Pár dní před návštěvou Benedikta XVI. vychází anonymní pamflet proti papeži

  3:07aktualizováno  3:07
Historie hanopisů je bohatá a dlouhá, psal je revolucionář Jean-Paul Marat stejně jako Michal Viewegh s Báječnými léty s Klausem. Ale posmívat se úřadujícímu papežovi? Na českém trhu se právě objevil protipapežský pamflet Antiratzinger.

Papež Benedikt XVI. z téhle knížky asi nebude mít radost. | foto: Profimedia.cz

Přebal knihy AntiRatzingerJde o anonymní spis, který jistě nikoliv náhodou vychází necelý měsíc předtím, než Benedikt XVI., občanským jménem Joseph Ratzinger, k nám přijede na návštěvu. Autor svou identitu tají, známo je pouze to, že je to Ital či Italka.

V Itálii také knížka roku 2006 poprvé vyšla a z pochopitelných důvodů způsobila rozruch. Kniha se stala bestsellerem, a někteří recenzenti dokonce ocenili, jak dobře informovaný pamfletista je.

Pravda o životě papeže?

Jako většina hanopisců je i tento ironicky neuctivý a už na začátku nenechá nikoho na pochybách. V úvodu doporučuje, že pamflet je "vhodný jako výklad, nutný jako sebeobrana".

Kniha se tematicky člení do dvou částí: ta první se zastavuje u klíčových okamžiků Ratzingerovy kariéry, ta druhá je volnější úvahou na téma papež, náboženství a svět.

Na papeže s místenkou a raději bez auta

Nahlédněte do speciálu iDNES.cz

Papež Benedikt XVI. při mši v Betlémě (13. května 2009)Prahu, Brno a Starou Boleslav navštíví na konci září papež Benedikt XVI. Církev na slavnostní bohoslužby rozdává místenky, dopravní omezení se chystají ve Staré Boleslavi. Během návštěvy bude papeže hlídat tři sta policistů, další se postarají o dopravu.

Více napovídají názvy podkapitol, jako například: "Poslušný chlapec. Prefekt, jehož poslouchají." Zmíněný oddíl líčí Ratzingerovo mládí a dospívání v dobách nacismu a začíná známou anekdotou:

Na zasněženém obrubníku v Krakově roku 1944 leží polský dělník, nad ním se sklání mladý německý voják s napřaženou zbraní. Už už by vystřelil, když tu zahřmí Boží hlas varující, že dělník bude jednou papežem. Po chvilce váhání německý mladík reaguje: "Tópře, ale po něm pudu do Fatikánu já!"

Na příkladu fiktivního střetu dvou budoucích papežů líčí autor povahové rozdíly mezi Wojtyłou a Ratzingerem, jehož ambicióznost a snahu poněkud "retušovat" vlastní životopis akcentuje.

Papež Benedikt XVI. zakončil svou návštěvu na Blízkém východě v jeruzalémském chrámě Božího hrobu. (15. května 2009)

Ratzingerovy vzpomínky označuje za "selektivní a uklidňující", zejména v místech, která se týkají jeho nedostatečné reflexe nacistických zločinů a možností aktivního odporu. Připomíná například okolnost, že z Traunsteinu, kde se Ratzinger roku 1939 zapsal do semináře, pocházel Christoph Probt, jeden z katolických studentů Bílé růže, popravených nacisty za šíření antifašistických letáků.

Autor jakoby mimochodem dodává, že se Ratzinger narodil necelých sedmnáct kilometrů od Braunau, rodiště Adolfa Hitlera. "Konec exkurze. Joseph Ratzinger nebyl nacista, ale jako mnoho Němců se pro svoje vlastenectví, smysl pro odplatu a nedostatek odvahy přizpůsobil," píše autor.

Barack Obama a papež Benedikt XVI. (10. července 2009)Kvůli návštěvě papeže se opravují křížky a boží muka nedaleko letiště

Po italském úspěchu vyšla kniha i v angličtině (Against Ratzinger), některé pasáže, jako ta "o střetu civilizací a jiných nesmyslech", však byly upraveny. Práva se dále prodala také do Španělska či Řecka, německý či polský překlad se zatím nechystá. I když také český překladatel zůstává anonymní, malé nakladatelství Grimmus usídlené v obci Všeň se k titulu hlásí.

"Téma je provokativní, ale ničeho se neobáváme," říká nakladatel Roman Schmidt. Podle Schmidta není Antiratzinger vulgární knihou, ale břitkou, jízlivou analýzou papežových projevů, kritikou jeho vztahu k islámu, potratům a antikoncepci. "Myslím si, že v posledních letech tu panuje zbytečná úcta k autoritám," dodává nakladatel.

ANONYM - Antiratzinger
Grimmus, 2009, 199 stran, 269 korun.

Mohlo by vás zajímat

24. 2. se uskuteční 91. ročník předávání filmových cen v Los Angeles
23. 3. proběhne předávání filmových cen (Praha, Rudolfinum)
17. 3. bude mít premiéru pořad Za oponou na iDNES KINO


Nejčtenější

Boris Rösner mi radil, ať Ulici beru, vzpomíná Martin Hofmann z Mostu!

Martin Hofmann v seriálu Most! (2019)

Zatímco se všude mluví o seriálu Most!, sedáme si spolu v šatně pražského Divadla v Celetné. Před pěti minutami...

VIDEO: Poslední díl seriálu Most! posune vysílací čas. Kvůli vulgaritě

MOST!

Sedm dílů seriálu Most! se vysílalo hned po deváté večer, ale jeho osmá, závěrečná epizoda posune v pondělí 25. února...

RECENZE: Jaromír Hanzlík si napsal telenovelu Léto s gentlemanem

Trailer k filmu Léto s gentlemanem

Na svatého Valentýna utrpěla kina srážku s telenovelou. Kdyby v titulcích filmu stálo Rosamunde Pilcherová a běžel na...

RECENZE: Kéž by Černé vdovy měly víc rozumu. Anebo ztřeštěnosti

Propagační fotografie k seriálu Černé vdovy

Jitka Čvančarová, Jana Plodková a Lucia Siposová se v seriálu Černé vdovy zbaví manželů, ale nikoli policisty v podání...

Vždycky Dejvice! V novém seriálu hraje Trojan Spejbla a herci mají AIDS

Záběr z natáčení seriálu Zkáza Dejvického divadla

Jestli nyní platilo „Dycky Most!“, od 4. března převezme štafetu heslo „Vždycky Dejvice!“. V ČT odstartuje šestidílný...

Další z rubriky

Judith Hermannová se vrací ke kořenům. Lettipark navazuje na debut

Judith Hermannová, německá spisovatelka

Od zrodu literární senzace jménem Judith Hermannová uplynulo přes dvacet let. Její prvotiny nazvané „Letní dům,...

RECENZE: Ledecký je Čapkovi věrný. Jen jeho poetika je komiksu vzdálená

Jonáš Ledecký se svým obrazem

Ctít originál a sloužit mu? Takovou otázku si musel položit výtvarník Jonáš Ledecký a kolektiv autorů komiksu Kapsy. Na...

RECENZE: Vraždí se tradičně i neobvykle, ale napříč Evropou důmyslně

Obal českého vydání knihy Zemřít dvakrát

Nakladatelství Moba zásobuje čtenáře zajímavými a napínavými kriminálními příběhy. Takové jsou i tři následující...

Najdete na iDNES.cz