Neautorizovaná Rottrová, romantik Cupák, dráždivý Dejdar a ti druzí

  15:42aktualizováno  15:42
Aktuální série životopisných knih o známých českých umělcích je sice stylově rozprostřena od "neautorizovaného životního příběhu" po dílo teatrologa, žádná z nich ale nepadá do bahna bulváru, ani se nevznáší ve výšinách, čitelných jen odborníky.

Marie Rottrová | foto: Lucie Robinson

MIROSLAV GRACLÍK, VÁCLAV NEKVAPIL: Marie Rottrová (Nakladatelství XYZ)
"Moravská Lady Soul" se během let vypracovala z provinční ostravské zpěvačky až na hvězdu první velikosti, která v posledních letech zažívá velký comeback a letos při předávání Andělů vstoupila do Síně slávy. Kniha, která podtitulem "Neautorizovaný umělecký a životní příběh" snad má slibovat bůhvíjaké pikantérie, se naštěstí drží v únosných mezích. Ostatně, Rottrová nikdy nepotřebovala dohánět uměleckou impotenci skandály a z tohoto hlediska kromě několika spíš úsměvných historek nebylo tedy o čem psát. Autoři se naštěstí věnovali z větší části hudbě a uměleckému životu Marie Rottrové a knihu doplnili i podrobným informačním aparátem.

JIŘÍ DATEL NOVOTNÝ: Ďábel z Vinohrad - Vzpomínka na Jiřího Šlitra (Nakladatelství XYZ)
Dlouholetý člen divadla Semafor a svého času i tajemník Jiřího Suchého a tiskový tajemník divadla vytvořil knížku vzpomínek na iniciátora vzniku a zřejmě nejlepší éry divadla Semafor, ve které prostřednictvím nových i archivních vzpomínek promlouvají např. Jiří Suchý, Jiří Voskovec, Jan Werich, Miroslav Horníček, Jiří Menzel, ale třeba i Oldřich Nový. Jednotlivé vzpomínky, které dávají dohromady nesentimentální portrét všestranně nadané osobnosti prokládají texty známých semaforských písniček ze Šlitrova pěveckého repertoáru a samozřejmě řada dobových fotografií.

MIROSLAVA BESSEROVÁ: Martin Dejdar - Hercův úsměv, smích i pláč (Ikar)
Všechny knihy Miroslavy Besserové spojuje velmi úzký kontakt s objektem jejího zájmu. Někdy působí až přehnaně, pocitem jakéhosi "ostentativního kamarádství". Je ale třeba přiznat, že se známí herci autorce v rozhovorech poměrně upřímně otevírají, což se odráží do výsledku pozitivně. A jak Besserová Martina Dejdara komplexně vidí? "Je pro diváky vždycky záruka dobré zábavy, pro pořadatele jistota vyprodaného sálu. Myslím, že jemu pánbůh nadělil všechno, co dokonalý kumštýř k dokonale odvedené profesi potřebuje: intelekt, sebekontrolu, dráždivý způsob herectví, jen jaksi zapomněl přidat alespoň špetku ´umění´ se nabídnout."

JINDŘICH ČERNÝ: Eduard Cupák (Nakladatelství XYZ)
Herecká kariéra Eduarda Cupáka je spojena s filmy režiséra Václava Kršky v 50. letech, s romantickými divadelními postavami v 60. letech, s dlouhou řadou rolí ve filmu i televizi v následujících dekádách. S nezaměnitelným vemlouvavým hlasem a citlivým projevem se Cupák uplatnil před rozhlasovým mikrofonem. Divadelní historik Jindřich Černý se v monografii důkladně věnuje hercovu dramatickému osudu. Zachycuje jej v kontextu společenských událostí, podrobně rozebírá Cupákovy divadelní, filmové i rozhlasové role a čtenáři vkusně představuje i jeho často komplikované soukromí.

ZDENĚK PODSKALSKÝ: Není tam nahoře ještě někdo jinej? (Nakladatelství XYZ)
Zdeněk Podskalský nacházel humor v každém dni. Svědčí o tom jeho denní záznamy, ve kterých kromě běžných zápisků si zaznamenával vtipy, historky, které se udály jemu či jeho blízkým, postřehy a samozřejmě letmé nápady, které pak užil ve svých scénářích. Diáře si vedl Zdeněk Podskalský nepřetržitě od roku 1964. V knize jsou tyto záznamy doplněny o jeho nedokončené paměti, z nichž se dozvíme mnohé z dětství, mládí, studií, práci, rodině. Další složkou knihy jsou Podskalského fejetony, které vycházely v sobotním Svobodném slově, několik povídek a části korespondence. Knihu uspořádali Zdeněk Podskalský mladší a Alex Koenigsmark.

Autor:

Nejčtenější

Poprvé v bondovce bude agentem 007 žena, černošská herečka Lashana Lynchová

Britská herečka Lashana Lynchová ve filmu Captain Marvel

Novým tajným agentem s označením 007 bude po Danielu Craigovi poprvé v dějinách bondovek žena a černoška, britská...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Z filmu Metallica: Francie na jednu noc

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Oldřich Kaiser prodělal infarkt. Skončil na jednotce intenzivní péče

Oldřich Kaiser (1. března 2017)

Herec Oldřich Kaiser (64) skončil po prodělaném infarktu myokardu na jednotce intenzivní péče v jedné z pražských...

Norská dvojčata Marcus & Martinus sobotním koncertem pobláznila Slavkov

Koncert norských dvojčat Marcuse & Martinuse v Slavkově u Brna vzbudil davové...

Kdekoliv se dvojčata Marcus & Martinus objeví, vzbudí davové šílenství. Nejinak tomu bylo i ve Slavkově u Brna na...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

Další z rubriky

Jako ryba ve vodě. Akvárium v Seattlu odhalí dávné rodinné bolesti

Aljašský spisovatel David Vann

Složité rodinné vztahy. V těch se aljašský spisovatel David Vann cítí jako ryba ve vodě. České čtenáře o tom mohly...

Zneužíval jej otec, vypsal se z toho s ironií. Vychází Patrick Melrose

Záběr ze seriálu Patrick Melrose

Někdy si literárního díla musí všimnout filmaři, aby je docenila široká veřejnost. Bylo to tak v případě Královy řeči,...

RECENZE: Akce střídá akci. Hrdinný Pérák zasáhl cíl

Z komiksu Pérák: Oko budoucnosti

Legendárního Péráka je poslední dobou všude plno. Nyní je k mání komiksové album s titulem „Pérák: Oko budoucnosti“...

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?

Najdete na iDNES.cz