Píšu na zakázku, říká Geislerová o vlastních básních pro ceny Magnesia Litera

  1:51aktualizováno  1:51
Anna Geislerová se 18. dubna stane nejenom novou moderátorkou ceremoniálu předávání cen Magnesia Litera, ale díky této soutěži teď prý i píše básně. Svojí tvorbou bude totiž ceremoniál prokládat.

Anna Geislerová provede galavečerem Magnesia Litera, který se koná 18. dubna v pražském Stavovském divadle | foto:  Dan Materna, MAFRA

Jak jste se k moderování Magnesie Litery dostala?
Nejdřív jsme s kamarádem Pavlem Mandysem, pořadatelem ze sdružení Litera, pátrali po tom, kdo by mohl Magnesiu Literu moderovat místo Jana Buriana. V legraci jsem řekla, že to koneckonců mohu dělat i já. A on to vzal vážně. Všichni se mě samozřejmě ptají, proč zrovna já. Chci to prostě zkusit.

Ale bude to první velký večer, který budete sama moderovat.
To nejhorší, co se může stát, je, že to zkazím. A to se může stát každému. Ale přiznám se, že mě to překvapilo a nadchlo zároveň. A beru to jako výzvu. Hodláme ten večer vést ku zdaru a glorifikovat autory.

Magnesia Litera šíří poezii na lahvích s minerálkou

Magnesia Litera - text básně z etikety minerální vodyPořadatelé cen odtajnili překvapení, které nachystali všem milovníkům poezie. Pro letošní ročník vznikla speciální etiketa na lahve s minerální vodou sponzora soutěže, Karlovarských minerálních vod. Kromě složení a informací pro spotřebitele obsahuje i báseň z vloni oceněné sbírky Spálov autora Taša Andjelkovského.

Co zrovna čtete?
Přečetla jsem Chabonův Židovský policejní klub a knihu Muriel Barberyové S elegancí ježka. A Petru Hůlovou a její Umělohmotný třípokoj. Čtu víc americkou prózu než tu českou. Za což se hanbím.

Máte knihu, ke které se vracíte?
Jules a Jim, kterou napsal Henri-Pierre Roché. Ta mě napadla jako první, nejvíc se k ní vracím a miluju ji. Kromě toho mám moc ráda i Irvingovu Modlitbu za Owena Meanyho. A čerstvě jsem přečetla Nezahradu René Vaňka, která mě dostala, je nesmírně zvláštní a silná.

Anna Geislerová provede galavečerem Magnesia Litera, který se koná 18. dubna v pražském Stavovském divadleA co čtete svým dětem?
Chodím předčítat k Brunovi do školky, protože se účastním akce Čtěme dětem. Tam máme Kvaka a Žbluňka a Magorovy Pohádky, které jsem i čerstvě namluvila na cédéčko. Se čtením doma je to těžké, Bruno chce Batmana a Stella jen obrázky. Vždycky však zabírají klasické pohádky: hodný, zlý a dobro zvítězí.

Prý píšete poezii. Je to tak?
Jedna z myšlenek pro slavnostní večer Magnesie Litery je, že budu číst svoji vlastní poezii napsanou speciálně pro ten účel. Takže teď píšu básně na zakázku. Ale berte to trochu jako nadsázku.


Nejčtenější

Přetočte poslední řadu Hry o trůny, žádají v petici statisíce fanoušků

Záběr z předposledního dílu seriálu Hra o trůny

Více než sedm set tisíc lidí z celého světa už podepsalo petici, která žádá producenty seriálu Hra o trůny, aby právě...

GLOSA: Leoš Mareš na koncert v O2 areně přivedl i Freddieho Mercuryho

Leoš Mareš 16. května 2019 v pražské O2 areně

Po roce je Leoš Mareš opět v O2 areně. Ve čtvrtek v Praze absolvoval první ze série tří koncertů. Měl vyprodáno a...

POSLEDNÍ DOJMY: Seriál Hra o trůny skončil. Jak, to už není důležité

Z finále seriálu Hra o trůny

Představa, že ve stejném okamžiku miliony lidí na celé světě zklamaně vyhrkly: „A to má být všechno?!“, je svým...

Eurovizi vyhrál favorizovaný Nizozemec, Lake Malawi skončili jedenáctí

Duncan Laurence z Nizozemska ve finále Eurovize 2019.

Příští ročník Eurovize se díky vítězství Duncana Laurence bude konat v Nizozemsku. Česká kapela Lake Malawi si vedla...

GLOSA: Madonna v Eurovizi? Naživo dost ostuda, ze záznamu úplný výsměch

Madonna jako host na finále Eurovize 2019 v Tel Avivu

Ještě několik dní před vysíláním sobotního finále letošní Eurovize nebylo jisté, zda americká zpěvačka Madonna v Tel...

Další z rubriky

Svět knihy vítá erotickou novinku a podivné vraždy. Dojde i na totalitu

Herta Müllerová

Začíná Mezinárodní knižní veletrh Svět knihy. Čtenářům do Česka nepřiváží jen plejádu literárních hostů, ale i knižní...

RECENZE: Zápletkou Grófka neoslňuje, poetikou ano

Spisovatelka Lenka Horňáková-Civade

Touha po svobodě a sebeurčení zmítá duší osmnáctileté hrdinky nejnovějšího románu spisovatelky Lenky Horňákové-Civade...

S autorem předlohy Hry o trůny jezdíme za fanoušky, líčí Tad Williams

Klasik fantasy Tad Williams

Nebýt amerického spisovatele Tada Williamse, možná by George R. R. Martin nikdy nestvořil knižní předlohu populárního...

České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší
České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských vůbec. Matky dvou dětí stráví doma průměrně 6–8 let, přestože by se mnohdy chtěly vrátit do práce dříve. Jaké jsou u nás rozdíly v rodičovské oproti ostatním evropským zemím?

Najdete na iDNES.cz