Diskuse k článku

Držitelem Nobelovy ceny za literaturu se stal „čínský Kafka“ Mo Yan

Držitelem Nobelovy ceny za literaturu pro rok 2012 byl ve čtvrtek ve Stockholmu vyhlášen čínský spisovatel Mo Yan. V češtině zatím žádné jeho dílo nevyšlo.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Tomáš Fojtík

Autorovi

"dokáže s halucinačním realismem spojovat lidové příběhy, dějiny a současnost." Chápu, že bylo snazší doslova přeložit verdikt Akademie. Halucinační realismus má v češtině jiný, ustálený termín: magický realismus. ;)

+1/0
11.10.2012 15:00

njeenboohpsdoravovataleensji

"Petrolejářský průmysl"...

je další pitomost (petrochemický !). Navíc čínská jména by měla být převedena do českého přepisu.

Zůstalo jen u pokusu: "Šandong" je napůl převedeno, vzniknul paskvil místo správného "Šantung". Anglické názvy by si také zasloužily uvést do závorky český překlad, když je článek určen českému čtenáři. No nic, do konce října a pak sbohem idnes...;-D

+1/0
11.10.2012 15:43

Bobouš

Re: Autorovi

Mýlíte se. Magický realismus je v angličtině zcela zásadně magic realism.

+1/0
11.10.2012 15:44

Zhivago

Re: Autorovi

"Halucinanční" realismus není totéž jako magický realismus. Zvlášť když je Mo Yan přibodobňován Kafkovi. A Kafka rozhodně nepsal ve stylu magického realismusu. To je víceméně výsada latinskoamerické literatury. Viz Sto roků samoty, Dům duchů apod. Samozřejmě i jiní autoři s tímto směrem měli dočinění, např. Rushdie (Děti půlnoci, Satanské verše) a také níže zmiňovaný Murakami (Kafka na pobřeží).

0/0
11.10.2012 16:26

MarkusK

Re: Autorovi

Mezi Murakamim a Kafkou je asi stejný rozdíl jako mezi Brownem a Ecem.

0/0
11.10.2012 16:49

Zefram Cochrane

chudák Viewegh, zas mu to uteklo o fous

Vždyť jen za poslední veledílo by to jistě zasloužil.

+1/0
11.10.2012 13:38

přispívající

Jak je vůbec možné,

že držitelem oné ceny neni náš literární gigant JP ???

0/0
11.10.2012 13:18

Tomáš Fojtík

Re: Jak je vůbec možné,

Ano. V hodinách literatury jste asi hodně chyběl, že?

0/0
11.10.2012 14:59

svmats

Murakami

A já se těšil, že to bude Murakami. Ale tahle cena se vyhrává spíš z politických důvodů, než za literaturu samu...

+1/0
11.10.2012 13:14

MarkusK

Re: Murakami

Upřímě, Murakami je dobrý spisovatel, příjemný, ale spíše mainstream. Podle mě to není typ spisovatele na Nobelovu cenu. Jeho díla nejsou žádným výrazným počinem v literatuře.

+1/0
11.10.2012 13:15

Plch2

Re: Murakami

Co je to "výrazný počin v literatuře"? Jde o formu? Nebo je třeba psát "o tíživých sociálních problémech"? A pro kolik lidí to může být srozumitelné, aby to ještě nebyl mainstream a dalo se to ocenit?

0/0
11.10.2012 13:44

MarkusK

Re: Murakami

Jde o formu, o styl,... literární vědci by jistě dokázali vypsat kritéria na několik stran. Nobelova cena není Zlatý slavík, není to TýTý, nejde o populárnost, největší čtenost.

+2/0
11.10.2012 13:50

Plch2

Re: Murakami

To je všechno příliš vágní a neprosto neměřitelné. Copak se dá srovnávat forma a styl čínského textu (nebo možná i "textu") s češtinou? Řekl bych, že tam budou tak velké kulturní rozdíly, že to téměř není možné porovnat. Navíc pochybuji, že by si to porotci byli schopni přečíst v originále se znalostí celého pozadí.

Co se týká čtenosti, tak tu není možné jen tak opomenout. Pokud kniha osloví jen pár lidí, tak neplní svou úlohu. A koneckonců aby se člověk do nominace na nějakou podobnou cenu dostal, tak už za sebou musí mít nějaký větší úspěch - i komerční.

0/0
11.10.2012 14:07

MarkusK

Re: Murakami

Porodci a ti, co mohou podávat návrhy na nominace ale nejsou z jedné země, jedné kultury. Zda je něco vágní, nevím, literární vědci jistě znají mnohá objektivizovaná kritéria, ale KAŽDÁ podobná cena je svou povahou vždy subjektivní a téměř vždy se dá namítnout, že ji taky mohl dostat někdo jiný. To je přece normální. Shodneme se ale aspoň na tom, že ji letos získal spisovatel, který si ji snad zaslouží.

Co je úlohou literatury nebo úžeji knihy? Mít komerční úspěch a aby oslovila co největší počet lidí? Nemyslím. Resp. ne v kontextu této ceny. Nobelova cena je cenou vědeckou (snad až na kategorii "míru") a hodnotí se přínos pro určité odvětví.

Mám doma několik knih Murakamiho, rád si ho přečtu, ale Nobelova cena? Skutečně ne, je to spíše oddychová četba.

0/0
11.10.2012 14:23

MarkusK

Re: Murakami

Oprava - "Porotci" :)

0/0
11.10.2012 14:23

Plch2

Re: Murakami

Mo Yana neznám, takže jeho zásluhy se neodvažuju hodnotit, ale srovnání vědeckých cen a literatury dost dobře nejde. U vědeckých cen je ocenění sice taky subjektivní (těžko srovnávat význam dvou různých objevů), ale přece jenom se pracuje s objektivními fakty. Cílem literatury je působit na čtenáře, těch je mnoho a na každého působí stejná kniha jinak, takže jak jinak hodnotit její kvalitu, než podle celkové spokojenosti všech čtenářů? Váženým průměrem, kde literární vědci mají mnohem větší váhu než dělník ze šroubárny? To je poněkud nedemokratické.

Bráno do důsledků jsou všechny odborné ceny v umění nesmysl, protože vždycky odrážejí jen osobní vkus členů poroty a ten leží někde mezi dvěma extrémy - dílo tak vstřícné, že se líbí všem, a případem díla geniálního autora, které může pochopit jen on sám. Přesnou pozici pak určuje míra snobismu. ;)

0/0
11.10.2012 16:32

MarkusK

Re: Murakami

S tím posledním odstavcem můžete mít klidně pravdu a jak jsem psal, ceny tohoto typu jsou svoji povahou subjektivní. Důležité snad jen je to, aby se daná cena zcela nezdiskreditovala (jako se tomu stalo v případě nobelovky za mír).

A je taky dobré si připomenou, že Nobelova cena za literaturu není jednou literární cenou. Toto je cena akademiků, literárních vědců, kde jakási popularita se sleduje až snad na posledním místě. Nehledě na to, že Mo Yan není neznámý a že jinde jsou jeho díla známa. To jen Česko zaspalo. Murakami je pro mě prostě oddechová populární četba, kvalitou klidně zaměnitelná s některými jinými autory.

0/0
11.10.2012 16:46

MarkusK

Re: Murakami

Jinak třeba Adonis byl v užším výberu také. V češtině od něj bohužel zatím nic nevyšlo, ale četl jsem od něj jeden výbor v anglickém překladu a poezie je to výjimečná (a mimochodem také dost apolitická). Je důležitý třeba tím, že má zásadní vliv na proměnu arabského verše. Nicméně akademie neuděluje většinou cenu dvěma básníkům po sobě, takže proto ji třeba také nedostal.

Každopádně by si měli všichni akademici dát facku a nobelovku udělit konečně Philipu Rothovi.

Murakami prostě na toto prestižní ocenění dle mého názoru nedosahuje. Není ničím výjimečný, byť ho mám rád. Když už někomu populárnímu, tak raději McCarthymu.

0/0
11.10.2012 14:30

Englishman

Re: Murakami

Tak buď rád, že ji nedostal Obama :-)

0/0
11.10.2012 14:29

Najdete na iDNES.cz