Murakami, hvězda bez hvězdných manýr

  11:14aktualizováno  11:14
Nepřihodí se často, aby kvůli literatuře byla Praha ve středu pozornosti půlky světa. Česká metropole to zažila koncem října – když přijel japonský spisovatel Haruki Murakami.

Haruki Murakami | foto: David Port

Když před pěti lety přijel na návštěvu Salman Rushdie, byly jej v Česku plné noviny; takových akcí však slavný Brit absolvuje desítky do roka.

Murakami je jiný případ. Hlavní zásluhu na tom, že spisovatel vážil dalekou cestu, má Franz Kafka, respektive Cena Franze Kafky, kterou uděluje společnost nesoucí jeho jméno. Mezinárodní porota ji dává žijícímu autorovi za umělecky výjimečnou literární tvorbu, která oslovuje čtenáře po celém světě bez ohledu na původ či státní příslušnost.

Prvním laureátem se v roce 2001 stal Philip Roth, avšak největší pozornost vzbudil výběr poroty v letech 2004 a 2005, kdy se shodou okolností trefil do vkusu výboru Nobelovy ceny za literaturu (Elfriede Jelineková a Harold Pinter).

Také o Murakamim se už drahnou dobu spekuluje jako o žhavém kandidátovi Nobelovy ceny, a tak když v dubnu 2006 vyhlásila Společnost Franze Kafky vítěze pro tento rok, byl sedmapadesátiletý Japonec ostře sledován. Do třetice to sice pražským organizátorům nevyšlo, avšak i tak se Murakamiho návštěva v Praze stala hlavní literární událostí roku.

Tisková konference? Poprvé
Proč tolik humbuku kolem příjezdu jednoho autora? V Murakamiho diáři takové akce jen tak nenajdete – v rodné zemi je sice hvězdou první velikosti, avšak čtenáři kupující každou jeho novou knihu po statisících mnohdy ani nevědí, jak jejich idol vypadá. Nejenže Murakami nepořádá tiskové konference, nejezdí na propagační turné, nedává rozhovory do novin, natož do televize, ale autor mnoha skvělých románů nemá rád dokonce ani fotografování.

Ze všech těchto důvodů byly především japonské sdělovací prostředky z jeho pražského pobytu doslova u vytržení. Nakladatelství Euromedia Group – Odeon, jež celou akci pořádalo, muselo televizní štáby odmítat jako na běžícím pásu; stejní novináři se tedy alespoň akreditovali jako tisk a ochranka jim u dveří do sálu, kde se konala tisková konference s autorem (Murakami se na ní přiznal, že jde o jeho první podobnou akci v životě!), musela odebírat kamery skryté pod oblečením.

Pro naprostou většinu zúčastněných šlo o první osobní kontakt s Murakamim i příležitost, jak mu položit alespoň jednu otázku. Česká média si tuto exkluzivitu možná tolik neuvědomovala, avšak pro Japonce to byl opravdový svátek, o čemž svědčí i fakt, že obrazový záznam z večerního slavnostního ceremoniálu okamžitě zakoupilo několik japonských televizí.

Ochotný, příjemný, trpělivý
Murakami šetří i s poskytováním rozhovorů, za poslední léta jich lze na internetu najít jen několik. V Praze dal dvě interview, jedno z nich i MF DNES.

I přes avizovanou nechuť k publicitě Murakami každou odpověď pečlivě promýšlel a působil příjemným, snad až uctivým dojmem; poté ještě ochotně pózoval fotografovi. Na autogramiádě bez jediného náznaku rozmrzelosti takřka dvě hodiny podepisoval výtisky Kafky na pobřeží, románu, který u příležitosti jeho návštěvy vydal Odeon.

Česko prostě navštívila jedna z největších hvězd na nebi současné světové literatury; po hvězdných manýrách však ani stopy.

Autor:
  • Nejčtenější

Ondřej Vetchý posílí Cimrmany, ač ho po škole nejprve jako herce zapudili

Do své 52. sezony vstoupilo Divadlo Járy Cimrmana po smutném létě, kdy brzy po sobě odešly jeho dvě výrazné tváře. I...

PRVNÍ DOJMY: Křepčení na hrobě, nebo pocta? StarDance začala Gottem

Muselo to být ošemetné rozhodování. Totiž jestli první díl StarDance, který náhodou vyšel na den státního smutku,...

Vivat Vlasta! Do „života čtvrtého“ vyprovodil Chramostovou dlouhý potlesk

Státní hymna a dlouhotrvající potlesk v zaplněném Národním divadle vyprovodily zesnulou herečku Vlastu Chramostovou....

RECENZE: Eurokriminálka Princip slasti. Cestopis zabírá líp než vražda

Části ženských těl poházené po třech městech mají účel i efekt. Horší je, že vyšetřovatelé z daných zemí se v...

RECENZE: Angelina Jolie a Michelle Pfeifferová vedou Hru o trůny tchyní

Pět let po prvním snímku se Angelina Jolie a Elle Fanningová vracejí do rolí kouzelné vládkyně temných blat a její...

Premium

Ekologický experiment, který nevyšel. Billa ruší papírové tašky

V posledních letech velké obchodní řetězce jeden po druhém zpoplatňovaly, později i rušily igelitové tašky, které...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

K jídlu suchý chleba, místo chráničů molitan. Zpověď Pastrňákovy mámy

Příběh jak z hollywoodského filmu. Marcela Ziembová je máma hokejové hvězdy světového formátu Davida Pastrňáka, kterému...

  • Další z rubriky

Nobelovu cenu za literaturu získali Olga Tokarczuková a Peter Handke

Po ročním pauze způsobené skandálem ve Švédské akademii se letos udělily hned dvě Nobelovy ceny za literaturu. Za rok...

RECENZE: S podzimním časem k nám přichází utrpení, teror IRA i smrt

K pošmourným podzimním dnům se docela hodí trocha strachu a napětí knižních novinek. Nabízí je trojice knih Zavátá...

Státní cenu mají Karol Sidon a Anna Kareninová, ocenění získal i Menzel

Státní cenu za literaturu letos získal dramatik, spisovatel a vrchní zemský rabín Karol Sidon. Porota ocenila jeho...

Cestu do Narnie, Bradavic i Země Nezemě podniká Atlas literárních míst

Publikace s názvem Atlas literárních míst je přesně typem knihy, jaká má největší potenciál uspět u čtenářů na podzim...

Najdete na iDNES.cz