Zneužíval jej otec, vypsal se z toho s ironií. Vychází Patrick Melrose

  9:57aktualizováno  9:57
Někdy si literárního díla musí všimnout filmaři, aby je docenila široká veřejnost. Bylo to tak v případě Královy řeči, Černobílého světa, Zmizelé a nejnověji i knižní ságy Patrick Melrose od britského spisovatele Edwarda St. Aubyna.

Záběr ze seriálu Patrick Melrose | foto: Showtime Networks

Televize HBO pohnutý, avšak chvílemi tragikomický osud autorova alter ega Patricka proměnila v jeden z nejlépe hodnocených seriálů loňského roku. V hlavní roli s charizmatickým Benedictem Cumberbatchem, kterého si diváci pamatují především jako novodobého Sherlocka Holmese.

Obálka knihy Patrick Melrose I

V překladu Ladislava Nagye nyní vycházejí úvodní tři díly ságy v jednom svazku poprvé česky. Nakladatelství Argo s titulem přichází v Edici AAA, tedy angloamerických autorů.

Edwardu St. Aubynovi, příslušníkovi britské vyšší střední třídy, klukovi z lepší rodiny, bylo kolem třiceti let, když se začal vyrovnávat se svou minulostí. Závislost na heroinu, alkoholu a kokainu, která jej přivedla k terapii a posléze i ke psaní, však byla jen důsledkem mnohem hlubšího problému. 

Mezi pátým a osmým rokem jej despotický otec sexuálně zneužíval a znásilňoval. Nyní už je čtenářům známý jako David Melrose, postava z románů Na tom nesejde, Špatná zpráva a Trocha naděje. Každý z nich se odehrává během jednoho dne a sleduje Patrickův postupný vývoj v opačném sledu, než si jej pamatují televizní diváci. Zatímco scény, kdy si Patrick do žil vpravuje alkohol, protože už nemá drogy, předvídá temný příběh plný bolesti, povedlo se St. Aubynovi z vlastního trápení vydolovat mnohem více.

Sarkasmus jako obrana

Jestli totiž něco Patricku Melrosovi nechybí, je to humor. Schopnost sebereflexe a sarkasmu sice funguje jako obranný mechanismus hlavního hrdiny, na funkci ve vyprávění mu to však neubírá. Obzvlášť když si autor bere na paškál distinguovanou a na první pohled zcela dokonalou britskou smetánku, v jejíž společnosti v Londýně i na francouzském venkově vyrůstal.

Patrick Melrose je jedním z nejlépe hodnocených seriálů loňského roku. V hlavní...

Patrick Melrose je jedním z nejlépe hodnocených seriálů loňského roku. V hlavní roli se představil charizmatický Benedict Cumberbatch.

Nyní téměř šedesátiletý Edward St. Aubyn se v románovém cyklu, který v originále vycházel mezi lety 1992 a 2011, nebál upřímnosti a přímočarosti. Právě to z něj činí podle hodnocení zahraničních kritiků i čtenářů jednoho z nejosobitějších současných ostrovních autorů. Ačkoliv HBO v čele se scenáristou Davidem Nichollsem odvyprávělo příběh poctivě a autenticky, vyplatí se ke knihám ještě vrátit. Zvláště když to nyní jde i v češtině.

Pokud by se však někdo přece jen vracet nechtěl, nabízí se jiná St. Aubynova kniha. A to próza Marně hledám slov, kterou Argo vydalo roku 2015. V knize autor podle nakladatelství znovu využívá svých zkušeností a vzpomínek z doby, kdy byl nominován na prestižní Bookerovu cenu za knihu Mateřské mléko. Utahuje si z ambiciózních autorů, zištných nakladatelů, senzacechtivých novinářů i zkorumpovaných porotců literárních cen. Znovu šokuje, ale promyšleně.


Nejčtenější

Poprvé v bondovce bude agentem 007 žena, černošská herečka Lashana Lynchová

Britská herečka Lashana Lynchová ve filmu Captain Marvel

Novým tajným agentem s označením 007 bude po Danielu Craigovi poprvé v dějinách bondovek žena a černoška, britská...

Oldřich Kaiser prodělal infarkt. Skončil na jednotce intenzivní péče

Oldřich Kaiser (1. března 2017)

Herec Oldřich Kaiser (64) skončil po prodělaném infarktu myokardu na jednotce intenzivní péče v jedné z pražských...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

KOMENTÁŘ: Mizerných dvě stě tisíc korun je dělí od nesmrtelnosti

Moderátor Marek Eben uvedl 29. června 2019 zrestaurovaný film Spalovač mrtvol...

Seznam je to úctyhodný a zároveň smutný. Úctyhodný, protože obsahuje jména našich velkých filmařských mistrů; smutný,...

RECENZE: Rammstein zapálili i kočárek. Jen kdyby to mohl každý vidět

Rammstein 16. července 2019 v pražské Eden Areně

Skalní fanoušci Rammstein budou nejspíš přísahat, že jejich úterní koncert v pražském Edenu byl skvělý a ze svého...

Další z rubriky

RECENZE: Než nastoupí Hitler. Komisař Rath řeší vraždu v chrámu zábavy

Obal českého vydání Spisu Vaterland

Člověku až přijde líto, že Spis Vaterland, nový příběh berlínského policejního komisaře Gereona Ratha z pera Volkera...

Zneužíval jej otec, vypsal se z toho s ironií. Vychází Patrick Melrose

Záběr ze seriálu Patrick Melrose

Někdy si literárního díla musí všimnout filmaři, aby je docenila široká veřejnost. Bylo to tak v případě Královy řeči,...

RECENZE: Michel Houellebecq píše o lásce, překvapivě nejen k penisu

Spisovatel Michel Houellebecq

Tentokrát se francouzský spisovatel Michel Houellebecq nemusel skrývat, přesto tak, alespoň před novináři, po lednovém...

Najdete na iDNES.cz