Muriel Káji Saudka přináší první ňadra českého komiksu. A Paroubkovu barvu

  16:13aktualizováno  16:13
Lepší pozdě než nikdy. Čtyřicet let od svého vzniku poprvé vychází legendární komiks Káji Saudka a Miloše Macourka Muriel a oranžová smrt. Reaguje na srpen 1968.

Kája Saudek & Miloš Macourek: Muriel a oranžová smrt (ukázka z komiksu) | foto: Albatros

Muriel a oranžová smrt je druhý (a poslední) díl příběhů o krásné lékařce a okřídleném muži z budoucnosti. Navazuje na knihu Muriel a andělé, vyhlášenou nejlepším českým komiksem všech dob.

Saudek a Macourek připravovali vydání na rok 1970, ale to se už neuskutečnilo. Jen politický sebevrah by za Husákovy normalizace povolil komiks, jehož hlavním tématem je invaze zrůd z oranžové planety.

Orwell mezi mimozemšťany

Paralely jsou více než očividné: zatímco Země směřuje k takřka andělskému míru, v daleké galaxii se usilovně zbrojí, utlačuje, osnuje.

Kája Saudek & Miloš Macourek: Muriel a oranžová smrt (obálka komiksu)

Centrální mozek oranžové planety ovládá obyvatele anténkami, které se voperují do těla a určují vše, co si mají dotyční myslet, cítit, dělat. A tak myslí, cítí a konají stejně, snad jen s tím rozdílem, že pro ženy je těžká práce na polích a v podzemí a pro muže ta v armádě.

Dalo by se říct, že je to Orwellův román 1984 v komiksovém podání. A i tady jde o lásku, sošnému hrdinovi Roovi unesou oranžové potvory vnadnou krásku Muriel. Záchrannou akci hatí intriky generála Xerona, který se zaprodal okupantům a jehož tvář Saudek modeloval podle svého bratra Jana. Na rozdíl od Orwella však komiks končí happy endem.

První poválečná ňadra

Saudkův a Macourkův komiks není jen politickou metaforou, ale také rozpustilou hrou s žánry, médii, odkazy. Cituje Batmana i Přemysla Oráče, okupanti mají na pažích znaky, které jsou možnou ozvěnou SS.

V malém detailu si čtenář může všimnout, že se nájemník jmenuje Scheiskerl (v překladu poseroutka) nebo že reprezentační tisk ze Země je Porno Denmark 69. Nových konotací však kniha nabývá i dnes – při oranžových mimozemšťanech si nelze nevybavit slova Jiřího Paroubka, výjev přebarvující se Země zase připomene Klausovu knihu Modrá, nikoli zelená planeta.

Kája Saudek & Miloš Macourek: Muriel a oranžová smrt (ukázka z komiksu)

I když jedno je škoda. Jak v doslovu píše Tomáš Prokůpek, kdyby kniha vyšla roku 1970, vyskytla by se v ní první odhalená ňadra v českém poválečném komiksu. Tedy ňadra.

Jestliže za normalizace vydání bránily důvody ideologické, po sametové revoluci důvody praktické. To neznamená, že se o Oranžové smrti nevědělo. Několik stran se mihlo už filmem Čtyři vraždy stačí, drahoušku, fanoušci jezdili nepublikovatelné dílo obdivovat do Saudkova ateliéru, půjčovali si ho domů, zkoušeli některé stránky ofotit, případně se inspirovali k vlastním pokusům.

Kája Saudek dokonce mínil, že Muriel a oranžová smrt je lepší než Muriel a andělé, a zhotovil ji i na větším formátu. Jenže na konci 70. let na tom byl finančně tak špatně, že některé listy rozprodal a několik se jich už dohledat nepodařilo.

Z komiksu Muriel a anděléZ komiksu Muriel a andělé

Nakladatelství Albatros chybějící místa (naštěstí jich je málo) nahrazuje alespoň původním Macourkovým scénářem. Výsledkem je knižní unikát, který přes léta dlouhého čekání stále dokáže čtenáře překvapit, pobavit i napnout.

Saudek s Macourkem původně uvažovali o tom, že vytvoří dvanáct dílů příběhů krásné Muriel, souhrnně se měly jmenovat Muriel a anděl Ró. Doba jim to neumožnila. A dnes už žádný další příběh nevznikne – čtyřiasedmdesátiletý Kája Saudek leží již déle než tři roky v nemocnici v kómatu. Takže se nemůže ani těšit z toho, že Muriel a oranžová smrt je konečně na světě.

Kája Saudek, Miloš Macourek: Muriel a oranžová smrt
Albatros, 159 stran
Cena: 499 korun

Mohlo by vás zajímat

23. 3. proběhne předávání filmových cen (Praha, Rudolfinum)
17. 3. měl premiéru pořad Za oponou na iDNES KINO


Nejčtenější

Zemřel herec a zpěvák Robert Hlavatý, hrál v Tajemství i v Ulici

Hudebník Robert Hlavatý

Ve věku 50 let zemřel na rakovinu muzikant a herec Robert Hlavatý. Objevil se v muzikálech Kvaska, Děti ráje či jako...

RECENZE: Opravdu pocta Vondráčkové? Muzikál Kvítek mandragory klesl ke dnu

Jaromír Nosek a Miroslav Etzler v muzikálu Kvítek mandragory

Původní muzikál připravený na motivy písní Heleny Vondráčkové měl ve středu premiéru v Divadle Broadway. Tvůrci divákům...

Televizní rada si všimla vulgarit v seriálu Most!, žádá nápravu

Michal Isteník, Vladimír Škultéty, Martin Hofmann, Zdeněk Godla a Miloš...

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání se vrátila k seriálu Most!, který se již uzavřel. Upozornila Českou televizi,...

RECENZE: Manželské etudy: Nová generace líčí stejné útěky jinými slovy

Z natáčení filmu Manželské etudy: Nová generace

Pod názvem Manželské etudy: Nová generace míří do kin dokumentární projekt, jehož základní podobu převzala režisérka...

RECENZE: Skleněné milování ve vile Tugendhat hraje jenom na efekt

DO KINA: Dobový Skleněný pokoj z vily Tugendhat má jen dva soupeře.

Reálná vila Tugendhat a román Simona Mawera sledující dějiny Československa na osudech jejích obyvatel jsou...

Další z rubriky

Učili je Kafku. Co se o nás Němci na veletrhu v Lipsku ještě dozvědí?

Návštěvnice knižního veletrhu před stánkem vydavatelství Marco Polo (21. března...

Lipsko ožilo knihami. Na jedné straně výstaviště se rojí v pestrých kostýmech ctitelé manga komiksů, na druhé bojuje o...

Kniha do 150 stran má velkou šanci na úspěch, zní z lipského veletrhu

Na knižní veletrh letos do Lipska dorazilo 2 547 vystavovatelů ze 46 zemí (21....

Jak zaujmout německé nakladatele? Takovou otázku si museli položit organizátoři letošního českého hostování na knižním...

RECENZE: Život k sežrání? Jediná dieta, která opravdu zabírá, je láska

Animovaný hrdina snímku Život k sežrání má rád jídlo a je to na něm znát.

Metráček po francouzsku, tak by se mohla jmenovat kniha Mikaëla Olliviera (1968) z produkce nakladatelství Baobab....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz