Mistr převleků Petr Borkovec bilancuje

  1:00aktualizováno  1:00
V pouhých pětatřiceti letech přichází Petr Borkovec s výborem Vnitrozemí, mapujícím jeho básnickou tvorbu za období 1990–2005.
Knihy, literatura - ilustrační foto

Knihy, literatura - ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Svazek obsahuje místy poupravované a popřemísťované texty ze všech sedmi publikovaných sbírek, kromě prvotiny Prostírání do tichého, a bonus v podobě oddílu dosud nepublikovaných kusů Sonagram a jiné básně 2004–2005.

Něco tak uměřeného, tak uhlazeného, tak košer – sluší-li se použít tohoto označení pro texty takzvaného katolického básníka – se málokdy vidí. Skoro by se nabízelo dodat ještě „nudného“.

Jenže uměřenost se nutně nerýmuje se střídmostí, uhlazené může být zároveň zneklidňující. Borkovec bývá nahlížen jako precizant, dekoratér, konzervativec a napodobovač. Jeho verše zkrátka chodí ve smokingu. Šaty jsou to často vypůjčené – a je až protivné, že přesto padnoucí.

Pozorovatelství a nervozita
Jak se jeví Borkovcova tvorba stmelená svazkem Vnitrozemí? Do sebe uzavřeným veršům prvních deseti Borkovcových tvůrčích let se může stát, že budou jen pro čtenáře „vnitrozemské“, ti ostatní se k nim neprobijí.

Autorovi to zjevně nepřekáží. Básnické já tu sděluje především sobě. Logickou analýzou se text rozpadá na několik povětšinou intimních momentů, zachycených v síti jazykových složitostí.

Hypnoticky zpomalenou elegickou atmosférou však občas probleskne cosi překvapivě energického, něco, čeho se lze zachytit, co se zahryzne jako hladová psí čelist. Příběh, obraz, řízná metafora, porušení metra či strofiky.

Aby tyto momenty narušení – buď verše, či celé básně – mohly zazářit, potřebují poněkud vyprázdněné pozadí: a touto potřebou vytvářejí vypjaté drama. Za potlačenou dynamikou Borkovcova pozorovatelství je cítit křečovitou nervozitu.

Velkorysý prostor se rozestírá vzpomínkám spojeným s kontrapunktem města a vesnice, který modeloval autorovo dětství; to se týká i osamocené prózy Ženský rod, věnované blízkým.

Směrem k nejnovějšímu, závěrečnému oddílu ubývá rýmované zpěvnosti, rytmických pravidel a dekorací ve prospěch zaražeností a přeryvů, škubavě pozastavených rozběhnutí.

Obligátní průhledy oknem do soukromého světa pokojů se obracejí ven, k nadosobnějším událostem, do krajiny, k přírodní symbolice. Už jen drásavá báseň Bažant nebo surová momentka Rajčata, vystihující letitý příbuzenský vztah, svědčí o tom, že poslední oddíl výboru je vrcholem a zlomem v tvorbě tohoto mistra převleků.

Původnost a povrchnost
Borkovcovy verše byly přeloženy do řady evropských jazyků a oceněny několika vyznamenáními, autor sám je kvalitním překladatelem ruských básníků, korejské poezie i antických dramat. S cenami přišla také kritika, která se často opírala o autorovo údajné epigonství.

Držitel Ceny Jiřího Ortena za rok 1994 patří k nejoceňovanějším představitelům mladé polistopadové křesťanské poezie, přestože vertikála v jeho díle není úběžníkem, spíše tušenou linií. Petr Borkovec je i není „křesťanský“ básník a obdobně se to má i s jeho opisováním a ornamentalismem: v „cizích“ maskách a kulisách se zabydluje po svém.

Zanícená obhajoba tvorby Petra Borkovce uzavírající svazek Vnitrozemí je vedena poněkud zbytečně okolo patníků vztyčených jeho kritiky. Autorem doslovu je Justin Quinn, v Praze žijící irský básník a překladatel nejen Borkovcovy poezie.

Překládání textů je jedním ze způsobů vyjádření obdivu jejich autorům. Quinn však natírá Borkovcovo napodobitelství na provokativní růžovou: překládání je „úmyslným potlačením originality v povrchním smyslu“; v případě původní tvorby se tento postoj stává „radikální volbou“, přičemž „vytouženého a skutečného zdroje dosáhneme jen tehdy, pokud se této povrchní původnosti vyhneme“.

Je-li výrazem výsostné původnosti a skutečné hloubky epigonství, zatímco „prostá“ originalita je povrchní, postmoderna asi nikdy neskončí.

Autoři:
  • Nejčtenější

Ondřej Vetchý posílí Cimrmany, ač ho po škole nejprve jako herce zapudili

Do své 52. sezony vstoupilo Divadlo Járy Cimrmana po smutném létě, kdy brzy po sobě odešly jeho dvě výrazné tváře. I...

Premium

Karel Gott byl s koncem smířený. Proč bych se měl rouhat? přemítal

Kdysi řekl, že ho fascinuje dostávat se na novou půdu. A dobývat ji. Pomalu, kousek po kousku. Dobyl ji znovu, když se...

PRVNÍ DOJMY: Křepčení na hrobě, nebo pocta? StarDance začala Gottem

Muselo to být ošemetné rozhodování. Totiž jestli první díl StarDance, který náhodou vyšel na den státního smutku,...

Vivat Vlasta! Do „života čtvrtého“ vyprovodil Chramostovou dlouhý potlesk

Státní hymna a dlouhotrvající potlesk v zaplněném Národním divadle vyprovodily zesnulou herečku Vlastu Chramostovou....

Přichází český Netflix. K vidění bude Anděl Páně 2 i Pupendo

Netflix. Pro jedny již neodmyslitelné synonymum pro televizní zábavu na internetu, pro druhé prozatím cizí anglické...

Premium

Náš kluk umí. Otec talentu Hložka o plánech i batůžku za padesát tisíc

Minulý týden ho v tramvaji načapal revizor: „Lístek, prosím.“ Adam Hložek, sedmnáctiletá fotbalová raketa, zčervenal....

Premium

Vzestupy a pády Mika Tysona. Dokument zdarma o tom, co ho poslalo až na samé dno

Dokument o životě jednoho z nejslavnějších boxerů na světě, Mika Tysona, si odbyl svou premiéru na prestižním filmovém...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

RECENZE: Když se Romeo a Julie potkají v galaktickém věku

Dávno, dávno již tomu, co lidstvo muselo opustit umírající Zemi a zbudovat si ve vesmíru novou existenci. Například na...

Jeden kopeček šmoulový. Marie Doležalová píše pro děti 90. let

Herečka Marie Doležalová se před pár lety postarala o jev v knihkupectvích nepříliš vídaný. Čtenáři zoufale těkali...

Rekordně silný podzim. Přidávají se tituly Ferrante nebo Tolkiena

Co v knižním světě odlišuje jaro od podzimu? Počet potenciálních bestsellerů, kterými nakladatelé umějí zahrnout...

Bojkot Nobelovy ceny. Handke obhajoval genocidu, upozorňují kritici

Snaha stabilizovat veřejný obraz Nobelovy ceny za literaturu je ta tam. Již pár hodin po oznámení laureátů za roky 2018...

Najdete na iDNES.cz