Na kletby faraonů nevěřím, říká egyptolog Verner

  16:02aktualizováno  21. května 11:19
Přední český egyptolog Miroslav Verner, autor aktuálně vydaných knih Pyramidy a Objevování starého Egypta, odpovídal on-line na otázky čtenářů iDNES.cz.

Egyptolog Miroslav Verner | foto: archiv

ODPOVĚDI MIROSLAVA VERNERA NAJDETE ZDE

Miroslav Verner (1941) vystudoval egyptologii a prehistorii na Filozofické fakultě UK v Praze. "Ke studiu egyptologie jsem se v roce 1960 dostal určitou shodou okolností," zavzpomínal v on-line rozhovoru na svoje egyptologické začátky.

"Z politických důvodů jsem se po maturitě nedostal na studium a teprve po dvou letech dělnické praxe mně to bylo umožněno. Právě v tom roce, tzn. 1960, se poprvé po deseti letech otevírala na Filozofické fakultě UK egyptologie. Mne vždycky zajímaly dějiny a jazyky starověkého Předního Východu, a tak jsem byl zařazen do otevíraného ročníku egyptologie. Nikdy jsem toho nelitoval, egyptologie je velmi zajímavá."

Od roku 1966 Miroslav Verner pracuje v Egyptologickém ústavu FF UK, v letech 1975 až 2000 byl jeho ředitelem. Egyptologii přednáší od roku 1971, v roce 1993 byl jmenován profesorem. Vyučuje rovněž na zahraničních univerzitách, je hostujícím profesorem univerzit v Hamburku, Vídni a Káhiře.

Na archeologických pracích v Egyptě se podílí již od roku 1964, od roku 1976 do současnosti vede české vykopávky na rozsáhlé koncesi v Abúsíru. Zabývá se především archeologií, historií a paleografií Egypta v období 3. tisíciletí př. Kr. se speciálním zaměřením na archeologii doby stavitelů pyramid.

Je členem komise UNESCO pro Muzeum Núbie v Asuánu a Muzeum egyptské civilizace v Káhiře, členem řídícího výboru Mezinárodní asociace egyptologů a čestným členem Německého archeologického ústavu a Rakouského archeologického ústavu.

Vydal dvanáct vědeckých monografií a přes sto vědeckých článků. Dlouhodobě se podílí také na popularizaci egyptologie prostřednictvím knih, článků i televizních pořadů. Jeho nejnovějšími pracemi jsou knihy Pyramidy (Academia 2008, druhé přepracované a doplněné vydání), shrnující nejnovější poznatky o pyramidách, a Objevování starého Egypta (Paseka 2008), zabývající se padesátiletou prací českých egyptologů. - více zde

Profesor Verner odpovídal čtenářům i na otázky, které ryze odbornou egyptologii přesahují: "Film Mumie, respektive Mumie se vrací jsem s určitým sebezapřením viděl z čistě profesionálních důvodů. Musím přiznat, že podobné filmy nevyhledávám, na starém Egyptě a jeho pozoruhodných dějinách a velkolepém kulturním a historickém odkazu mne zajímají jiné věci."

Vyvrátil také některé mýty, které jsou na historii starého Egypta navázány: "Lidé, kteří se zúčastnili odkryvu Tutanchamonovy hrobky a kteří v následujících letech zemřeli, nebyli postiženi žádnou kletbou, zemřeli přirozeným způsobem. Na kletby faraonů nevěřím. Vždyť archeologové klid mrtvých faraonů neruší, ba naopak zachraňují zbytky jejich hrobů už dávno v minulosti generacemi zlodějů zdevastovaných."

Autor:

Mohlo by vás zajímat

24. 2. se uskuteční 91. ročník předávání filmových cen v Los Angeles
23. 3. proběhne předávání filmových cen (Praha, Rudolfinum)
17. 3. bude mít premiéru pořad Za oponou na iDNES KINO


Nejčtenější

Boris Rösner mi radil, ať Ulici beru, vzpomíná Martin Hofmann z Mostu!

Martin Hofmann v seriálu Most! (2019)

Zatímco se všude mluví o seriálu Most!, sedáme si spolu v šatně pražského Divadla v Celetné. Před pěti minutami...

Českou stopu v Teorii velkého třesku podporuje představitelka Amy

Mayim Bialik jako Amy Farrah Fowler v seriálu Teorie velkého třesku

V americkém seriálu Teorie velkého třesku, jehož závěrečnou řadu nyní vysílá Prima Cool, se občas objevují odkazy k...

KOMENTÁŘ: Záhadná postava. Velice spokojený televizní divák

Ze seriálu Most!

Patří do rodiny nadpřirozených bytostí z novodobých pohádek. Na rozdíl od početné armády reptalů ho nikdy nikdo...

RECENZE: Jaromír Hanzlík si napsal telenovelu Léto s gentlemanem

Trailer k filmu Léto s gentlemanem

Na svatého Valentýna utrpěla kina srážku s telenovelou. Kdyby v titulcích filmu stálo Rosamunde Pilcherová a běžel na...

Filmový Freddie Mercury je hit „zbytku světa“, rekordy neláme

Záběr z filmu Bohemian Rhapsody

V Česku i na Slovensku ovládl loni návštěvnost kin. Jak si Bohemian Rhapsody, životopis Freddieho Mercuryho ze skupiny...

Další z rubriky

Z rodné země do Istanbulu. Mistr cestopisu Fermor vystačil s librou týdně

Největší úplněk od roku 1948 nad jednou z mešit v Istanbulu (14. listopadu...

Soubor novodobé anglické prózy přeložené do češtiny je zase o krok blíže dokonalosti. Na řadu totiž konečně přišel i...

RECENZE: Když David Bowie slouží jen jako marketingové lákadlo

Spisovatel Jean Michel Guenassia

O osudovém vlivu Davida Bowieho na holky píše spisovatel Jean-Michel Guenassia.

RECENZE: Ledecký je Čapkovi věrný. Jen jeho poetika je komiksu vzdálená

Jonáš Ledecký se svým obrazem

Ctít originál a sloužit mu? Takovou otázku si musel položit výtvarník Jonáš Ledecký a kolektiv autorů komiksu Kapsy. Na...

Najdete na iDNES.cz