Šest beden od banánů plných Chytilové, Havla i trpkých nářků

  17:05aktualizováno  17:05
Knihovna Václava Havla začíná pětadvacet let po smrti režiséra a spisovatele Pavla Juráčka vydávat jeho souborné dílo. Jako první vycházejí rané povídky a deníky s kritikou JZD i komunistů.

Režisér a spisovatel Pavel Juráček | foto: Miloš Fikejz

Letos v únoru donesl syn filmaře a spisovatele Pavla Juráčka do Knihovny Václava Havla šest beden od banánů plných textů a lejster z otcovy pozůstalosti. Knihovna se správy rukopisů ujala a začíná je vydávat: na pulty se právě jako první dostává útlá knížka nazvaná Prostřednictvím kočky.

Obálka knihy Prostřednictvím kočky

Obsahuje Juráčkovy texty z let 1951-1958. Jednak povídky a pak deníky, které si autor vedl jako redaktor Vesnických novin Nymburska - na vojně i jako čerstvý posluchač dramaturgie na FAMU. Tu sice řádně neukončil, přesto je dodnes považovaný za jednoho z nejvýraznějších představitelů nové vlny. Napsal scénář k filmu Věry Chytilové Sedmikrásky, ke Schmidtově Konci srpna v hotelu Ozon, sám natočil tři autorské snímky. Včetně Případu pro začínajícího kata, jenž začal vznikat v atmosféře pražského jara, ale do kin šel až během smutného devětašedesátého. Juráček stál i u zrodu Činčerova Kinoautomatu.

Lítostivec běsy zmítaný

"Juráček nebyl jen znamenitým režisérem a nekompromisním, sarkastickým lítostivcem zmítaným nejrůznějšími běsy, ale především spisovatelem," hodnotí Juráčkovu tvorbu editor prvního svazku jeho díla Pavel Hájek. Juráčkovy texty do roku 1958 jsou povídkové nebo básnické, v dalších svazcích už budou spíš filmové synopse nebo náměty scénářů. Není to ale první vydání filmařových textů. Už před deseti lety vyšly Juráčkovy deníky, které čítaly přes tisíc stran, i z nich už bylo patrné, že filmař to sám se sebou neměl nijak jednoduché: "Čím méně budu psát vět vhodných k tomu, aby se staly duchaplnými citáty, tím více se budu přibližovat pravdě o sobě. A čím zamotanější a neuvěřitelnější bude můj deník, tím bude pravdivější," psal mimo jiné. Je to trpké svědectví o vzestupu a následném pádu nadaného umělce, ze své generace filmařů se právě on nejhůř vyrovnával s okupací, která jen znásobila jeho sklon k pití.

Juráček pracoval na Barrandově, odkud byl po podpisu Charty 77 vyhozen a donucen k emigraci do Německa. Jako jeden z mála se po několika letech v zahraničí nakonec vrátil do Československa, protože v emigraci se mu nepodařilo najít uplatnění. K filmu se pak už nedostal, zemřel v ústraní půl roku před Listopadem, bylo mu pouhých třiapadesát let.

Kritik a bojovník

I v prvním svazku souborného díla často řeší sám sebe. Přitom však trvá na svém kritickém pohledu zaměřeném i ven, jenž je často dost nepohodlný, jako redaktor venkovských listů odmítal psát o úspěších místního JZD a trval na zveřejnění článků, které by si partaj za rámeček nedala. Prostřednictvím kočky je pak název jedné z povídek, krutého a temného výjevu, v němž si chlapec prostřednictvím kočky poradí s přízraky, jež ho navštěvují.

Juráček byl blízkým přítelem Václava Havla, který o něm řekl: "Byl to jeden z nejjemnějších a nejcitlivějších lidí, které jsem znal, proto o něm nemůžu napsat víc."

Mimochodem - v Juráčkově povídkovém filmu Každý mladý muž se Havel mihl i jako herec.

A ještě jedno trochu jiné Juráčkovo spojení s filmem stojí za to zmínit: režisér Martin Šulík natočil v roce 2002 snímek Klíč k určování trpaslíků, který je polohraným snovým převedením Juráčkových deníků na plátno, přičemž roli zlomeného režiséra hraje jeho vlastní syn Marek.


Nejčtenější

Ve dvaceti letech zemřel Cameron Boyce, idol ze série Následníci

Cameron Boyce během natáčení snímku Machři 2 z roku 2013

Americký herec Cameron Boyce, generační idol teenagerů z televizní série Následníci, nečekaně zemřel ve věku dvaceti...

RECENZE: Ed Sheeran dobyl Prahu. Jako by však dosáhl vlastního limitu

Ed Sheeran na Letišti Letňany v Praze  (7. července 2019)

Nedělní koncert na Letišti Letňany sice dovezl nejen Pražanům populárního písničkáře a jeho hity. Zároveň však dokázal,...

Poprvé v bondovce bude agentem 007 žena, černošská herečka Lashana Lynchová

Britská herečka Lashana Lynchová ve filmu Captain Marvel

Novým tajným agentem s označením 007 bude po Danielu Craigovi poprvé v dějinách bondovek žena a černoška, britská...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Z filmu Metallica: Francie na jednu noc

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Norská dvojčata Marcus & Martinus sobotním koncertem pobláznila Slavkov

Koncert norských dvojčat Marcuse & Martinuse v Slavkově u Brna vzbudil davové...

Kdekoliv se dvojčata Marcus & Martinus objeví, vzbudí davové šílenství. Nejinak tomu bylo i ve Slavkově u Brna na...

Další z rubriky

RECENZE: Akce střídá akci. Hrdinný Pérák zasáhl cíl

Z komiksu Pérák: Oko budoucnosti

Legendárního Péráka je poslední dobou všude plno. Nyní je k mání komiksové album s titulem „Pérák: Oko budoucnosti“...

Komiksodějky zajímá víc gender než komiks. Vyšly díky sbírce

Z knihy Komiksodějky

Baví je komiks a chtějí podporovat jeho rozvoj. Jen mužům je vstup zakázán. Skupinu Laydeez do Comics založily ženy a...

RECENZE: Na konci věty je vždy mrtvola. Madona zabijáků mluví o Escobarovi

Mladíci v Medellínu ukazují právě pořízená alba s Pablem Escobarem (8. srpna

Kolumbijský Medellín, dneska jedno z nejprogresivnějších měst Jižní Ameriky, ovšem před třiceti lety hotové peklo na...

Najdete na iDNES.cz