Nobelovu cenu za literaturu získala rumunská Němka Herta Müllerová

  13:34aktualizováno  17:58
Držitelkou Nobelovy ceny za literaturu za rok 2009 byla dnes vyhlášena německá spisovatelka Herta Müllerová. Oznámil to ve Stockholmu výbor Švédské akademie, která ocenění za literaturu uděluje.

Herta Müllerová | foto: Profimedia.cz

"Volba Herty Müllerové laureátkou Nobelovy ceny je podobná jako nedávná volba Doris Lessingové, kdy ocenění dostává ten, kdo vůbec nepatří mezi favority. V Německu je ale vnímaná jako 'prvoligová hráčka'," řekl germanista Tomáš Dimter.

Šestapadesátiletá spisovatelka se narodila v rodině banátských Němců, národnostní menšiny, žijící v západním Rumunsku. Vystudovala němčinu a rumunskou literaturu na temešvárské univerzitě.

V 70. letech se nejprve živila jako tlumočnice, práce jí byla z důvodů problémů s komunistickou tajnou policií znemožněna, poté pracovala v mateřské školce a soukromě vyučovala němčině.

Literárně debutovala v Rumunsku roku 1982 výrazně cenzurovanou sbírkou povídek Niederungen (Údolí), kterou zasadila do prostředí malé rumunské vesnice obývané německou menšinou, z níž sama pocházela. V neokleštěné verzi kniha vyšla o dva roky později v tehdejším Západním Německu.

Müllerová se potýkala s rumunským totalitním režimem a vyjadřovala odpor vůči vládě diktátora Nicolae Causesca do té míry, že po druhé knize Drückender Tango (Tísnivé tango) následoval zákaz publikování.

V roce 1987 se Müllerová vdala za německého spisovatele Richarda Wagnera a emigrovala do Německa. V Berlíně žije dodnes. Je autorkou více než dvaceti knih: románů, mj. Pas (1992), Země zelených švestek (1993), povídek, ale také poezie a sbírek esejů.

Život v totalitě

Herta MüllerováZatím poslední román Herty Müllerové Atemschaukel (Popadání dechu) mapuje všední dny v sovětských gulazích a německými literárními kritiky byl označen za "mistrovské dílo, schopné vyrazit dech." Život v totalitním režimu je hlavním tématem většiny jejích knih.

"Stále se zabývá prožíváním lidského utrpení, možná je to i tím, že pochází z Banátu z Rumunska. Její psaní je o útisku, útlaku, bolesti. Je to angažované psaní v tom nejlepším slova smyslu. Není to však četba pro nejširší masy, v tomto ohledu jsou její knihy jistě poněkud elitářské," říká Tomáš Dimter, který by její poslední román rád přeložil.

Švédská akademie zdůvodnila udělení Nobelovy ceny Hertě Müllerové tím, že "prostřednictvím koncentrovanosti poezie a otevřenosti prózy líčí krajinu vyděděnců".

Ačkoli byla tvorba Herty Müllerové přeložena do 24 jazyků, v češtině zatím žádné její dílo k dispozici není. Českou republiku však autorka několikrát navštívila. V roce 1999 se zúčastnila pražského Festivalu spisovatelů a o tři roky později byla pozvána na konferenci Literatura, hodnoty a evropská identita, kterou v Praze organizovala Nadace Konrada Adenauera.

Spisovatelka během své kariéry získala řadu literárních ocenění zejména v německy mluvících zemích. Až do udělení Nobelovy ceny bylo v tomto smyslu jejím největším úspěchem udělení německé Kleistovy ceny v roce 1997.

Jedna z dvanácti

Vedle zisku prestižního ocenění si laureátka odnese deset milionů švédských korun (zhruba 25 milionů Kč). Diplom, zlatou medaili a peněžní odměnu převezme spolu s ostatnímu letošními držiteli 10. prosince, v den výročí smrti vynálezce dynamitu Alfreda Nobela.

Podle stálého tajemníka Nobelových cen Petera Englunda se prý spisovatelka "nezmohla ani na slovo", když se o ceně dozvěděla. "Slíbila ale, že až se sejdeme v prosinci na předávacím ceremoniálu, tak si pár slov připraví," dodal Englund. Müllerová uvedla v prohlášení, které zveřejnil její vydavatel, že je velmi překvapena a ocenění "vůbec nemohla uvěřit".

Loni Nobelovu cenu za literaturu získal francouzský spisovatel Jean-Marie Gustave Le Clézio. Müllerová je teprve dvanáctou ženou, která obdržela Nobelovu cenu za literaturu, v tomto desetiletí však už třetí - po Elfriede Jelinekové (2004) a Doris Lessingové (2007).

Autoři: ,
  • Nejčtenější

Ondřej Vetchý posílí Cimrmany, ač ho po škole nejprve jako herce zapudili

Do své 52. sezony vstoupilo Divadlo Járy Cimrmana po smutném létě, kdy brzy po sobě odešly jeho dvě výrazné tváře. I...

PRVNÍ DOJMY: Křepčení na hrobě, nebo pocta? StarDance začala Gottem

Muselo to být ošemetné rozhodování. Totiž jestli první díl StarDance, který náhodou vyšel na den státního smutku,...

Vivat Vlasta! Do „života čtvrtého“ vyprovodil Chramostovou dlouhý potlesk

Státní hymna a dlouhotrvající potlesk v zaplněném Národním divadle vyprovodily zesnulou herečku Vlastu Chramostovou....

Zemřel herec Robert Foster. Proslavil se Tarantinovou Jackie Brownovou

V kalifornském Los Angeles v pátek zemřel americký herec Robert Foster, nominovaný v roce 1997 na Oscara v kategorii...

RECENZE: Eurokriminálka Princip slasti. Cestopis zabírá líp než vražda

Části ženských těl poházené po třech městech mají účel i efekt. Horší je, že vyšetřovatelé z daných zemí se v...

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

K jídlu suchý chleba, místo chráničů molitan. Zpověď Pastrňákovy mámy

Příběh jak z hollywoodského filmu. Marcela Ziembová je máma hokejové hvězdy světového formátu Davida Pastrňáka, kterému...

  • Další z rubriky

Cestu do Narnie, Bradavic i Země Nezemě podniká Atlas literárních míst

Publikace s názvem Atlas literárních míst je přesně typem knihy, jaká má největší potenciál uspět u čtenářů na podzim...

Premium

Vondruška o nové knize: Někomu mluvím z duše, pro jiné jsem hanebný

S historickými romány o Přemyslovcích či husitech slaví velké úspěchy, stejně jako s detektivkami o Oldřichovi z...

RECENZE: Stárnout znamená naučit se ztrácet, tuší znovu skvělá de Viganová

Loni loajalita, letos vděk. Francouzská spisovatelka Delphine de Viganová se s každou novou knihou noří dál a dál do...

RECENZE: S podzimním časem k nám přichází utrpení, teror IRA i smrt

K pošmourným podzimním dnům se docela hodí trocha strachu a napětí knižních novinek. Nabízí je trojice knih Zavátá...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz