Nepodávej ruku číšníkovi, radí v nové knize povídek režisér Jan Němec

  11:08aktualizováno  11:08
Nepodávej ruku číšníkovi je název knihy filmaře Jana Němce, kterou v pátek na autogramiádě v Praze představilo nakladatelství Torst. Tvůrce filmů Démanty noci, O slavnosti a hostech či Noční hovory s matkou v ní v 31 příbězích přibližuje svůj život.

Filmový režisér Jan Němec | foto: ČTK

"Kupujte, kupujte, kupujte," vyzýval literární debutant přítomné. "Jsou to historky, které jsem psal v letech 1970 až 1990, některé z nich vyšly začátkem 90. let v časopisu Reflex," uvedl. Přiznal, že se vydal na dráhu spisovatele, a nemůže se tedy vymlouvat na kameramana, střihače či producenta, že mu dílo pokazili.

Kmotry, dokumentaristky Olga Sommerové a Olga Špátová útlou knížku doslova zahltily filmem, když ji omotaly jedním z Němcových opusů. "Je mi ctí pokřtít knihu, kterou jsem nečetla," řekla první. Její dcera dodala, že se právě kvůli Němcovi třikrát hlásila na režii na FAMU.

Na své si na stránkách Němcovy knihy přijdou běžní čtenáři i kolegové z branže. Autor totiž píše s velkou sebeironií, je nemilosrdný k sobě i k ostatním. Popisuje bohémský život zasvěcený filmu, kdy se s větším či menším úspěchem pokoušel po ohromujícím nástupu v nové vlně domácí kinematografie 60. let prosadit i po zlomu vyvolaném okupací Československa v roce 1968.

Nestandardní osobnost s duší věčného provokatéra žije nestandardní život za všech okolností, v Československu i v exilu, nejprve v Evropě a poté v nově nalezeném domově ve Spojených státech.

Povídky sdělují hodně o atmosféře doby i o autorově houževnaté nepoddajnosti. A to i tehdy, když jejich obsahem jsou drobné příhody, milostné pletky, souboje s režimem, zápolení s pokušeními, vtípky i osudové zvraty. Je na čtenáři, aby posoudil, co z těchto čtivých ironických črt psal život a co fantazie.

Filmový režisér Jan Němec vydal knihu povídek Nepodávej ruku číšníkovi

Filmový režisér Jan Němec vydal knihu povídek Nepodávej ruku číšníkovi

"Když jsem nemohl filmovat, tak jsem buď fotil, nebo psal poznámky či skici, takže základem této knížky byly drobné zápisky, které jsem potom dal dohromady," řekl Němec. "Materiálu mám dobře dvakrát tolik," dodal tento pozorovatel světa, který dovede spojit věci obecné a politické, osobní a intimní do jednoho celku. Vyznává prý úhel pohledu spisovatele Jaroslava Haška, protože si myslí, že "sranda jako v márnici" k životu patří.

Letos v červenci oslavil režisér a pedagog Jan Němec pětasedmdesátiny. Po Démantech noci byli jeho druhým filmem povídkoví Mučedníci lásky, kde se v jednom ze tří příběhů mihla jeho pozdější druhá manželka zpěvačka Marta Kubišová. Poprvé byl ženatý s filmařkou, spisovatelkou a výtvarnicí Ester Krumbachovou, potřetí se oženil v emigraci, čtvrtou svatbu měl v dubnu 2003.

Němcovu kariéru přerušila normalizace, po zákazu natáčení v roce 1974 emigroval. Odešel do Německa, později do USA. Po návratu těžko hledal témata, která by přitáhla kritiku a diváky. Průlom přišel až po snímku Noční hovory s matkou z roku 2000, na který věčný experimentátor navázal filmy Krajina mého srdce, Toyen a Heart Beat 3D. Za své snímky získal řadu cen, má i domácí vyznamenání včetně medaile Za zásluhy, kterou mu udělil v roce 2002 Václav Havel.

Autoři: ,

Nejčtenější

RECENZE: Metallica a opakovaný vtip? Už zase hity naředila Jožinem

James Hetfield, Metallica, Letiště Letňany (18. srpna 2019)

Americká kapela Metallica hrála v neděli večer v pražských Letňanech sedmdesáti tisícům fanoušků, koncert byl velkolepý...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Michael Bublé odehrál svou tuzemskou koncertní premiéru 24.1. 2014 v O2 aréně.

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Michael Bublé, Eros Ramazzotti nebo Ariana...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

RECENZE: Ječící fanynky a jalová show. Praze se představila Billie Eilish

Billie Eilish 20. srpna 2019 v pražské O2 areně

Beznadějně vyprodaná pražská O2 arena přihlížela v úterý večer koncertní premiéře hudebního zjevení dnešní doby....

RECENZE: Tenkrát v Hollywoodu se najde vše, co má (nejen) Tarantino rád

Leonardo DiCaprio a Brad Pitt ve filmu Tenkrát v Hollywoodu

Dobám, kdy se muži nebáli být chlapy a ženy uplatnit svůj půvab, kdy z hereckých karavanů duněl kuřácký kašel a hvězdám...

Další z rubriky

RECENZE : Německý Švejk čelí bestialitě a baví zimního krále

Spisovatel Daniel Kehlmann

Třicetiletá válka a Tyll Enšpígl – jde to dohromady? Jedna znejbestiálnějších řeží v lidských dějinách a zlomyslný...

Proč D. H. Lawrence vinili z obscénnosti? Připomínají to Ženy milující

Spisovatel David Herbert Lawrence

Obscénní, nepřípustné. Takového hodnocení se zhruba před sto lety dostávalo románům britského modernisty Davida...

Tarantinovi bych dělala i catering. Naštěstí mám roli, říká Margot Robbie

Margot Robbie ve filmu Tenkrát v Hollywoodu

Stačilo pět let a z Australanky Margot Robbie je jedna z nejsledovanějších mladých losangeleských hereček. V novém...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz