Otesaný balvan se valí na pulty

  18:40aktualizováno  18:40
Nenechte se zmýlit - nejedná se o doktora Blažeje z Nemocnice na kraji města a jeho novou přezdívku, ale o encyklopedii Universum. V letech 1999 a 2000 vyšla desetisvazková encyklopedie. "Pak už bylo otázkou redakce, aby to obrovské množství informací, ten obrovský balvan, otesala do nějaké formy přijatelnější pro širší oblast uživatelů, aby Universum byla knížka dostupná pro každého," řekl iDNES při středečním křtu šéfredaktor nové publikace Antonín Kočí.
Poslechněte si audiorozhovory s tvůrci Universa - ikonka audio.

Monumentální jednosvazková encyklopedie nabízí zhruba 40 tisíc hesel na třinácti stech stranách. "Popřeji té knížce, aby se dostala na patřičná místa a aby z ní lidé čerpali," řekla při křtu předsedkyně Akademie věd Helena Illnerová.

Illnerová rovněž zdůraznila, že kniha je určena zejména pro mladé lidi. "Mladí lidé dnes spěchají, potřebují krátká hesla. Myslím si, že tam najdou vše a najdou to do potřebné hloubky," uvedla.

Komplet všeobecné encyklopedie Universum vedle 40 000 hesel, 50 000 odkazů a 3 500 obrázků v knize obsahuje i CD ROM, který díky čtvrtletní aktualizaci zdarma uživatelům zaručí, že jejich encyklopedie nikdy nezestárne.

Tak se uživatelům CD ROMu Universa nemůže stát to, co se přihodilo před dvěma lety majitelům elektronické verze encyklopedie Diderot.

Ti 1. ledna 2002 zaskočeni zjistili, že jim skončila platnost jejich uživatelské licence. Mnozí z nich se cítili podvedeni, protože je o tomto faktu při nákupu vydavatelství údajně vůbec neinformovalo. Kdo chtěl nadále čerpat informace, byl nucen zaplatit 499 korun za prodloužení licence.

Encyklopedie vznikala 6 let
Jednodílná všeobecná encyklopedie završuje šestiletou snahu autorského kolektivu vytvořit českou obdobu proslulých encyklopedií, jakými jsou například Britannica či Larousse.

Předlohou byla německá encyklopedie Knaur Lexikon, při převodu do českého prostředí citelně upravená. Například v oborech politologie a ekonomie zůstalo z německého originálu zachováno jen deset procent informací.

"Německý nakladatel by ji asi nepoznal," řekl literární historik a komparatista Josef Čermák. Na druhé straně vtiskla německá předloha encyklopedii určitý mezinárodní rozměr.

"Ta encyklopedie vznikala dohromady šest let. První čtyři roky jsme pracovali na největší, desetisvazkové verzi. Celý první rok nám trvalo, než jsme dali dohromady autorský tým, což bylo nakonec více než 400 lidí ze všech vědních oborů," popsal počátky vzniku Universa šéfredaktor Kočí.

V letech 2000 - 2001 vydalo nakladatelství Euromedia Group desetidílnou encyklopedii Universum, která obsahuje 150 000 hesel. Titul získal v letech 2000 a 2001 Cenu poroty za vynikající encyklopedické dílo v soutěži Slovník roku.

Na podzim 2002 vyšla multimediální verze na CD ROM, která roku 2003 získala hlavní cenu v soutěži Slovník roku. 

V letech 2002 - 2003 vydalo nakladatelství čtyřdílnou verzi (80 000 hesel).

Podzimní jednosvazkové vydání čítající 40 000 hesel je aktuální encyklopedií dostupnou pro každého. Je současnou nejaktuálnější encyklopedií na českém trhu - uzávěrka byla 1. září 2003.
Nejdůležitější bylo podle Kočího nalézt v první fázi vhodné autory. "Šli jsme odshora dolů. Snažili jsme se vždy přesvědčit ke spolupráci špičku v daném oboru; odborníka, který zároveň umí jazyk a který může ten daný materiál převést do češtiny ve špičkovém provedení pro českou veřejnost," vysvětlil dále Kočí.

Autorský kolektiv Universa pod vedením literárního historika a komparatisty PhDr. Josefa Čermáka tvoří především vědci AV ČR a vysokoškolští pedagogové.

Dvě osobnosti z tvůrčího týmu byly letos vyznamenány státním vyznamenáním. Prof. MUDr. Vratislav Schreiber, DrSc., který vypracoval podstatnou část hesel z oboru medicína, byl 28. října vyznamenán prezidentem republiky za zásluhy o stát v oblasti vědy.

Prof. JUDr. František Vencovský, jenž vybral hesla z oboru ekonomie a sám vypracoval hesla osobností z tohoto oboru, dostal ocenění za zásluhy o stát v oblasti hospodářské a v oblasti vědy.

"Vytvářel jsem sám hesla mediální povahy, ale ne úplně všechna, jen ta, co se týkají knižní kultury. Do určité míry jsem potom recenzoval, respektive lektoroval všechna hesla, která se týkají médií, a to jak historie, tak současnosti," řekl iDNES další z členů autorského kolektivu,  Doc. PhDr. Jan Halada, CSc. 

"Zároveň jsem působil jako lektor především společenskovědní části Universa. A také jako taková supervize, pokud jde o stránku věcnou i jazykovou," přiblížil dále Halada svou práci na encyklopedii.

Universum putuje do škol
Uvedení jednodílného Universa na trh nakladatelství Euromedia Group spojilo s projektem Universum do škol (UNDOŠ). Pod patronátem České konference rektorů vysokých škol obdrží 30 českých univerzit komplet desetidílné encyklopedie Universum i s CD ROMem v hodnotě 10 000 Kč.

Vedle toho prvních 300 středních škol obdrží od nakladatelství zdarma komplet čtyřdílné encyklopedie Universum v hodnotě 4 000 Kč. Podmínkou je přihlásit se do 31. prosince 2003 a vyplnit dotazník na internetové adrese www.universum.cz.

Jednosvazkový titul přijde v obchodě na 1399 korun, členové Knižního klubu jej mají o 400 korun levnější. Při objednávce přes formulář na www.universum.cz poskytuje nakladatel desetiprocentní slevu.

Slavnostního křtu nové Všeobecné encyklopedie Universum se zúčastnili zleva vedoucí autorského kolektivu, historik a komparatista Josef Čermák, šéfredaktor redakce Universum Antonín Kočí, generální ředitel nakladatelství Euromedia Group Andreas Kalfuss, členka České konference rektorů vysokých škol a rektorka Literární akademie Josefa Škvoreckého v Praze Radoslava Kvapilová Brabcová a předsedkyně Akademie věd ČR Helena Illnerová.

Obálka Všeobecné encyklopedie Universum.

Šéfredaktor redakce Universum Antonín Kočí a generální ředitel nakladatelství Euromedia Andreas Kalfuss slavnostně pokřtili novou Všeobecnou encyklopedii Universum.

Autoři:

Nejčtenější

POSLEDNÍ DOJMY: Seriál Hra o trůny skončil. Jak, to už není důležité

Z finále seriálu Hra o trůny

Představa, že ve stejném okamžiku miliony lidí na celé světě zklamaně vyhrkly: „A to má být všechno?!“, je svým...

Eurovizi vyhrál favorizovaný Nizozemec, Lake Malawi skončili jedenáctí

Duncan Laurence z Nizozemska ve finále Eurovize 2019.

Příští ročník Eurovize se díky vítězství Duncana Laurence bude konat v Nizozemsku. Česká kapela Lake Malawi si vedla...

GLOSA: Madonna v Eurovizi? Naživo dost ostuda, ze záznamu úplný výsměch

Madonna jako host na finále Eurovize 2019 v Tel Avivu

Ještě několik dní před vysíláním sobotního finále letošní Eurovize nebylo jisté, zda americká zpěvačka Madonna v Tel...

RECENZE: Bohdalová s Hádkem se octli v Kleci. A tam jsou nejsilnější

Jiřina Bohdalová a Kryštof Hádek ve filmu Klec

K čistému thrilleru chybělo – či spíše přebývalo – jen málo. Ale za dramaturgickou nejistotu Klece, kterou Česká...

Martin se zastal scenáristů Hry o trůny. V knihách slibuje jednorožce

Spisovatel G. R. R. Martin na snímku z letošního dubna, kdy překvapivě...

K ostře sledovanému finále poslední řady seriálu Hra o trůny se vyjádřil i sám spisovatel G. R. R. Martin na svém...

Další z rubriky

Americká manželství i justiční systém prověřuje oblíbenkyně Winfreyové

Spisovatelka Tayari Jonesová

Co může rozdělit manželství? Nevěra, hádky nebo snad smrt? Zajisté. V případě nové knihy spisovatelky Tayari Jonesové...

RECENZE: Pouhý popis mrtvého do života nevrátí. Ani na papíře

Spisovatelka Viktorie Hanišová

Nejdřív Anežka (2015), pak Houbařka (2018) – a teď Rekonstrukce. Spisovatelka Viktorie Hanišová (1980) vyslala za...

RECENZE: Drsný ponor do duše dravce líčí Vzorný syn

Román se odehrává v Jižní Koreji

Proboha, co se tady stalo, ptá se šestadvacetiletý Judžin, když ho brzy ráno probudí telefon. Kde se vzala všechna...

Najdete na iDNES.cz