RECENZE: Paulo Coelho znovu káže. Tentokrát v autobiografickém Hipíkovi

  16:55aktualizováno  16:55
Paulo Coelho se vrátil do mládí. Knihou Hipík se snaží oživit čas, kdy světu chtěly vládnout květiny, zvonové kalhoty a sdílená láska. Bohužel zase káže a zapomíná vyprávět.

Spisovatel Paulo Coelho natáčel v Praze reklamu. | foto: Michal Šula, MF DNES

Brazilský spisovatel Coelho navštěvuje Evropu dlouho a rád. Do Prahy poprvé zamířil v 80. letech se svou manželkou. Silný dojem v něm tehdy zanechal tajemný malíř, kterého potkal ve Zlaté uličce. Během své návštěvy v roce 2016 se jej pokoušel najít a nakonec se povedlo.

Obálka knihy Hipík

Obálka knihy Hipík

Stejně se pokoušel najít i dávnou přítelkyni a lásku, Holanďanku Karlu, s níž prožil krátký románek v duchu dobového hesla Lásku, ne válku. To už se ale nepovedlo. Věnoval jí proto alespoň knihu. Jejich společnému hledání sebe sama a hlavně víry, která by je mohla spasit.

Coelho se jako mladík v 70. letech vydal do Evropy navštívit tehdejší centra volnomyšlenkářského stylu života – Amsterdam a Londýn. Britskou metropoli však vynechal, setkání s Karlou jej totiž zavedlo do kouzelného autobusu, jehož cílová stanice se nacházela v dalekém Káthmándú. Místě, po jehož poznání toužilo a stále touží mnoha mladých v cestě za vnitřním klidem.

Jestli tam Coelho dojel, či nedojel, už podstatné není. Pro čtenáře ani vyprávění. Jestli totiž Coelho svým příběhem potvrdil jedno z klišé, pak je to známé „cesta je důležitější než cíl“. Změnila život jemu, Karle i jiným cestujícím. Snad nejvíce Francouzi Jacquesovi, který vyrazil za dobrodružstvím i s dcerou. Proč? Po letech úspěšného obchodování v kosmetické firmě došel prozření: poté, co snědl ústřici a málem zemřel na anafylaktický šok.

Hipík

Paulo Coelho

přeložila Jaroslava Jindrová

Argo, 2018, 264 stran

Hodnocení­: 55 %

Tím bohužel výčet kvalit knihy pomalu končí. Snad ještě zamrazí sugestivní výklad rozhovoru se závislým na heroinu, který se oddaně smiřuje s pomalu se blížící zlatou ránou. Pak už opravdu přichází tvrdá kocovina ve formě autorových zdlouhavých kazatelských monologů na téma štěstí a nalezení klidu a míru, ze kterých bolí hlava víc než z nepovedeného večírku. 

Právě kázání jsou vlezlým parazitem románu, jenž jej nakonec postupně rozkládá a zabíjí. I vzpomínky na své mládí bohužel musel Coelho zabalit do lesklého celofánu zdobeného učením Háre Kršna a súfismu. A pro čtenáře je to značně únavné.

Místo okázalých vyjádření „Poutníku, uvědom si, co máš kolem sebe“ by se mohl Coelho soustředit na solidně načaté vyprávění. Jenže upozadit své ego a pravdu nedokáže ani v jedenasedmdesáti letech. Škoda.


Nejčtenější

PRVNÍ DOJMY: Koptashow, krycí jméno pro reklamu na StarDance

Z pořadu Koptashow

Co mají společného tanečnice Tatiana Drexlerová, sportovec Aleš Valenta a herec Jiří Dvořák? Přece StarDance, kde ona...

TELEVIZIONÁŘ: Herecký král filmu Schmitke objevuje Babylon Berlín

Ze seriálu Babylon Berlín

I když osobně zůstal u nominace, před čtyřmi lety německý herec Peter Kurth s kolegy nadšeně slavil ceny české filmové...

Případ Kursk, kde z tragédie ponorky vypustili roli sympatického Putina

Záběr z filmu Kursk

Vypjaté události, které popisuje premiérový snímek Kursk, přicházející právě do našich kin, se začaly odehrávat 12....

RECENZE: Jak Strážmistr Topinka vede do Beskyd Policejní akademii

Ze seriálu Strážmistr Topinka

Seriál Strážmistr Topinka odvozený z Doktora Martina, který v pátek startuje v České televizi, je o jeden ovčí chloupek...

KOMENTÁŘ: Takže opět boduje Ordinace, Všechnopárty... A co novinky?

Ze seriálu Strážmistr Topinka

Televizní svět by občas potřeboval tlumočníka do prozaické řeči smrtelníků. Například již začalo vysílání podle...

Další z rubriky

Osud Romanovců mu nestačil, tak do knihy přidal ještě epidemii chřipky

Carská rodina Romanovců v Livadijském paláci na Krymu (1913)

Před devíti lety američtí vědci znovu oživili virus španělské chřipky. Naštěstí jen v laboratoři a pro vědecké účely....

RECENZE: Už ne Bradavice, ale Beďary, káže parodický Ředitel a hydra

Jan Jícha

Tak dlouho chapadla všemocné byrokacie svírala spisovatele a ředitele základní školy Jana Jíchu, až se jí rozhodl...

Poslechnout si už můžete Kosatíkova TGM, Hadohlavce i novou Mornštajnovou

Publicista Pavel Kosatík

Teprve před Vánoci vydaná kniha Jiný TGM, kde se historik Pavel Kosatík komplexně pustil do osoby našeho prvního...

Najdete na iDNES.cz