Pár dní před návštěvou Benedikta XVI. vychází anonymní pamflet proti papeži

  3:07aktualizováno  3:07
Historie hanopisů je bohatá a dlouhá, psal je revolucionář Jean-Paul Marat stejně jako Michal Viewegh s Báječnými léty s Klausem. Ale posmívat se úřadujícímu papežovi? Na českém trhu se právě objevil protipapežský pamflet Antiratzinger.

Papež Benedikt XVI. z téhle knížky asi nebude mít radost. | foto: Profimedia.cz

Přebal knihy AntiRatzingerJde o anonymní spis, který jistě nikoliv náhodou vychází necelý měsíc předtím, než Benedikt XVI., občanským jménem Joseph Ratzinger, k nám přijede na návštěvu. Autor svou identitu tají, známo je pouze to, že je to Ital či Italka.

V Itálii také knížka roku 2006 poprvé vyšla a z pochopitelných důvodů způsobila rozruch. Kniha se stala bestsellerem, a někteří recenzenti dokonce ocenili, jak dobře informovaný pamfletista je.

Pravda o životě papeže?

Jako většina hanopisců je i tento ironicky neuctivý a už na začátku nenechá nikoho na pochybách. V úvodu doporučuje, že pamflet je "vhodný jako výklad, nutný jako sebeobrana".

Kniha se tematicky člení do dvou částí: ta první se zastavuje u klíčových okamžiků Ratzingerovy kariéry, ta druhá je volnější úvahou na téma papež, náboženství a svět.

Na papeže s místenkou a raději bez auta

Nahlédněte do speciálu iDNES.cz

Papež Benedikt XVI. při mši v Betlémě (13. května 2009)Prahu, Brno a Starou Boleslav navštíví na konci září papež Benedikt XVI. Církev na slavnostní bohoslužby rozdává místenky, dopravní omezení se chystají ve Staré Boleslavi. Během návštěvy bude papeže hlídat tři sta policistů, další se postarají o dopravu.

Více napovídají názvy podkapitol, jako například: "Poslušný chlapec. Prefekt, jehož poslouchají." Zmíněný oddíl líčí Ratzingerovo mládí a dospívání v dobách nacismu a začíná známou anekdotou:

Na zasněženém obrubníku v Krakově roku 1944 leží polský dělník, nad ním se sklání mladý německý voják s napřaženou zbraní. Už už by vystřelil, když tu zahřmí Boží hlas varující, že dělník bude jednou papežem. Po chvilce váhání německý mladík reaguje: "Tópře, ale po něm pudu do Fatikánu já!"

Na příkladu fiktivního střetu dvou budoucích papežů líčí autor povahové rozdíly mezi Wojtyłou a Ratzingerem, jehož ambicióznost a snahu poněkud "retušovat" vlastní životopis akcentuje.

Papež Benedikt XVI. zakončil svou návštěvu na Blízkém východě v jeruzalémském chrámě Božího hrobu. (15. května 2009)

Ratzingerovy vzpomínky označuje za "selektivní a uklidňující", zejména v místech, která se týkají jeho nedostatečné reflexe nacistických zločinů a možností aktivního odporu. Připomíná například okolnost, že z Traunsteinu, kde se Ratzinger roku 1939 zapsal do semináře, pocházel Christoph Probt, jeden z katolických studentů Bílé růže, popravených nacisty za šíření antifašistických letáků.

Autor jakoby mimochodem dodává, že se Ratzinger narodil necelých sedmnáct kilometrů od Braunau, rodiště Adolfa Hitlera. "Konec exkurze. Joseph Ratzinger nebyl nacista, ale jako mnoho Němců se pro svoje vlastenectví, smysl pro odplatu a nedostatek odvahy přizpůsobil," píše autor.

Barack Obama a papež Benedikt XVI. (10. července 2009)Kvůli návštěvě papeže se opravují křížky a boží muka nedaleko letiště

Po italském úspěchu vyšla kniha i v angličtině (Against Ratzinger), některé pasáže, jako ta "o střetu civilizací a jiných nesmyslech", však byly upraveny. Práva se dále prodala také do Španělska či Řecka, německý či polský překlad se zatím nechystá. I když také český překladatel zůstává anonymní, malé nakladatelství Grimmus usídlené v obci Všeň se k titulu hlásí.

"Téma je provokativní, ale ničeho se neobáváme," říká nakladatel Roman Schmidt. Podle Schmidta není Antiratzinger vulgární knihou, ale břitkou, jízlivou analýzou papežových projevů, kritikou jeho vztahu k islámu, potratům a antikoncepci. "Myslím si, že v posledních letech tu panuje zbytečná úcta k autoritám," dodává nakladatel.

ANONYM - Antiratzinger
Grimmus, 2009, 199 stran, 269 korun.


Nejčtenější

Z Nabarveného ptáčete se odcházelo i v Torontu, píše Daily Mail

Teaser k filmu Nabarvené ptáče

I druhá festivalová zastávka snímku Václava Marhoula Nabarvené ptáče potvrdila, že ne každý divák je schopen přijmout...

Zemřel hudebník Ric Ocasek. Exmanželovi topmodelky Pořízkové bylo 75 let

Hudebník Ric Ocasek s manželkou Pavlínou Pořízkovou na snímku z roku 2009.

Zemřel rockový hudebník a producent Ric Ocasek. Bývalému manželovi topmodelky Pavlíny Pořízkové bylo 75 let. Zpěváka...

PRVNÍ DOJMY: Je Nabarvené ptáče dobrý film? Rozhodně pro to dělá maximum

Teaser k filmu Nabarvené ptáče

O Nabarveném ptáčeti už se ví skoro všechno. Jak se slavně probilo na festivaly v Benátkách a Torontu, že mu jedni...

VIDEO: Dagmar Havlová je zase komička. Na domovní schůzi Vlastníků

Z natáčení komedie Vlastníci

Komedie pro ty, kdo to nezažili. Tak si říká novinka režiséra a scenáristy Jiřího Havelky Vlastníci, která zamíří do...

RECENZE: Film Nabarvené ptáče je pásmo obrazů. I když nádherných

Druhá ukázka z filmu Václava Marhoula Nabarvené ptáče

Coby producentský čin představuje Nabarvené ptáče nesporně událost roku, před níž se sluší hluboce smeknout. Jako film,...

Další z rubriky

RECENZE: Pohyby ledu jsou ambiciózní kniha, ale někdy až moc

Obálka knihy Pohyby ledu od A. Gravensteena

Skutečně výjimečná umělecká díla nemusí dopředu upozorňovat na svou výjimečnost. Prostě taková jsou. S literaturou je...

Literární cena Knižního klubu má nejmladší vítězku. Uspěla novela Tapetář

Vítězka 24. ročníku Literární ceny Knižního klubu Ema Labudová

Literární cenu Knižního klubu si letos odnáší dvacetiletá studentka hispanistiky Ema Labudová, která se psaní příběhů...

Úspěch české spisovatelky. Francouzi ji navrhli na prestižní cenu

Spisovatelka Lenka Horňáková-Civade

Nový román spisovatelky Lenky Horňákové-Civade je v širším výběru na francouzskou literární cenu Prix Renaudot. Kniha...

Najdete na iDNES.cz