Ze zahraničních autorů si čtenáři nejvíce půjčovali knihy autorky romantických a detektivních románů Nory Robertsové píšící také pod pseudonymem J. D. Robb a Sara Hardesty. Knihovny mají 106 jejích děl a lidé si je loni půjčili více než padesáttisíckrát. Vyplývá to ze statistiky, kterou poskytla Národní knihovna.
Žebříček nejúspěšnějších českých spisovatelů, ve kterém převažují autoři literatury pro děti a mládež a autoři orientovaní na četbu pro ženy a detektivky, pokračuje autorem detektivek Janem Bauerem s 15 115 výpůjčkami (132 titulů). Na třetím místě je Hana Parkánová-Whitton, která se mezi nejpůjčovanějšími autory objevuje poprvé (26 titulů bylo půjčeno 12 964 krát). Šestý se umístil Michal Viewegh a klasickou beletrii zastupuje pouze Karel Čapek.
V top ten nejpůjčovanějších knih je Viewegh na druhém a třetím místě za Tučkovou se svými tituly Mráz přichází z Hradu a Mafie v Praze. V tomto žebříčku jsou čtyři Vondruškovy knihy na pátém, šestém, sedmém a desátém místě. Do první desítky tentokrát neproniklo žádné dílo z kategorie tradiční povinné školní četby.
I mezi nejpůjčovanějšími zahraničními autory jsou nejvíce autoři detektivek, románů pro ženy či pro děti. Druhá byla se 47 251 výpůjčkou autorka historické ságy Dynastie Morlandů Cynthia Harrod-Eaglesová, třetí stálice ženské literatury Danielle Steelová (31 032 výpůjček). Nejpůjčovanější knihou zahraničního autora ovšem loni bylo Padesát odstínů šedi od E.L. Jamesové.
Ve všech veřejných knihovnách bylo loni registrováno 41,5 milionu výpůjček. Předmětem analýzy NK byly přibližně tři miliony výpůjček, tedy asi 7,5 procenta z nich; zahrnovaly 47 392 různých titulů. Tato půjčovaná díla byla původně napsaná v 64 jazycích. Největší podíl (53 procent) představovala díla vytvořená v angličtině, 31,6 procenta tvořila díla v češtině.
Daleko do knihovny? Kupte si e-knihu z domovaKnižní bestsellery včetně čtenářských recenzí najdete na Knihy.iDNES.cz |