Neviditelné nestvůry mapují nedokonalé počátky Chucka Palahniuka

  14:49aktualizováno  14:49
V češtině poprvé vyšly Neviditelné nestvůry, těkavá prvotina amerického spisovatele Chucka Palahniuka, v originále publikovaná v roce 1999.

Chuck Palahniuk | foto: Profimedia.cz

O prvních románech se někdy říká, že jsou ty nejlepší. Že do nich spisovatel uloží esenci svých témat, stihomamů, přetlaků, a to opravdově, neředěně. Ze stejného důvodu však mohou být prvotiny i pěkné škváry.

Autor hledá, tápe, zkouší formu, styl. Pro Neviditelné nestvůry Chucka Palahniuka (čti Čaka Polanyka), které měly být jeho prvním vydaným románem, ale vyšly v přepracované podobě až po Klubu rváčů a Programu pro přeživší, platí od každého trochu.

Kráska bez sanice

Chuck PalahniukPředevším je to poměrně chaotická kniha. Ještě chaotičtější, než je u přeborníka v bizarnostech Palahniuka zvykem. Za zmatek může ústřední zápletka, která je kolotočem starých a nových identit, tváří, poprsí, pozadí, pohlaví a povah.

Nedivila bych se, kdyby se na konci ztratil nejen čtenář, ale i autor. V téhle tragédii omylů totiž není skoro nikdo tím, za koho se vydává, a nejméně vypravěčka alias Shannon alias Daisy de Saint-Patience.

V prvním plánu jde o atraktivní modelku, která by asi nemusela jinak nic moc dělat a o ničem moc přemýšlet, kdyby ji v autě na dálnici někdo záhadně neustřelil kulovnicí celou spodní čelist. Brada, zuby a dásně zůstaly na přístrojové desce a z krásky, která přitahovala pozornost a pohledy, je mrzák s dírou místo sanice, vyluzující sotva srozumitelný chrapot.

Jako "neviditelná nestvůra" se plouží obchody a ulicemi, aniž kohokoli zajímá, aniž za celé měsíce dostane otázku: Co se vlastně stalo? Jediný, kdo se nakonec zeptá, je Brandy Alexanderová. Teprve s "bohyní a matkou nás všech", Brandy, která je oslňujícím výsledkem plastik, implantátů a hormonálních prostředků, začíná to pravé hledání sebe samé, cynická road movie napříč umělými těly, zpackanými životy a americkým psychem.

Příliš skoků, příliš tezí

Chuck PalahniukStejně jako Program pro přeživší začínají i Neviditelné nestvůry jako zpověď, která se odvíjí od předpokládané smrti jedné z ústředních postav. A už je tu dost zajímavého Palahniuka: úsporný styl, efektní refrény, řízné věty a drsné výlevy, to vše provázené extrémním smyslem pro humor a absurdní situace.

Jen si představte detektiva mravnostní policie, který ve vykrojených sexy plavečkách ve Washingtonově parku vystrkuje zadek jako volavka pro gaye. Nebo partičku magorů, kteří předstírají zájem o koupi luxusních domů, aby se v nich mohli předávkovat valiem. Ženu, nebo možná muže, který si nechá odoperovat dvě žebra jen proto, aby měl(a) v pase čtyřicet centimetrů.

Jedna z nejlepších scén je však o rodičích a dětech, o neporozumění a pokrytectví. Palahniuk, který nedávno přiznal svou homosexuální orientaci, si proměnu konzervativních maloměšťáků ve fanatické bojovníky za práva menšin viditelně užívá.

Motiv požáru a ohně pak skutečnými okolnostmi dostal doslova mystický rozměr – v roce, kdy Neviditelné nestvůry vyšly, se Palahniukův otec seznámil se ženou, se kterou ho pak upálil její bývalý přítel.

Neviditelné nestvůry by mohly být skvělou groteskou o lesku a bídě módního průmyslu, ale nejsou. Chybí jim větší lehkost a švih. Navzdory řadě výmluvných obrazů a postřehů, z nichž ty krvavější by se docela dobře hodily i do filmu Kill Bill, román jako celek nefunguje. Děj se divoce tříští a skáče, pohnutky postav působí konstruovaně, z vyprávění trčí slogany.

Pravé není vůbec nic

Chuck PalahniukKniha na vydání čekala několik let proto, že nakladatelům přišla ponurá. Lepší zdůvodnění by však znělo: příliš plakátová. Ústřední myšlenka v podstatě opakuje totéž, co rakouská nositelka Nobelovy ceny Elfriede Jelineková tvrdí už od sedmdesátých let – žijeme ve světě, kde pravé není vůbec nic, dokonce ani láska.

I v hysterii, citech, bolestech kopírujeme, využíváme a předvádíme, posedlí hlavními rolemi. Navíc se ty nacvičené představy o kráse, štěstí, idyle dají setřást jen s obrovským vypětím a oběťmi. Tedy pokud každý pokus o únik jen neutahuje smyčku, nevhání víc do (pro) pasti, jak naznačuje Palahniuk.

Cesta, kterou volí jeho postavy, vede k násilí až sebedestrukci, ale ve výsledku se zdá stejně pošetilá a marná. Což neznamená, že by Neviditelné nestvůry skončily zcela bezvýchodně. V životech, jejichž metaforou je televize, zbývá jediná možná víra – v moc příběhů.

Chuck Palahniuk: Neviditelné nestvůry
Překlad Richard Podaný.
Odeon, 220 stran, cena 249 korun

Hodnocení MF DNES: 60 %

  • Nejčtenější

RECENZE: Komedie Ženská na vrcholu předvádí, jak ukrást velrybě legraci

Proti současné domácí epidemii romantických komedií už by se mělo v Česku očkovat. Nejnověji divákovu odolnost prověří...

ANKETA: Jaký byl největší hit od revoluce? Zvolte hit třiceti let svobody

Revoluce roku 1989 přinesla umělcům možnost konečně svobodně tvořit. Dramaturgové hudební stanice Óčko STAR vybrali ve...

Štědrý večer přinese na ČT novou pohádku Princezna a půl království

Podle tradice připravila Česká televize pro každý ze tří vánočních dní novou pohádku. Na Štědrý večer se představí...

KOMENTÁŘ: Ani Terminátor, ani Rambo. Legendy vydrží jen jednu generaci

Kdykoli kdekoli vyhoří jasný papírový favorit, strhne se pozdvižení. Ale že by se něco takového mohlo přihodit...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Odlišné názory dnes někteří označují za fake news, řekl Vašut v Rozstřelu

Ve čtvrtek do kin vstoupí snímek Jonáše Karáska, který na filmová plátna přináší největší vzpouru ve vězeňské historii...

Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Test celoročních pneumatik. Jak si vedou za sucha, za mokra a na sněhu

K celoročním pneumatikám výrobci přistupovali po dlouhá léta macešsky. Konečně se však vrátily do jejich přízně....

Premium

Pes celý život čeká na to, až ho někdo sprdne, říká veterinář

Do své ordinace v centru Prahy dochází den co den už 22 let, aby znovu na nohy postavil čtyřnohé domácí mazlíčky. „I...

  • Další z rubriky

Kubišová, Čáslavská i Burešová. Osudy rebelek inspirují malé čtenářky

Nejen ze zahraničního, ale i československého prostoru za uplynulých sto padesát let vzešly silné, inspirativní a...

Premium

Jsem pravnuk českého génia Járy Cimrmana, tvrdí americký spisovatel Fulghum

Od svého domu v americkém Utahu odhání klaksonem medvědy, Češi ho tam však navštěvují bez problémů. Možná proto, že...

RECENZE: Další bezesná noc. Druhá Prašina působí jako seriál 24 hodin

Tajemstvím zahalená, temná a na pokračování. To je Prašina. Loňský debutový román Vojtěcha Matochy si kromě nominací na...

RECENZE: Autor sází v Dějinách násilí na vlastní traumata. Znovu

Poslouchat za dveřmi se nemá, učí rodiče děti. Francouzský spisovatel Édouard Louis si však nemohl pomoct. Byl...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz