Diskuse k článku

Ministr Dostál odebral dotaci Literárkám

Ministr kultury Pavel Dostál pozastavil dotaci týdeníku Literární noviny, kterou doporučila přidělit ministerská grantová komise pro literaturu. K dotacím se vrátí, až budou vyřešeny koncepční spory. Kvůli údajnému zpolitizování měly noviny problémy se získáním grantu už loni.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Skinner

Ničema Patočka
Aťsi píše  cokoliv, ale ne za státní peníze.  To je jeden z té bandy, která vždycky chce hlásat své bludy za státní dotace.  Hnus zelený Patočka!
0/0
9.3.2005 18:02

Martin Kostera

Ekoterorista
v akci...:-/
0/0
9.3.2005 17:36

Flat Vamp jr.

...
...MNO zku?vil to tam pěkně, ten zelenej narcis. Vůbec nechápu, proč se to jmenuje Literární noviny.
0/0
9.3.2005 17:04

Englishman

Re: ...
právě kvůli té dotaci
0/0
9.3.2005 17:38

crupier

dotacemi bych šetřil
Nejde jen o tady ten plátek v nemž pan Patočka propaguje za státní peníze svou osobu, stát by měl s dotacemi šetřit obecně. Myslím, že by se měly podporovat pouze sportovní kulturní a další aktivity pro děti. Dospělí by si své koníčky měli platit sami. Proč se z mých daní dotuje Česká filharmonie? Proč se dotují profesionální sportovní kluby? Proč se z mých daní platí mzdy farářů? A tak by se dalo pokračovat. Bylo by lepší, aby se snížily daně a každý by své peníze mohl utratit za co by chtěl.
0/0
9.3.2005 17:00

karoten

Re: dotacemi bych šetřil
Bylo. Navrhněte nějakou konkrétní mez!
0/0
9.3.2005 17:05

Englishman

Re: dotacemi bych šetřil
Na otázku, proč se z vašich daní platí mzdy farářů, vám odpovím. Bolševik v roce 1950 zabavil veškerý církevní hospodářský majetek a na "oplátku" začal vyplácet farářům mzdy. Nedělal to proto, že by chtěl církve udržovat, ale protože je chtěl kontrolovat. A zůstalo to dodnes.
0/0
9.3.2005 17:44

crupier

Re: Re: dotacemi bych šetřil
ale v dnešní době by bylo v silách věřících faráře si zaplatit, pokud je k životu potřebují, nevím, proč na ně mám přispívat já. A církev by byla nezávislá. A částečná restituce už proběhla, možná by se dalo ještě další majetek vrátit, ale dotace bych stopnul.
0/0
9.3.2005 17:54

pepe999

Re: Re: Re: dotacemi bych šetřil
Souhlas, černoprdelníky se mi taky platit nechce....
0/0
9.3.2005 18:07

crupier

Re: Re: Re: Re: dotacemi bych šetřil
já bych jim nenadával, nic proti nim nemám, jen je nechci platit, protože je k ničemu nepotřebuju.
0/0
9.3.2005 18:18

chroustal

Re: Re: Re: dotacemi bych šetřil
Proč platíš faráře ze svých daní? Protože kdyby měl stát vrátit veškerý ukradený církevní majetek, tak by stát z tvých daní neušetřil ani na tvůj důchod ani na "výdobytky" postsocialistického státu . Stát radši platí farářům mzdy, protože to je pakatel, ale kdyby měl vrátit náhrady, tak to položí celý sociální a zdravotní systém.
0/0
9.3.2005 18:59

crupier

Re: Re: Re: Re: dotacemi bych šetřil
Zas tak hrozné by to nebylo. Teď mě asi obviníš, že jsem bolševik, ale církev má z minulosti taky máslo na hlavě, takže o tom, jak nabyla majetek by se dalo diskutovat. Teď je nepochybně v silách věřících svou církev si zaplatit, tak ať to dělají. Církev se toho bojí, protože by se asi ukázalo, že jejich víra není zas tak silná.
0/0
9.3.2005 19:26

rodi64

Re: dotacemi bych šetřil
Když to bereš takhle, tak by měl stát přestat platit z tvých daní i nemocnice (jsi zdravej ne?), starobince (jsi mladej ne?), školy (jsi vzdělanej ne?), vojsko (voják nejsi ne?) dětské domovy (jsi dospělej ne?), silnice (jsi jen chodec ne?), policii (jsi slušnej ne?), muzea, kulturu všeobecně (jsi nekulturní ne?) atd atd. Kde je tvá solidarita s ostatními menšinami? Bohužel stát se musí chovat jako Jánošík (ovšem je pravda, že se chová jako Jánošík naruby). To my však nevyřešíme...
0/0
9.3.2005 19:01

crupier

Re: Re: dotacemi bych šetřil
kdo tu mluví o nemocnicích, domovech důchodců,..., jde mi o věci, kde "nejde o život". Zrušil bych dotace na věci, bez kterých se člověk bez větší újmy obejde. A do toho řadím ty faráře, Českou filharmonii, ...(to jen pro příklad, u každé jednotlivé věci lze celkem snadno rozhodnout jestli je zbytná nebo nezbytná). A kdo tyhle věci potřebuje, ať si je taky zaplatí.
0/0
9.3.2005 19:17

rodi64

Re: Re: Re: dotacemi bych šetřil
Jenže třeba kultura si na sebe nikde sama nevydělá (aslespoň ta kvalitní). Je ve světě dotována až z 85% své soběstačnosti. Jen pro představu jak "moc" náš stát kulturu dotuje: ze státního rozpočtu jde na kulturu včetně náboženství 0,46% z celkové částky ročně. Ve světě je to kolem 1,5%... V této oblasti bysme toho opravdu moc neušetřili... Už takhle kultura trpí, stačí se podívat lidem na výplatní pásky... 
0/0
9.3.2005 19:27

crupier

Re: Re: Re: Re: dotacemi bych šetřil
Možná jsem nekulturní barbar, ale nechce se mi dotovat koníček nějakých rádoby intelektuálů. Pokud se filharmonici tím fidláním neuživí, ať to dělají ve volném čase a živí se něčím jiným, svět se nezboří. Vím, že moc by se tím neušetřilo, ale pokud by se probraly všechny zbytečné výdaje, už by to tak málo nebylo.
0/0
9.3.2005 19:34

rodi64

Re: Re: Re: Re: Re: dotacemi bych šetřil
Bohužel souhlasím s tím, že jsi asi nekulturní barbar, který dotuje rádoby intelektuály v jejich fidlání. Je třeba si uvědomit, že to nedělají jen pro sebe! Kulturnost národa se pozná podle toho jak se k ní národ chová. Jinak by vyrostli z našich dětí jen ubozí konzumenti trávící zbytek svého života mezi televizí a počítačem. Čím se prezentuje národ ve světě? Svou kulturou, sportem, vědou ap. Co by tomu řekli Zátopek, Vichterle, Heyrovský, Seifert, Smetana, Dvořák, Janáček... Kdyby tenkrát seděli ve vládě lidé Tvých názorů, umřeli by tyto osobnosti, ve světě tak uznávané, hlady už těsně po své pubertě...
0/0
9.3.2005 19:50

crupier

Re: Re: Re: Re: Re: Re: dotacemi bych šetřil
Dotace do vědy nezpochybňuju. Jinak myslím, že ti cos zmiňoval nebyli nějak výrazně dotovaní státem a dokázali to. Navíc jsem psal, že mi jde o nedotování koníčků pro dospělé, takže děti ať fidlají za státní, ale dospělí si to můžou zaplatit.
0/0
9.3.2005 20:12

rodi64

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: dotacemi bych šetřil
Státem ne, ale tenkrát šlechtou (Haydn, Mozart, Beethoven, Smetana, Dvořák a spol...) Dnes šlechtu nemáme, tak musí platit stát. Mimochodem, z celé kultury stát ze svého rozpočtu dotuje pouze Českou filharmonii, Národní divadlo a Národní muzeum jako instituce národního významu. Ostatní kulturní instituce v zemi dotují místně příslušné městské a krajské úřady. Naštěstí tam sedí lidé, kteří kultuře rozumnějí a kteří jí potřebují. To jsou sice též Tvé daně, ale měl by ses obrátit na svůj úřad, ať už to nedělají. Dej mi pak vědět jak jsi pochodil. Nemyslím to ironicky, každý má právo na svůj názor a já to respektuji, jen též pouze reaguji a bráním názor svůj...
0/0
9.3.2005 20:29

crupier

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: dotacemi bych šetřil
i dnes je dost bohatých lidí, pokud si najdou sponzory, kteří jim dají své peníze, neřeknu půl slova. Na úřady se obracet nebudu, je jasné, jak by to dopadlo. Mě to zas tak hrozně v žaludku neleží, schválně jsem psal trošku provokativně, aby se někdo zapojil do diskuse. I když za tím, co jsem psal si celkem stojím, uznávám, že budu v menšině. Ledaže by se mi podařilo zmobilizovat věrné Nováky, to bysme vám intelektuálům ukázali
0/0
9.3.2005 20:43

rodi64

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: dotacemi bych šetřil
Nechci vykopat válečnou sekeru mezi "intelektuály" a "Nováky". Věř tomu, že kultura v naší zemi trpí, já do toho dost vidím. Stát se k ní chová macešsky už teď a každý útok na její financování jen přispívá k dalším polemikám o její "potřebnosti". Jestli můžu radit, běž někdy na koncert tzv. "vážné" hudby, oblékni smoking, vychutnej atmosféru koncertního sálu a nech se unášet hudbou. Snad pochopíš k čemu slouží (určitě ne jako koníček fidlálistům) a možná jí přijdeš i na chuť a přijdeš znovu. Přeji hodně štěstí...
0/0
9.3.2005 20:52

Najdete na iDNES.cz