RECENZE: Paulo Coelho znovu káže. Tentokrát v autobiografickém Hipíkovi

  16:55aktualizováno  16:55
Paulo Coelho se vrátil do mládí. Knihou Hipík se snaží oživit čas, kdy světu chtěly vládnout květiny, zvonové kalhoty a sdílená láska. Bohužel zase káže a zapomíná vyprávět.

Spisovatel Paulo Coelho natáčel v Praze reklamu. | foto: Michal Šula, MF DNES

Brazilský spisovatel Coelho navštěvuje Evropu dlouho a rád. Do Prahy poprvé zamířil v 80. letech se svou manželkou. Silný dojem v něm tehdy zanechal tajemný malíř, kterého potkal ve Zlaté uličce. Během své návštěvy v roce 2016 se jej pokoušel najít a nakonec se povedlo.

Obálka knihy Hipík

Obálka knihy Hipík

Stejně se pokoušel najít i dávnou přítelkyni a lásku, Holanďanku Karlu, s níž prožil krátký románek v duchu dobového hesla Lásku, ne válku. To už se ale nepovedlo. Věnoval jí proto alespoň knihu. Jejich společnému hledání sebe sama a hlavně víry, která by je mohla spasit.

Coelho se jako mladík v 70. letech vydal do Evropy navštívit tehdejší centra volnomyšlenkářského stylu života – Amsterdam a Londýn. Britskou metropoli však vynechal, setkání s Karlou jej totiž zavedlo do kouzelného autobusu, jehož cílová stanice se nacházela v dalekém Káthmándú. Místě, po jehož poznání toužilo a stále touží mnoha mladých v cestě za vnitřním klidem.

Jestli tam Coelho dojel, či nedojel, už podstatné není. Pro čtenáře ani vyprávění. Jestli totiž Coelho svým příběhem potvrdil jedno z klišé, pak je to známé „cesta je důležitější než cíl“. Změnila život jemu, Karle i jiným cestujícím. Snad nejvíce Francouzi Jacquesovi, který vyrazil za dobrodružstvím i s dcerou. Proč? Po letech úspěšného obchodování v kosmetické firmě došel prozření: poté, co snědl ústřici a málem zemřel na anafylaktický šok.

Hipík

Paulo Coelho

přeložila Jaroslava Jindrová

Argo, 2018, 264 stran

Hodnocení­: 55 %

Tím bohužel výčet kvalit knihy pomalu končí. Snad ještě zamrazí sugestivní výklad rozhovoru se závislým na heroinu, který se oddaně smiřuje s pomalu se blížící zlatou ránou. Pak už opravdu přichází tvrdá kocovina ve formě autorových zdlouhavých kazatelských monologů na téma štěstí a nalezení klidu a míru, ze kterých bolí hlava víc než z nepovedeného večírku. 

Právě kázání jsou vlezlým parazitem románu, jenž jej nakonec postupně rozkládá a zabíjí. I vzpomínky na své mládí bohužel musel Coelho zabalit do lesklého celofánu zdobeného učením Háre Kršna a súfismu. A pro čtenáře je to značně únavné.

Místo okázalých vyjádření „Poutníku, uvědom si, co máš kolem sebe“ by se mohl Coelho soustředit na solidně načaté vyprávění. Jenže upozadit své ego a pravdu nedokáže ani v jedenasedmdesáti letech. Škoda.


Nejčtenější

Dvě promarněné epizody, tvrdí fanoušci Hry o trůny čekající na krev

Hra o trůny - plakát k 8. řadě

Konec je zase o něco blíž, HBO odvysílala druhou z šesti epizod závěrečné řady seriálu Hra o trůny. A soudě podle...

Ministr kultury odvolal ředitele Národní galerie a podal trestní oznámení

Generální ředitel Národní galerie Jiří Fajt

Ministr kultury Antonín Staněk odvolal ředitele Národní galerie Praha Jiřího Fajta a Muzea umění Olomouc Michala...

KVÍZ: Jak pečlivě jste zatím sledovali seriál Hra o trůny?

Carice van Houtenová v páté sérii ságy Hra o trůny

V Západozemí se vše blíží do finále. Vyzkoušejte si, co si ještě po téměř dvou letech od premiéry předchozí série Hry o...

Nejdelší komiks. Tři hodiny trvá, než svou hru dovedou Avengers do konce

Záběr ze snímku Avengers: Endgame

Minule zbyly ze světa jen trosky, takže superhrdinové musí ve finále série nazvaném Avengers: Endgame zavést opět řád....

Zemřel herec Jaroslav Kepka, hrdina pohádky Rumplcimprcampr

Jaroslav Kepka v pohádce Rumplcimprcampr (1997)

Ve věku 83 let zemřel herec Jaroslav Kepka, známý mimo jiné z pohádek Rumplcimprcampr či Nesmrtelná teta. Zprávu...

Další z rubriky

RECENZE: Palánova Miss exitus přináší absurdní požitek ze čtení o smrti

Spisovatel Aleš Palán

Emočně silný román je novinka Aleše Palána Miss exitus popisující příběh pracovnice domácího hospice. Autor v něm pro...

Albatros slaví s retroedicí. Vrací se i Heidi, děvčátko z hor

Obálka knihy Heidi, děvčátko z hor

Nakladatelství Albatros v pondělí oslavilo 70. narozeniny a čtenáře obdarovalo unikátní knižní retroedicí. Na pulty...

GLOSA: Promění Litery prodej knih? Čtenáři chtějí spíše thrillery a Hartla

Udílení cen Magnesia Litera (7. 4. 2019)

Radka Denemarková rozšířila svou sbírku ocenění Magnesia Litera. Po trofejích za prózu, publicistiku a překlad získala...

Najdete na iDNES.cz