Na kletby faraonů nevěřím, říká egyptolog Verner

  16:02aktualizováno  21. května 11:19
Přední český egyptolog Miroslav Verner, autor aktuálně vydaných knih Pyramidy a Objevování starého Egypta, odpovídal on-line na otázky čtenářů iDNES.cz.

Egyptolog Miroslav Verner | foto: archiv

ODPOVĚDI MIROSLAVA VERNERA NAJDETE ZDE

Miroslav Verner (1941) vystudoval egyptologii a prehistorii na Filozofické fakultě UK v Praze. "Ke studiu egyptologie jsem se v roce 1960 dostal určitou shodou okolností," zavzpomínal v on-line rozhovoru na svoje egyptologické začátky.

"Z politických důvodů jsem se po maturitě nedostal na studium a teprve po dvou letech dělnické praxe mně to bylo umožněno. Právě v tom roce, tzn. 1960, se poprvé po deseti letech otevírala na Filozofické fakultě UK egyptologie. Mne vždycky zajímaly dějiny a jazyky starověkého Předního Východu, a tak jsem byl zařazen do otevíraného ročníku egyptologie. Nikdy jsem toho nelitoval, egyptologie je velmi zajímavá."

Od roku 1966 Miroslav Verner pracuje v Egyptologickém ústavu FF UK, v letech 1975 až 2000 byl jeho ředitelem. Egyptologii přednáší od roku 1971, v roce 1993 byl jmenován profesorem. Vyučuje rovněž na zahraničních univerzitách, je hostujícím profesorem univerzit v Hamburku, Vídni a Káhiře.

Na archeologických pracích v Egyptě se podílí již od roku 1964, od roku 1976 do současnosti vede české vykopávky na rozsáhlé koncesi v Abúsíru. Zabývá se především archeologií, historií a paleografií Egypta v období 3. tisíciletí př. Kr. se speciálním zaměřením na archeologii doby stavitelů pyramid.

Je členem komise UNESCO pro Muzeum Núbie v Asuánu a Muzeum egyptské civilizace v Káhiře, členem řídícího výboru Mezinárodní asociace egyptologů a čestným členem Německého archeologického ústavu a Rakouského archeologického ústavu.

Vydal dvanáct vědeckých monografií a přes sto vědeckých článků. Dlouhodobě se podílí také na popularizaci egyptologie prostřednictvím knih, článků i televizních pořadů. Jeho nejnovějšími pracemi jsou knihy Pyramidy (Academia 2008, druhé přepracované a doplněné vydání), shrnující nejnovější poznatky o pyramidách, a Objevování starého Egypta (Paseka 2008), zabývající se padesátiletou prací českých egyptologů. - více zde

Profesor Verner odpovídal čtenářům i na otázky, které ryze odbornou egyptologii přesahují: "Film Mumie, respektive Mumie se vrací jsem s určitým sebezapřením viděl z čistě profesionálních důvodů. Musím přiznat, že podobné filmy nevyhledávám, na starém Egyptě a jeho pozoruhodných dějinách a velkolepém kulturním a historickém odkazu mne zajímají jiné věci."

Vyvrátil také některé mýty, které jsou na historii starého Egypta navázány: "Lidé, kteří se zúčastnili odkryvu Tutanchamonovy hrobky a kteří v následujících letech zemřeli, nebyli postiženi žádnou kletbou, zemřeli přirozeným způsobem. Na kletby faraonů nevěřím. Vždyť archeologové klid mrtvých faraonů neruší, ba naopak zachraňují zbytky jejich hrobů už dávno v minulosti generacemi zlodějů zdevastovaných."

Autor:

Nejčtenější

RECENZE: Stoprocentní hecíř Habera a jeho věrní málem zbourali O2 arenu

Pavol Habera a Team 9. června 2019 v pražské O2 areně

Pavol Habera s kapelou Team je opět na turné. Nemají novou desku, nemají žádné výročí, jen byl po třech letech zase čas...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Ed Sheeran na svém prvním pražském koncertě 12. 2. 2015 v pražské Tipsport Areně

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

RECENZE: Kabát i na turné ke třicetinám sází po čertech na jistotu

Kabát, Po čertech velký turné, Ostrava, 8. června 2019

Člověk nemusí být ani skalní fanoušek, aby z proslovů mezi jednotlivými skladbami většinou poznal, jaká bude...

Hudební kalendář 2019: Největší koncerty českých a slovenských interpretů

Skupina Kabát na festivalu České Hrady CZ ve Švihově

Rok 2019 je jubilejní pro řadu českých a slovenských interpretů a nejčastější volbou pro velkolepou oslavu je O2 arena....

Další z rubriky

RECENZE: Jiná Alena Mornštajnová. Tichá, citlivá, skvělá

Alena Mornštajnová

Alena Mornštajnová (1963) je v české literatuře doma sice teprve sedmým rokem, ale zvládla už úspěch, na který jiní...

Marek Epstein napsal knihu pro děti. Proměnil Prasáka ve Srabáčka

Scenárista Marek Epstein (2012)

Půl roku po vydání upřímného, avšak bolestného románu Dravec přichází scenárista Marek Epstein s novou knihou....

Být dobrým člověkem je naše rozhodnutí. Patrick Ness píše pro dospělé

Spisovatel Patrick Ness, autor knihy Volání netvora

Budou to dva roky, co spisovatel britsko-amerického původu Patrick Ness naposledy navštívil Česko, aby představil svou...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz