Nepodařená slohovka pozoruhodné sestřičky

  1:00aktualizováno  1:00
Australská diplomovaná zdravotní sestra a porodní asistentka Lydia Laubeová je dobrodružka. Její práce ji zavála do různých končin.
knihy, literatura - ilustrační foto

knihy, literatura - ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Dojmy z exotických míst popsala ve vzpomínkových knihách o Mongolsku, Vietnamu, Kambodži či naposledy o Saúdské Arábii. Roční pobyt v posledně jmenované zemi zachytila v titulu Za závojem. V pasti saúdskoarabského "ráje". Ten nyní vyšel česky.

Když Laubeová narazila v Sydney na inzerát, který zval ošetřovatelky k práci v romantické poušti a lákal na štědrý příjem, nezaváhala. Navzdory zkušenostem z pracovních pobytů v zemích třetího světa však tentokrát narazila. Naletěla na sliby pochybné pracovní agentury a upsala se k práci v instituci, o níž měla jen mlhavé představy.

Záhy po příjezdu do Nemocnice krále Fahda, vzdálené sedmnáct kilometrů od druhého svatého města islámu Medíny, Laubeová pochopila, jak moc se zmýlila. Namísto slibovaného "veskrze kosmopolitního společenství, kde mohou cizinci vést stejný život jako doma" byla konfrontována s nesvobodou, špehováním, úplatkářstvím, administrativním molochem v nemocnici i na úřadech, se svévolí náboženské policie.

A také se skutečností, že zde žije a pracuje jako neprovdaná cizinka. Její roční působení v nemocnici, z jejíhož areálu nebylo prakticky úniku, sestávalo z úmorné  práce v instituci, kde vládl chaos, špína, naprostá neprofesionalita i nezájem lékařů a z trochy volna, které jí po dvanáctihodinovém zaměstnání šest dní v týdnu zbylo.

S obdivuhodnou houževnatostí i nezbytnou dávkou improvizace si ošetřovatelka dokázala vytvořit jakés takés podmínky pro přežití, naučila se arabsky, zařídila si prakticky z ničeho bydlení a přizpůsobila se tamějším zvyklostem. Neboť "během svých cest po Asii jsem si ověřila, že panika a pláč mi nejsou k ničemu. Vždycky je nejlepší snažit se chovat jako místní a spolehnout se na jejich shovívavost. A tak jsem se poddala Alláhově vůli a nacvičovala východní klid."

A budiž dodáno, že příležitostí měla ještě více, neboť Laubeová se navzdory všem svým zkušenostem rozhodla podepsat novou smlouvu na další rok.

Ty jistě vzrušující měsíce však Laubeová popisuje stylem nevydařeného slohového cvičení žáka, který popisuje zážitky z prázdnin. O autorčiných pokusech o křečovitý humor či jejích rádoby vtipných glosách typu "No fuj, umyj si ruce mýdlem, nevěřící pse" ani nemluvě.

Ani patnáctistránkový doslov o historii Saúdské Arábie od proroka Muhammada až k obrazu dnešní Saúdské Arábie pocházející z blíže nespecifikovaného zdroje již na dojmu z této přebytečné knihy nemůže nic změnit.

LYDIA LAUBEOVÁ - Za závojem
Přeložila Hana Mayerová. Euromedia Group, Praha 2006, 208 stran, doporučená cena 199 korun.
Hodnocení MF DNES:

Autor:

Nejčtenější

RECENZE: Metallica a opakovaný vtip? Už zase hity naředila Jožinem

James Hetfield, Metallica, Letiště Letňany (18. srpna 2019)

Americká kapela Metallica hrála v neděli večer v pražských Letňanech sedmdesáti tisícům fanoušků, koncert byl velkolepý...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Michael Bublé odehrál svou tuzemskou koncertní premiéru 24.1. 2014 v O2 aréně.

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Michael Bublé, Eros Ramazzotti nebo Ariana...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

RECENZE: Ječící fanynky a jalová show. Praze se představila Billie Eilish

Billie Eilish 20. srpna 2019 v pražské O2 areně

Beznadějně vyprodaná pražská O2 arena přihlížela v úterý večer koncertní premiéře hudebního zjevení dnešní doby....

RECENZE: Tenkrát v Hollywoodu se najde vše, co má (nejen) Tarantino rád

Leonardo DiCaprio a Brad Pitt ve filmu Tenkrát v Hollywoodu

Dobám, kdy se muži nebáli být chlapy a ženy uplatnit svůj půvab, kdy z hereckých karavanů duněl kuřácký kašel a hvězdám...

Další z rubriky

RECENZE: Vyhynutí je norma. Budoucnost prý vede lidstvo mezi hvězdy

Fyzik Michio Kaku byl v roce 2018 hostem newyorského Comic-Conu.

„Život je příliš křehký, než aby byl uložen na jediné planetě, vydán napospas všem těm hrozbám, které na Zemi číhají,“...

Už nešmíruje telefony. Tentokrát Paolo Genovese zachraňuje sebevrahy

Italský režisér a spisovatel Paolo Genovese (24. 9. 2018)

Před třemi lety italský režisér Paolo Genovese ve filmu Naprostí cizinci dokázal, že mobilní telefony se staly...

Zemřela Toni Morrisonová, autorka románů Píseň o Šalamounovi nebo Milovaná

Nositelka Nobelovy ceny za literaturu Toni Morrisonová. (6. srpna 2019)

Ve věku 88 let zemřela americká spisovatelka Toni Morrisonová. Oznámil to její vydavatel, podle něhož zemřela v pondělí...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz