Perná bude noc s Harry Potterem

aktualizováno 
Před čtyřmi lety uvádělo nakladatelství Albatros na trh první knihu o Harrym Potterovi v nákladu šesti tisíc výtisků. Za dva týdny půjde do českých knihkupectví díl pátý, Harry Potter a Fénixův řád. Tentokrát v počtu dvou set třicet tisíc kusů.

Na české poměry je to zcela výjimečné číslo a také zatím největší úvodní náklad, který Albatros Potterovi věnoval.

A přitom zřejmě rozumná úvaha: předešlý díl Harry Potter a Ohnivý pohár měl startovací náklad sedmdesát tisíc kusů a nestačilo to. Zejména jihočeští knihkupci si tehdy stěžovali, že objednané kusy okamžitě vyprodali a další nedostali včas.

Po anglickém, francouzském, německém, italském, čínském či slovenském vydání se i tuzemští čtenáři dočkají nového dílu ze sedmidílné série o nadaném, i když trochu vzpurném čarodějnickém učni, který vyrůstá bez rodičů. Osmisetstránkový příběh v překladu Pavla Medka bude stát 450 korun.

Oficiální uvedení je plánováno o půlnoci na neděli 29. února, magický přestupný den roku. Shodou okolností je to stejný termín, jako když před čtyřmi lety v češtině vyšla první kniha Harry Potter a Kámen mudrců. Tehdy byl fenomén Harry Potter ještě na počátku, od té doby se prodalo všech dosud česky vydaných čtyř knih celkem osm set tisíc.

Slavnostní program připravuje síť knihkupectví Kanzelsberger. Majitel Jan Kanzelsberger slibuje, že od půlnoci bude prodávat všech jeho dvaatřicet prodejen v pětadvaceti městech, ať už jsou ve Strakonicích, Přerově nebo Trutnově. Největší oslavy však chystá ve svém několikapodlažním Domě knihy na Václavském náměstí. Program plný čarování a kostýmů začne v sobotu od osmi hodin a obsáhnout by měl koncert dívčí středověké kapely Psaltéria, školu kouzel, vyprávění překladatele Pavla Medka nebo režiséra audioverze prvních dvou knih o Potterovi Jana Jiráně.

Cenami spíše než programem láká nedaleký Palác knih Luxor. Na první dva prodejní dny chystá slevu 55 korun a jako dárek bílou sovičku. Navíc ti, kteří si s sebou vezmou v tuto dobu nějaký potterovský předmět, obdrží poukázku na stokorunovou slevu u dalšího nákupu. "Zvažovali jsme, zda tu necháme létat sovy nebo vyprávět populární herce, ale nakonec jsme to zavrhli. Budou tu sevřené šiky lidí, kterým spíše než o zábavu půjde o knihu, bude neděle po půlnoci a možná dost zima," vysvětluje spolumajitel megastoru Jiří Jirásek.

Nového Harryho Pottera o půlnoci zřejmě nabídnou i sítě supermarketů nebo vybrané menší obchody v regionech. Někteří knihkupci, například Mária Olšanská z Příbrami, začnou prodávat až v neděli. Pro fanoušky, kteří se nikam nepoženou, připravil moderátor Pavel Anděl televizní noc ve znamení Harryho Pottera.

Obal knihy Harry Potter a Řád Fénixe, která má vyjít 21. června 2003.


Nejčtenější

Poprvé v bondovce bude agentem 007 žena, černošská herečka Lashana Lynchová

Britská herečka Lashana Lynchová ve filmu Captain Marvel

Novým tajným agentem s označením 007 bude po Danielu Craigovi poprvé v dějinách bondovek žena a černoška, britská...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Z filmu Metallica: Francie na jednu noc

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Oldřich Kaiser prodělal infarkt. Skončil na jednotce intenzivní péče

Oldřich Kaiser (1. března 2017)

Herec Oldřich Kaiser (64) skončil po prodělaném infarktu myokardu na jednotce intenzivní péče v jedné z pražských...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

KOMENTÁŘ: Mizerných dvě stě tisíc korun je dělí od nesmrtelnosti

Moderátor Marek Eben uvedl 29. června 2019 zrestaurovaný film Spalovač mrtvol...

Seznam je to úctyhodný a zároveň smutný. Úctyhodný, protože obsahuje jména našich velkých filmařských mistrů; smutný,...

Další z rubriky

RECENZE: Michel Houellebecq píše o lásce, překvapivě nejen k penisu

Spisovatel Michel Houellebecq

Tentokrát se francouzský spisovatel Michel Houellebecq nemusel skrývat, přesto tak, alespoň před novináři, po lednovém...

Zneužíval jej otec, vypsal se z toho s ironií. Vychází Patrick Melrose

Záběr ze seriálu Patrick Melrose

Někdy si literárního díla musí všimnout filmaři, aby je docenila široká veřejnost. Bylo to tak v případě Královy řeči,...

Učit se skutečné jazyky? Klingonština je zábavnější, dokazuje kniha

Star Trek

Kolik řečí umíš, tolikrát jsi člověkem, hlásá pořekadlo. Čím je však znalec klingonštiny ze Star Treku, mimoňštiny z...

Najdete na iDNES.cz