Paulo Coelho dal své knihy na síť

  2:16aktualizováno  2:16
Proslulý brazilský spisovatel Paulo Coelho (1947) zahájil elektronickou ofenzivu. Navzdory obavám, že internet odvádí lidi od čtení, vystoupil s názorem zcela opačným – internet prodejům literatury báječně pomáhá.

Paulo Coelho | foto: CorbisProfimedia.cz

A svým fanouškům radí: Jděte a stahujte mé knihy z pirátského blogu. Překlad Alchymisty zvažuje zdarma poskytnout i český nakladatel.

O sdílení copyrightem chráněných děl se dnes píše především ve spojitosti s hudbou a filmem.

Výměnnými sítěmi (jako například eMule, DC++ či BitTorrent) se ovšem přes internet šíří i knihy. Valná většina autorů o tom ani neví, hrstka jich to však naopak chápe jako velkou příležitost.

Ruská metoda
Kanadský spisovatel Cory Doctorow například nabízí všechny své sci-fi romány ke stažení, a přestože si je takto stáhlo přes šest set tisíc lidí, prodeje týchž knížek v klasické papírové podobě mu vzrostly pětinásobně. Na mnichovské konferenci Digital, Life, Design se 20. ledna ke kultuře sdílení poprvé přihlásil i Coelho, autor těžké komerční váhy.

K nečekanému kroku se nechal inspirovat v Rusku. Jeho kniha Alchymista se příliš neprodávala – tisíc prodaných kusů za rok není vzhledem k velikosti ruského trhu mnoho. Pak ale ruští piráti Alchymistu naskenovali, zavěsili na internet a kniha se začala šířit ve výměnných sítích.

"Během roku se jí prodalo deset tisíc výtisků, rok nato sto tisíc a dnes jsme v Rusku prodali přes deset milionů mých knížek – a přitom náklady na propagaci zůstaly stejné," uvádí Coelho. To ho přivedlo na nápad aktivně šířit elektronické kopie svých děl. Mělo to však háček: neměl práva na jejich překlady. A tak své zahraniční vydavatele obešel.

Na internetových stránkách jako Bittorrent.com sebral torrenty na veškeré cizojazyčné verze svých knih a zveřejnil je na blogu  www.piratecoelho.wordpress.com. Ze svého oficiálního blogu pak na tyto stránky odkázal.

"Musel jsem si zahrát na naivku, že mě takové stránky překvapily, ale sdělení bylo jasné: Jděte a stahujte," vysvětluje Coelho svou strategii.

"Podle mě je fantastické, že čtenář dostane příležitost přečíst si knížku a rozhodnout se, jestli za ni bude chtít vydat peníze. A věřte nebo ne, není to ani v rozporu s mými komerčními zájmy, protože to lidi stimuluje ke čtení mých knížek." Dnes jsou tedy na blogu "Pirát Coelho" ke stažení jeho knihy v deseti jazycích.

Brzy k nim může přibýt i čeština, protože i na českém internetu lze najít elektronické verze šesti Coelhových děl. Nakladatelství Argo, které Coelha u nás vydává, k tomu zaujímá neutrální postoj.

"Nelze nijak změřit, jestli tím čtenáře získáváme, nebo ztrácíme," říká šéf nakladatelství Milan Gelnar, "ale rozhodně nám to nijak neublížilo. Kniha je artefakt, čte se z ní příjemněji než z obrazovky a jako dárek taky vypadá lépe než disketa s nahraným souborem."

A pokud prý dopadnou dobře jednání s Coelhovými literárními agenty, uvolní Argo na svých stránkách ke stažení oficiální českou verzi Alchymisty.

Autoři:

Nejčtenější

Přetočte poslední řadu Hry o trůny, žádají v petici statisíce fanoušků

Záběr z předposledního dílu seriálu Hra o trůny

Více než sedm set tisíc lidí z celého světa už podepsalo petici, která žádá producenty seriálu Hra o trůny, aby právě...

POSLEDNÍ DOJMY: Seriál Hra o trůny skončil. Jak, to už není důležité

Z finále seriálu Hra o trůny

Představa, že ve stejném okamžiku miliony lidí na celé světě zklamaně vyhrkly: „A to má být všechno?!“, je svým...

GLOSA: Leoš Mareš na koncert v O2 areně přivedl i Freddieho Mercuryho

Leoš Mareš 16. května 2019 v pražské O2 areně

Po roce je Leoš Mareš opět v O2 areně. Ve čtvrtek v Praze absolvoval první ze série tří koncertů. Měl vyprodáno a...

Eurovizi vyhrál favorizovaný Nizozemec, Lake Malawi skončili jedenáctí

Duncan Laurence z Nizozemska ve finále Eurovize 2019.

Příští ročník Eurovize se díky vítězství Duncana Laurence bude konat v Nizozemsku. Česká kapela Lake Malawi si vedla...

GLOSA: Madonna v Eurovizi? Naživo dost ostuda, ze záznamu úplný výsměch

Madonna jako host na finále Eurovize 2019 v Tel Avivu

Ještě několik dní před vysíláním sobotního finále letošní Eurovize nebylo jisté, zda americká zpěvačka Madonna v Tel...

Další z rubriky

RECENZE: Vondruškova sklářská sága začíná slibně. A sexu je tu opět dost

Vlastimil Vondruška, spisovatel

Po svých epopejích z dob přemyslovských králů a husitské epochy se Vlastimil Vondruška posunul v čase dopředu. Jeho...

S autorem předlohy Hry o trůny jezdíme za fanoušky, líčí Tad Williams

Klasik fantasy Tad Williams

Nebýt amerického spisovatele Tada Williamse, možná by George R. R. Martin nikdy nestvořil knižní předlohu populárního...

Cenu Jiřího Ortena získala Anna Cima. Uspěla s Probudím se na Šibuji

Japanoložka Anna Cima

Držitelkou Ceny Jiřího Ortena se letos stala spisovatelka a japanoložka Anna Cima. Porotu přesvědčila svým debutovým...

Najdete na iDNES.cz