RECENZE: Návrat krále Šumavy v komiksu skvěle navazuje. Připomíná Hasila

  7:54aktualizováno  7:54
V pražském Labyrintu vyšel první díl komiksové trilogie Návrat krále Šumavy. Kniha realizovaná zkušeným triem, které tvoří Karel Osoha (kresba) a Ondřej Kavalír plus Vojtěch Mašek (scénář), má na co navazovat. A navazuje skvěle.

Ukázka z knihy Návrat krále Šumavy | foto: Labyrint

Roku 2012 vydal u téhož nakladatele jihočeský prozaik David Jan Žák stejnojmenný román. Jde o jasný odkaz na dávný film Karla Kachyni Král Šumavy (1959), ukázkově ideologicky zdeformované dílo o hrdinných ochráncích hranic a mrzkých zloduších, kteří chtějí utéct z komunistického ráje do kapitalistického pekla a odtud vést záškodnický boj.

Fotogalerie

Po letech je jasné, u koho se Kachyňa a jeho scenáristé inspirovali. Předobrazem neohroženého převaděče jim byla reálná postava: Josef Hasil. Dnes je mu čtyřiadevadesát let a žije v USA.

Román i komiks se při vyprávění drží reality. Ostatně těžko vykouzlit silnější příběh, než je ten Hasilův. Rodák ze Šumavy, za války krátce partyzán, po válce příslušník Sboru národní bezpečnosti, kterému však ideologické schematismy strany lezly krkem, v devětačtyřicátém pak vězeň pracovního lágru, z nějž utekl, a konečně agent-chodec americké CIA.

Doslova černobíle

Hasil je sice vzrůstem malý, měří sto šedesát centimetrů, ale velký na duchu: měl sociální cítění, smysl pro spravedlnost, nebál se. Prostě typ prvorepublikového hrdiny, jakého by člověk v současnosti pohledal.

Tým Osoha–Kavalír–Mašek jde sice ve stopách Davida Jana Žáka, pokud jde o slovo, ale zároveň navazuje tak trochu i na Kachyňův film, na jeho vidění. Doslova i přeneseně černobílé.

V první části komiksové trilogie s podtitulem Na čáře mají své místo široké záběry Šumavy, silně atmosférické krajinné obrázky málem romantického typu.

Návrat krále Šumavy

Předloha: David Jan Žák

Ilustrace: Karel Osoha

Labyrint, 2018, 160 stran

Hodnocení­: 90 %

Ale vnější se tu střídá s vnitřním, s intimním. Josef Hasil je miláček žen a později, v komunistickém koncentráku, kde všichni mašírují „prací ke svobodě“, jasně odbojný živel. Cloumají s ním vášně, touhy, sny – chce dát svému životu smysl, naplnit jej po okraj.

Připomínat dějiny, potažmo razantní dějinné zlomy, není nikdy od věci. Zvláště v době, kdy je hitem ztráta paměti, kdy kdokoli nadšeně modeluje zdejší minulost k obrazu svému.

Mimochodem: do lágru tenkrát Hasila poslal Karel Vaš, jedna z největších zrůd komunistické justice po roce 1948. Takže rychle sem s druhým a třetím dílem komiksového „krále Šumavy“.

Autor:

Mohlo by vás zajímat

23. 3. proběhne předávání filmových cen (Praha, Rudolfinum)
17. 3. bude mít premiéru pořad Za oponou na iDNES KINO


Nejčtenější

Zemřel herec a zpěvák Robert Hlavatý, hrál v Tajemství i v Ulici

Hudebník Robert Hlavatý

Ve věku 50 let zemřel na rakovinu muzikant a herec Robert Hlavatý. Objevil se v muzikálech Kvaska, Děti ráje či jako...

Zemřel Stanislav Zindulka, vtipný a dvorný kavalír ze starých časů

Herec Stanislav Zindulka na snímku z června 2017

Ve věku 86 let zemřel člen hereckého souboru Činoherního klubu, držitel Thálie i Českého lva Stanislav Zindulka. Zprávu...

RECENZE: Opravdu pocta Vondráčkové? Muzikál Kvítek mandragory klesl ke dnu

Jaromír Nosek a Miroslav Etzler v muzikálu Kvítek mandragory

Původní muzikál připravený na motivy písní Heleny Vondráčkové měl ve středu premiéru v Divadle Broadway. Tvůrci divákům...

Televizní rada si všimla vulgarit v seriálu Most!, žádá nápravu

Michal Isteník, Vladimír Škultéty, Martin Hofmann, Zdeněk Godla a Miloš...

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání se vrátila k seriálu Most!, který se již uzavřel. Upozornila Českou televizi,...

KOMENTÁŘ: Hitler může, Jackson ne? Když se upravuje historie, končí legrace

Záběr z odebrané epizody seriálu Simpsonovi

Děda Simpson prý za svého pobytu v Evropě předváděl striptýz Adolfu Hitlerovi. To je v pořádku. Ale když jeho syn Homer...

Další z rubriky

Nominaci na Magnesii Literu má Denemarková, Stančík i Szantó

Autoři nominovaní na Magnesii Literu se svými knihami (5. března 2019)

Do boje o letošní výroční knižní ceny Magnesia Litera vstupují Radka Denemarková, Petr Stančík nebo Tereza Semotamová....

Už jsem nechtěl mlčky pracovat pro tanky, co obsadily Prahu, píše básník

Spisovatel a básník Vadim Delone

Česky poprvé vychází vzpomínková kniha ruského autora Vadima Deloneho Portréty v ostnatém drátu.

Závist ženy je nejlepší reklama, říká Ascher v Šíleném hedvábníkovi

Lída a Zika Ascherovi

„Krásnější tisk jsem nikdy neviděl,“ řekl o látkách společnosti Ascher před mnoha lety módní návrhář Christian Dior. O...

Najdete na iDNES.cz