Nejhledanější muž je však překvapivě dobrý, a co se detektivních románů týká, mohl by být i důstojnou konkurencí Larssonově druhému dílu trilogie Milénium, který vyjde v půli srpna.
Čtyři propletené dějové linie (někdy i více), osm hlavních postav (poskládaných po dvojicích postupně v jednotlivých kapitolách), terorismus, islamisté, nervózní němečtí vyšetřovatelé a hlavní otázka, která se nad knihou vznáší a činí z ní částečně i morální apel: Je život důležitější než zákon? To jsou komponenty, z nichž je Nejhledanější muž složený.
Na útěku
Vyhublý a zmučený ruskočečenský uprchlík Issa se po mnoha peripetiích dostane do Hamburku. Přijme ho rodina tureckých přistěhovalců, podpoří ho britský bankéř, pomáhá mu právnička dobročinného spolku pro uprchlíky, stará se o něj špion kontrarozvědky. Trochu moc povyku kvůli oběti války v Čečensku! To by však tahle oběť nemohla být nemanželským synem zesnulého ruského bosse a majitele pohádkového lipicánského účtu.
S charaktery jednotlivých postav má Le Carré trochu problém – není úplně příjemné si vždycky nejprve přečíst popis a charakteristiku (malá podsaditá žena v neforemném oblečení...), nějak si danou postavu začít představovat a pak si tuhle představu muset korigovat, protože její chování či vystupování původnímu popisu příliš neodpovídá – tak například z malé podsadité postavy právničky Annabel v kulatých brýlích s batohem na zádech se vyklube přitažlivá a opravdu pohledná femme fatale.
Ale to se dá Le Carrému odpustit – výměnou za prvotní zmatenost získává čtenář poutavý příběh s rychlým spádem, který vrší zápletky ve filmovém rytmu. Ne nadarmo bylo několik Le Carrého předchozích románů zfilmováno. Ostatně v knize se odráží i autorova zkušenost se spoluprací s britskou tajnou službou MI5.
Nejhledanější muž je přitažlivé současné čtení, které se odehrává na pomezí Ruska a Čečenska a v Hamburku, známém pobytem teroristy Muhammada Atty, který se podílel na útocích z 11. září. Zachycuje hysterickou americkou snahu potlačit každý další teroristický útok.
Le Carré nemá rád Bushovu politiku a na válku v Iráku reagoval článkem nazvaným Spojené státy se zbláznily. Z Nejhledanějšího muže je to patrné – autorovy sympatie má vždycky právnička poskytující pomoc žadatelům o azyl (ať už je podsaditá nebo přitažlivá). K tomu přispívá i to, že jejím předobrazem je, jak je možné vyčíst z poděkování v závěru knihy, právník, který pomáhal turecko-německému muslimovi čtyři a půl roku nespravedlivě vězněnému v Guntánamo Bay.
JOHN LE CARRÉ - Nejhledanější muž
Mladá fronta, Praha 2009, 350 stran, 299 korun.
Hodnocení MF DNES: 70 %