měl dosud jen jediné dílo, Baltasar a Blimunda. Román z roku 1995 o společnosti, v níž vypukne epidemie slepoty, vychází v listopadu.

Tipy z televizního programu

Recenze: Pojedeme k moři 70 %, Oko dravce 60 %, Plán útěku 60 %, Kryštůfek Robin 60 %, Trans 60 %, Brak 55 %

Klíčová slova: Policie Modrava, Linka, Comeback, Show Jana Krause

Nepřehlédněte: 28. 6. - 6. 7.

Nejčtenější

VIDEO: Divoké večírky uprostřed totality. První ukázka Pražských orgií

Film Pražské orgie podle slavné knihy Philipa Rotha

Čím méně svobody, tím větší orgie, vzkazuje film režisérky Ireny Pavláskové Pražské orgie, natočený podle slavné...

Češi jsou nejvtipnějším národem světa, tvrdí Palin z Monty Python

Michael Palin s rytířským řádem sv. Michala a sv. George (12. června 2019)

Michael Palin z legendární britské komediální skupiny Monty Python považuje Čechy za nejvtipnější národ na světě. V...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Ed Sheeran na svém prvním pražském koncertě 12. 2. 2015 v pražské Tipsport Areně

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

Hudební kalendář 2019: Největší koncerty českých a slovenských interpretů

Skupina Kabát na festivalu České Hrady CZ ve Švihově

Rok 2019 je jubilejní pro řadu českých a slovenských interpretů a nejčastější volbou pro velkolepou oslavu je O2 arena....

Další z rubriky

Marek Epstein napsal knihu pro děti. Proměnil Prasáka ve Srabáčka

Scenárista Marek Epstein (2012)

Půl roku po vydání upřímného, avšak bolestného románu Dravec přichází scenárista Marek Epstein s novou knihou....

Být dobrým člověkem je naše rozhodnutí. Patrick Ness píše pro dospělé

Spisovatel Patrick Ness, autor knihy Volání netvora

Budou to dva roky, co spisovatel britsko-amerického původu Patrick Ness naposledy navštívil Česko, aby představil svou...

RECENZE: Jiná Alena Mornštajnová. Tichá, citlivá, skvělá

Alena Mornštajnová

Alena Mornštajnová (1963) je v české literatuře doma sice teprve sedmým rokem, ale zvládla už úspěch, na který jiní...

TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat
TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat

Maminky z eMimina otestovaly nové plenky Pampers z řady Premium care. Nejmenší miminka i větší batolata je podrobila důkladnému zkoumání. Prošly Pampersky zátěžovým testem?

Najdete na iDNES.cz