Tomas Tranströmer je považován za nejvlivnějšího žijícího švédského básníka. V českých překladech se jeho básně objevily pouze v roce 1992 v časopise Světová literatura a o sedm let později v antologii švédské poezie Ostrými paprsky.
Tranströmer se narodil v roce 1931 ve Stockholmu, poezii začal psát jako třináctiletý a první sbírku vydal v roce 1954, když mu bylo 23 let. Od té doby vydal dalších dvanáct básnických knih. Ve svém díle podle kritiků dále rozvíjí modernistický, expresionistický a surrealistický jazyk poezie 20. století.
V roce 1990 postihl Tomase Tranströmera záchvat mrtvice, jehož následky mu dodnes působí problémy s řečí. Možnost psaní však neovlivňují a autor i nadále publikuje nové básně. Kvůli nemoci však přerušil svoji práci psychologa, které se věnoval paralelně s literaturou a pracoval s mladými delikventy a drogově závislými.
Ještě před letošní Nobelovou cenou získal Tranströmer řadu literárních ocenění, například Petrarkovu cenu v Německu nebo Griffinovu cenu v Kanadě. Autorova poezie byla přeložena do padesáti jazyků. Do angličtiny přeložil Tranströmerovy verše jeho osobní přítel, slavný americký básník Robert Bly.
Vyvolá volba protesty?
Letošní volba by mohla vzbudit kontroverze, protože Švédská akademie v minulých letech čelila kritice, že se při výběru soustřeďuje na evropskou literární scénu. Výbor švédských akademiků dokonce najal další experty, aby hodnotili literární díla z neevropských zemí.
Evropané získali sedm z posledních deseti ocenění. Do USA putovala cena za literaturu naposledy v roce 1993, zatímco loni získal cenu za literaturu peruánský spisovatel Mario Vargas Llosa.
Když je přání otcem myšlenkySrbská státní televize RTS dnes na běžících titulcích na obrazovce mylně oznámila, že Nobelovu cenu za literaturu za rok 2011 obdržel srbský spisovatel, první prezident srbsko-černohorské Jugoslávie Dobrica Ćosić. Převzala prý agenturní zprávu, která se ukázala jako podvrh, vysvětlila televize. |
Prestižní ocenění nesou jméno švédského vynálezce dynamitu Alfreda Nobela (1833–1896). Ve své závěti rozhodl, že jeho majetek bude vložen do fondu, z něhož bude každoročně udělována cena za významné vědecké objevy, literární tvorbu a zásluhy o mír ve světě. Tranströmer je 108. držitelem nejprestižnějšího literárního ocenění na světě.
Maraton udílení prestižních cen bude pokračovat v pátek vyhlášením Nobelovy ceny za mír a vyvrcholí v pondělí oznámením laureáta ceny za ekonomii.