RECENZE: Návrat krále Šumavy v komiksu skvěle navazuje. Připomíná Hasila

  7:54aktualizováno  7:54
V pražském Labyrintu vyšel první díl komiksové trilogie Návrat krále Šumavy. Kniha realizovaná zkušeným triem, které tvoří Karel Osoha (kresba) a Ondřej Kavalír plus Vojtěch Mašek (scénář), má na co navazovat. A navazuje skvěle.

Ukázka z knihy Návrat krále Šumavy | foto: Labyrint

Roku 2012 vydal u téhož nakladatele jihočeský prozaik David Jan Žák stejnojmenný román. Jde o jasný odkaz na dávný film Karla Kachyni Král Šumavy (1959), ukázkově ideologicky zdeformované dílo o hrdinných ochráncích hranic a mrzkých zloduších, kteří chtějí utéct z komunistického ráje do kapitalistického pekla a odtud vést záškodnický boj.

Fotogalerie

Po letech je jasné, u koho se Kachyňa a jeho scenáristé inspirovali. Předobrazem neohroženého převaděče jim byla reálná postava: Josef Hasil. Dnes je mu čtyřiadevadesát let a žije v USA.

Román i komiks se při vyprávění drží reality. Ostatně těžko vykouzlit silnější příběh, než je ten Hasilův. Rodák ze Šumavy, za války krátce partyzán, po válce příslušník Sboru národní bezpečnosti, kterému však ideologické schematismy strany lezly krkem, v devětačtyřicátém pak vězeň pracovního lágru, z nějž utekl, a konečně agent-chodec americké CIA.

Doslova černobíle

Hasil je sice vzrůstem malý, měří sto šedesát centimetrů, ale velký na duchu: měl sociální cítění, smysl pro spravedlnost, nebál se. Prostě typ prvorepublikového hrdiny, jakého by člověk v současnosti pohledal.

Tým Osoha–Kavalír–Mašek jde sice ve stopách Davida Jana Žáka, pokud jde o slovo, ale zároveň navazuje tak trochu i na Kachyňův film, na jeho vidění. Doslova i přeneseně černobílé.

V první části komiksové trilogie s podtitulem Na čáře mají své místo široké záběry Šumavy, silně atmosférické krajinné obrázky málem romantického typu.

Návrat krále Šumavy

Předloha: David Jan Žák

Ilustrace: Karel Osoha

Labyrint, 2018, 160 stran

Hodnocení­: 90 %

Ale vnější se tu střídá s vnitřním, s intimním. Josef Hasil je miláček žen a později, v komunistickém koncentráku, kde všichni mašírují „prací ke svobodě“, jasně odbojný živel. Cloumají s ním vášně, touhy, sny – chce dát svému životu smysl, naplnit jej po okraj.

Připomínat dějiny, potažmo razantní dějinné zlomy, není nikdy od věci. Zvláště v době, kdy je hitem ztráta paměti, kdy kdokoli nadšeně modeluje zdejší minulost k obrazu svému.

Mimochodem: do lágru tenkrát Hasila poslal Karel Vaš, jedna z největších zrůd komunistické justice po roce 1948. Takže rychle sem s druhým a třetím dílem komiksového „krále Šumavy“.

Autor:

Nejčtenější

TELEVIZIONÁŘ: Herecký král filmu Schmitke objevuje Babylon Berlín

Ze seriálu Babylon Berlín

I když osobně zůstal u nominace, před čtyřmi lety německý herec Peter Kurth s kolegy nadšeně slavil ceny české filmové...

PRVNÍ DOJMY: Koptashow, krycí jméno pro reklamu na StarDance

Z pořadu Koptashow

Co mají společného tanečnice Tatiana Drexlerová, sportovec Aleš Valenta a herec Jiří Dvořák? Přece StarDance, kde ona...

Případ Kursk, kde z tragédie ponorky vypustili roli sympatického Putina

Záběr z filmu Kursk

Vypjaté události, které popisuje premiérový snímek Kursk, přicházející právě do našich kin, se začaly odehrávat 12....

KOMENTÁŘ: Takže opět boduje Ordinace, Všechnopárty... A co novinky?

Ze seriálu Strážmistr Topinka

Televizní svět by občas potřeboval tlumočníka do prozaické řeči smrtelníků. Například již začalo vysílání podle...

TELEVIZNÍ CENY: Máte poslední možnost volit nejlepší seriál či film

TELEVIZNÍ CENY iDNES.cz

Na portálu iDNES.cz máte v pondělí poslední možnost hlasovat ve čtvrtém ročníku televizních cen. Čtenáři mohou vybrat...

Další z rubriky

RECENZE: Je to jen sen? Jiří Hájíček vydal vydařenou sbírku haiku

Spisovatel Jiří Hájíček - autor románu Rybí krev.

Spisovatel Jiří Hájíček se profiloval jako prozaik – autor povídkových sbírek a ceněné románové trilogie Selský baroko,...

RECENZE: Když se dobrý úmysl mísí se špatným provedením. To je Přehodit řeku

Přehrada Slapy

Román Přehodit řeku připomíná německého radiotechnika Rudolfa Formise, který z Československa vysílal protinacistické...

RECENZE: Texty pro Farnou a Csákovou nejsou vhodné literární cvičení

Patricie Fuxová

Abych byla in, žiju na plnej plyn – knihu autorky tohoto rýmu bere čtenář do ruky s oprávněnou obezřetností. Literární...

Najdete na iDNES.cz